Hiszpania: Przyspieszenie na drodze do nowego rządu

Lider Hiszpańskiej Partii Socjalistycznej (PSOE) Pedro Sanchez (na pierwszym planie) podczas prezentacji programu rządu koalicji PSOE oraz Unidas Podemos / Zdjęcie via twitter @PSOE

Poniedziałek (30 grudnia) był bogaty w wydarzenia polityczne w Hiszpanii i być może kluczowy w kontekście powołania nowego rządu.

 

 

W Hiszpanii zgodnie z tradycją dopiero w Święto Trzech Króli (El Día de los Reyes Magos) wręcza się świąteczne prezenty. Istnieje duża szansa na podtrzymanie tej tradycji w świecie polityki poprzez ostateczne zakończenie wielomiesięcznego oczekiwania na sformowanie nowego rządu. Nadzieje na to dają poniedziałkowe (30 grudnia) wydarzenia.

Poparcie Basków, liczne gesty wobec Katalończyków, a na deser prezentacja programu koalicyjnego rządu socjalistów (PSOE) oraz Unidas Podemos (UP). Wciąż wszystko zależy od niepodległościowców z Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), którzy zwołali na 2 stycznia 2020 r. Radę Krajową. Wówczas zapadnie ostateczna decyzja ws. poparcia dla gabinetu Pedro Sancheza.

Gerardo Herrero: Korupcja niszczy demokrację

„Obowiązkiem obywateli jest obrona demokracji przed negatywnymi skutkami korupcji”, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Gerardo Herrero, producent filmu „Królestwo”.

 
Film „Królestwo” w reżyserii Rodriga Sorogoyena był w tym roku nominowany do nagrody filmowej LUX przyznawanej przez Parlament Europejski. Opowiada historię polityka, …

Baskowie za rządem

W redakcyjnym komentarzu gazeta „El Pais” napisała o „wciśnięciu pedału gazu” i znacznym przyspieszeniu w kontekście starań o zakończenie politycznego pata. Należy pamiętać, że nowy gabinet PSOE i UP byłby rządem mniejszościowym, zależnym od głosów ugrupowań regionalnych i niepodległościowych, w którym trudno będzie o poparcie ze strony prawicowej opozycji. Hiszpania nie jest światowym wyjątkiem i także w tym kraju następuje coraz większa polaryzacja.

Polityczny dzień rozpoczął się od zawarcia porozumienia między Pedro Sanchezem a liderem Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV) Andonim Ortuzarem. W zamian za poparcie sześciu deputowanych PNV dla powstania rządu lider socjalistów zobowiązał się do „promowania niezbędnych reform w celu dostosowania struktury państwa do potrzeb poszczególnych regionów”. Hiszpania składa się z 17 wspólnot autonomicznych posiadających silną rolę w sprawowaniu lokalnych rządów. Komentatorzy na Półwyspie Iberyjskim zwracają uwagę, że zobowiązanie Sancheza jest wieloznaczne i może być odebrane jako sygnał dla Katalończyków w kontekście prób rozwiązania sytuacji w regionie.

Austria: Zieloni blisko rządu

Najważniejsze przeszkody zostały pokonane – poinformowali w niedzielę (29 grudnia) liderzy Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Zielonych. W trzy miesiące po wyborach parlamentarnych w Austrii prawdopodobnie powstanie nowy rząd koalicyjny.

 

 

Zielona fala powoli zalewa europejską politykę. Politycy ugrupowań Zielonych sprawują rząd …

W duchu TSUE

W międzyczasie zależny od Ministerstwa Sprawiedliwości Urząd Radcy Generalnego (Abogacia del Estado) zwrócił się do Sądu Najwyższego o tymczasowe uwolnienie byłego wicepremiera Katalonii Oriola Junquerasa, aby umożliwić mu dopełnienie procedur związanych z rozpoczęciem sprawowania mandatu europarlamentarzysty. Lider ERC odsiaduje wyrok 13 lat więzienia za rolę w organizacji nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 r.

