Hiszpania: Pedro Sánchez wciąż szuka wsparcia radykalnej lewicy

Pedro Sanchez / Zdjęcie via twiter @sanchezcastejon

Pedro Sánchez przedstawił wczoraj nowe propozycje, które mają skłonić lewicową Unidas Podemos do poparcia dla nowego rządu. Jeśli w ciągu najbliższych 19 dni ugrupowania nie osiągną porozumienia, Hiszpanie po raz czwarty w ciągu czterech ostatnich lat pójdą do urn. 

 

 

Choć Hiszpańscy Socjaliści (PSOE) są skazani na porozumienie z lewicową Unidas Podemos (UP) – prawica kategorycznie odmawia ułatwienia w powstaniu rządu – jak dotąd nie udało im się porozumieć w sprawie powołania nowego rządu pod kierownictwem Pedro Sáncheza. Wczorajsza prezentacja ponad 300 progresywnych propozycji ma skłonić lidera Podemos do zmiany dotychczasowego stanowiska. Jednak główny spór nie dotyczy kwestii programowych, lecz formy rządu. PSOE wciąż zamierza rządzić w ramach gabinetu mniejszościowego korzystając z programowego wsparcia UP, podczas gdy ugrupowanie, któremu przewodzi Pablo Iglesias chciałoby niezmiennie objąć teki ministerialne, najlepiej w resortach społecznych, na co niekoniecznie chcą przystać socjaliści. 

Hiszpania: Kolejna oferta od Sáncheza dla Podemos?

Hiszpańscy socjaliści przygotowują się do kolejnego podejścia w formowaniu nowego rządu. Premier Pedro Sánchez pracuje nad nowym „progresywnym programem społecznym”, który przedstawi pod koniec miesiąca lewicowej Unidas Podemos oraz partiom regionalnym i nacjonalistycznym.
 

Niedawno minęło 100 dni od kwietniowych przedterminowych wyborów …

„Trzecia droga”

Pedro Sánchez z godną podziwu determinacją broni swojej wizji rządu. Raz jeszcze wyraził ją w niedzielnym wywiadzie dla „El Pais”, w którym opowiadał dziennikarzom m.in. o koncepcji powołania gabinetu. To właściwie znane już z lipcowych negocjacji z UP rozwiązanie, które przeszło rebranding i pod nazwą „współpracy programowej”, składającej się z 370 punktów, zostało zaprezentowane wczoraj przez lidera PSOE. 

Jak Sánchez sam przyznał w wywiadzie, to „trzecia droga”, która pozwoli odgonić widmo przedterminowych wyborów, w zaledwie 6 miesięcy po kwietniowym zwycięstwie socjalistów. Jednak wyborcza wiktoria okazała się zbyt nikła, by pozwolić PSOE na utworzenie samodzielnego rządu. Stąd trwające już od kilku tygodni negocjacje. Na przełomie lipca i sierpnia Sánchezowi nie udało się przekonać ani UP, ani pozostałych ugrupowań do wsparcia, przez co dwukrotnie przegrał głosowanie nad powołaniem gabinetu w Kongresie Deputowanych. 

Hiszpania: Socjaliści ze wzrostem poparcia. Nowe wybory opłacą się Sanchezowi?

Rządząca za sprawą mniejszościowego gabinetu Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zyskała według najnowszego sondażu 12,6 punktów procentowych poparcia. Gdyby wybory odbyły się teraz, to socjaliści nie musieliby szukać koalicjantów do rządzenia.
 

W kwietniowych wyborach PSOE uzyskało 28,7 proc. poparcia, co przełożyło …

„Współpraca programowa”

Lider Unidas Podemos po zapoznaniu się z zestawem propozycji PSOE powiedział, że „brzmią dobrze”. Na czym one polegają? Poza licznymi postulatami reform (o których więcej poniżej), Sánchez proponuje utworzenie czegoś w rodzaju organu egzekwującego wypełnianie porozumienia między ugrupowaniami. Deklaracja ta ma przekonać UP do przełamania nieufności oraz zagwarantować spełnienie obietnic socjalistów. 

