Hiszpania: Mariano Rajoy odwołany z funkcji premiera

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy, źródło: Flickr/La Moncloa - Gobierno de España

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy, źródło: Flickr/La Moncloa - Gobierno de España

Opozycja złożyła wobec rządu konserwatywnej Partii Ludowej wotum nieufności w związku z wielkim skandalem korupcyjnym. Nowym premierem ma zostać lider opozycyjnych dotąd socjalistów Pedro Sanchez.

 

Do odwołania premiera i rządu potrzebne było co najmniej 176 głosów w Kongresie Deputowanych. Partii Socjalistycznej (PSOE) udało się ich zebrać 180, dzięki poparciu mniejszych ugrupowań opozycyjnych, w tym baskijskich nacjonalistów, których wczorajsza zapowiedź głosowania za wotum nieufności wobec Mariano Rajoya ostatecznie przeważyła szalę. Lider socjalistów Pedro Sanchez ma objąć urząd nowego premiera w poniedziałek, a jeszcze w przyszłym tygodniu nad wotum zaufania dla przedstawionego przez niego gabinetu ma zagłosować parlament. Odwołanie rządu to duży sukces socjalistów, którzy w Kongresie Deputowanych mają tylko 85 mandatów.

Skandal korupcyjny wokół Partii Ludowej

Mariano Rajoy uznał dziś swoją porażkę. „Służenie jako premier było dla mnie honorem. Zostawiam Hiszpanię jako lepszy kraj, niż ją zastałem w 2011 r.” – powiedział odwołany premier. Odchodzi on jednak głównie w atmosferze wielkiego skandalu korupcyjnego, który powrócił za sprawą wyroku skazującego wobec byłego skarbnika Partii Ludowej Luisa Barcenasa, który trafił do więzienia na 33 lata za przyjmowanie łapówek, pranie brudnych pieniędzy oraz przestępstwa podatkowe. Sprawa dotyczy także funkcjonowania w latach 1999-2005 tajnego funduszu wyborczego prawicy, na który miały wpływać pieniądze m.in. od firm deweloperskich, a to właśnie gigantyczny boom na rynku nieruchomości oraz wiele niepotrzebnych, ale kosztownych inwestycji budowlanych były jednymi z przyczyn tego, że kryzys finansowy w strefie euro tak mocno uderzył w Hiszpanię.

Z notatek Barcenasa, jakie przejęli śledczy, wynikało, że na liście osób korzystających z tajnego funduszu mogli być najwyżsi rangą politycy Partii Ludowej, w tym także sam Rajoy. Główny zarzut wobec odwołanego właśnie premiera to jednak brak wystarczających działań w kierunku wyjaśnienia szerszych okoliczności afery wokół działalności Barcenasa. Skandale korupcyjne, także te dotyczące Partii Socjalistycznej, poskutkowały odwróceniem się w ostatnich wyborach części elektoratu od dwóch największych hiszpańskich partii w kierunku nowych sił – lewicowej Podemos („Możemy”) oraz centroprawicowego Ciudadanos („Obywatele”), a także ugrupowań regionalnych.

Hiszpania: wotum nieufności dla rządu Mariano Rajoya

 
W piątek (25 maja) największa partia opozycyjna w Hiszpanii – Socjaliści (PSOE) – złożyła w parlamencie wniosek o wotum nieufności dla rządu Mariano Rajoya, po tym jak jego Partia Ludowa (PP) została w czwartek (24 maja) skazana w procesie korupcyjnym.
 

Lider …

Pierwsze skuteczne wotum nieufności w Hiszpanii

Mariano Rajoy jest pierwszym premierem Hiszpanii od czasu upadku frankistowskiej dyktatury, który został odwołany w wyniku przegłosowania wotum nieufności. To był w ogóle dopiero czwarty wniosek o odwołanie premiera w dziejach Hiszpanii, w tym drugi wobec Rajoya. „Nie tylko dlatego zapisujemy dziś nową kartę w historii demokracji w naszym kraju” – mówił tuż po głosowaniu Pedro Sanchez.

Nie wiadomo jeszcze z kim socjaliści będą próbować utworzyć rząd i czy spróbują dokończyć kadencję, czy też doprowadzą do przedterminowych wyborów. Naturalnym koalicjantem wydaje się lewicowa partia Podemos. Jej lider Pablo Iglesias usiłował odwołać rząd Rajoya w ubiegłym roku, ale nie udało mu się znaleźć poparcia wystarczającej liczby deputowanych, by go przeforsować. Teraz jednak on i jego ugrupowanie poparli wniosek socjalistów. Zarówno Podemos, jak i Partia Socjalistyczna mają jednak za mało głosów, aby rządzić tylko we dwie. Razem mogą liczyć tylko na 132 głosy w 350-osobowym Kongresie Deputowanych. Dlatego partie te będą musiały szukać poparcia mniejszych ugrupowań lewicowych, regionalnych partii baskijskich czy katalońskich oraz centroprawicowych, ale antyestablishmentowych Ciudadanos.

Nowy premier Katalonii chce rozmów z Madrytem

Tuż po zatwierdzeniu go na nowego przewodniczącego lokalnych katalońskich władz Quim Torra wezwał premiera Hiszpanii do dialogu z nim. Swój apel ogłosił jednak nie w Barcelonie, a w Berlinie stojąc u boku swojego poprzednika – ściganego przez hiszpańskie władze.
 
„Proszę wyznaczyć …

korupcja