W piśmie do SN umotywowano decyzję werdyktem Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 grudnia br., który potwierdził immunitet Junquerasa jako posła do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie Urząd Rady wezwał PE do jak najszybszego rozpatrzenia kwestii zawieszenia mandatu Katalończyka w związku z ciążącym na nim wyrokiem.

TSUE orzeka na korzyść katalońskiego niepodległościowca

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wybrany w maju na europosła Oriol Junqueras objęty jest immunitetem poselskim. Co to zmienia w sytuacji polityka?

 

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że Oriol Junqueras lider Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) – odsiadujący wyrok 13 …

Progresywny program

Jednak najważniejsze wydarzyło się w po południu w Kongresie Deputowanych, gdzie Pedro Sanchez razem z liderem UP Pablo Iglesiasem zaprezentowali „progresywny program” ich rządu. Znajdują się w nim głównie obietnice wydatków socjalnych oraz działania prośrodowiskowe. Wydatki mają w części zostać sfinansowane z podwyżki podatków (m.in. zapowiedziano podwyższyć podatek dochodowy). Oba ugrupowania zapowiadają także uregulowanie cen czynszów mieszkań, powiększenie publicznego zasobu mieszkalnictwa komunalnego czy prowadzenie polityki prorównościowej.

PSOE i UP zamierzają także kontynuować działania na rzecz przywrócenia pamięci ofiar reżimu frankistowskiego. Partie proponują ustanowienie 31 października dniem pamięci o ofiarach dyktatury militarnej, a 8 maja dniem pamięci o osobach wygnanych z kraju. W tekście znalazł się także zapis o natychmiastowym zwrocie nieruchomości osobom wywłaszczonym przez reżim generała Francisco Franco. 

Hiszpania bez rządu do przyszłego roku?

Przedłuża się polityczny pat w Hiszpanii. Decyzja o ewentualnym poparciu dla rządu Pedro Sancheza przez niepodległościowców z Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) nie zapadnie wcześniej niż w styczniu przyszłego roku.

 

 

ERC odkłada podjęcie decyzji ws. poparcia wniosku zaufania dla koalicyjnego rządu socjalistów …

Jednak w kontekście zdobycia poparcia dla utworzenia rządu najistotniejszy wydaje się pkt. 9 programu dotyczący rozwiązania sytuacji w Katalonii. PSOE i UP nie wykluczają podjęcia rozmów dwustronnych z regionalnym rządem (Generalitat). W dokumencie wprawdzie zaznaczono, że „wspólnoty autonomiczne przyczyniły się do osiągnięcia przez Hiszpanię niebywałego sukcesu”, to jednak „mogą wymagać aktualizacji w pewnych aspektach, tam, gdzie utrudnione jest świadczenie usług wysokiej jakości obywatelom przez napięcia między rządem centralnym a rządami regionalnymi”.

Czy ta zapowiedź wystarczy dla przekonania 13 deputowanych ERC? Decyzję poznamy już 2 stycznia, gdy zbierze się Rada Krajowa ugrupowania. Głosowanie na „nie” może oznaczać kolejne, już piąte od grudnia 2015 r. wybory, w których tym razem sukces mogłyby odnieść ugrupowania prawicowe, przeciwne jakimkolwiek rozmowom ze zbuntowanym regionem. Głosowanie na „tak” oznacza, że debata w Kongresie mogłaby się odbyć już 7 stycznia, a więc dzień po wręczaniu prezentów w Święto Trzech Króli.

O korupcji w Hiszpanii. Największa afera ostatnich lat

W procesie związanym z największą aferą korupcyjną w Hiszpanii ostatnich lat przed sądem zeznawał ówczesny szef rządu. Skazano prawie 30 osób na łączną karę 350 lat więzienia.

Kamienica Mariana Banasia kojarzy się w Polsce jednoznacznie, podobnie jak dwie wieże niekonieczne przywołują …