Jutro dojdzie do ponownych rozmów przedstawicieli obu partii. PSOE będzie reprezentowane przez wicepremier Carmen Calvo, natomiast UP przez deputowanego Pabla Echenique. Premier zarysował wczoraj ramy, w ramach których mają przebiegać rozmowy: w związku z niepowodzeniem dotychczasowych negocjacji (UP nie poparło na przełomie lipca i sierpnia powołania rządu) nie ma mowy o rządzie koalicyjnym. Mimo tego, Sánchez przekonuje, że propozycje wypracowane przez zespół ekspertów PSOE „momentami trudno odróżnić od programu Podemos” – choć między ugrupowaniami występują także znaczne różnice, jak pogląd na rozwiązanie sprawy Katalonii (PSOE opowiada się za dialogiem, lecz bez ustępstw w kierunku powiększania autonomii regionu, nie wspominając o zgodzie na organizację referendum niepodległościowego). 

Hiszpania: Kolejne nieudane próby sformowania rządu

Nic nie zmieniły dwa dodatkowe dni negocjacji między socjalistami a lewicową Unidas Podemos. Pedro Sanchez po raz kolejny przegrał głosowanie nad wotum zaufania dla swojego rządu. Hiszpanie czekają na stworzenie stabilnej większości w parlamencie od grudnia 2015 r.
 

 

Amerykanie mają swój …

Proponowane zmiany

Wśród najważniejszych z ponad 300 propozycji można znaleźć m.in. postulat podniesienia płacy minimalnej do 60 proc. średniego wynagrodzenia. Dokument zakłada także szereg usprawnień w kodeksie pracy (kwestie zwolnień, relacji ze związkami zawodowymi). Socjaliści proponują również modyfikację systemu podatkowego osób fizycznych oraz opodatkowanie transakcji finansowych o 0,2 proc. (tzw. podatek Tobina) czy sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP).

Socjaliści – co już udowodnili w poprzednich miesiącach – zamierzają także postawić na ekologię. Planują ustanowić nową daninę od dwutlenku węgla oraz wdrożyć krajową strategię w zakresie sprawiedliwej transformacji. PSOE zamierza zakazać od 2040 r. sprzedaży na terenie Hiszpanii samochodów osobowych i dostawczych, które emitowałyby dwutlenek węgla do atmosfery.

Zamiarem PSOE jest także ułatwienie kupna i wynajmu mieszkań poprzez dążenie do obniżki cen. Docelowo rząd Sáncheza miałby działać w kierunku stabilizacji cen wynajmu oraz budowy większej liczby mieszkań komunalnych. W kontekście Katalonii (wczesną jesienią spodziewany jest wyrok Sądu Najwyższego w Madrycie w procesie katalońskich przywódców i działaczy niepodległościowych) Socjaliści proponują działania w ramach Konstytucji. Z ich punktu widzenia nie ma więc szans na organizację referendum niepodległościowego, którego organizacja została uznana za sprzeczną z ustawą zasadniczą. Wśród propozycji znalazł się także postulat zwiększenia wydatków na opiekę zdrowotną z 6 do 7 proc. PKB

W Madrycie jak w Andaluzji: skrajnie prawicowy Vox zapewnia rządy prawicy

Rząd w najważniejszej wspólnocie autonomicznej Hiszpanii przypadł w udziale prawicy pomimo wyborczego zwycięstwa socjalistów. Przeważyły głosy skrajnie prawicowej partii Vox. Po raz pierwszy w najnowszej historii Hiszpanii Madrytem będzie współrządziło ugrupowanie o takim profilu ideologicznym.
 

 

Wspólnota autonomiczna Madrytu z nowym rządem. …