Hiszpania: Lider partii Podemos odchodzi z polityki. To skutek porażki w wyborach regionalnych

Założyciel partii Podemos Pablo Iglesias zapowiedział odejście z polityki, źródło: Flickr/Ahora Madrid (CC BY-SA 2.0)

Założyciel partii Podemos Pablo Iglesias zapowiedział odejście z polityki, źródło: Flickr/Ahora Madrid (CC BY-SA 2.0)

Założyciel i przywódca lewicowej partii Podemos (Możemy) Pablo Iglesias zapowiedział, że wycofuje się z czynnego uprawiania polityki. Jego ugrupowanie poniosło klęskę w wyborach do regionalnego parlamentu autonomicznej wspólnoty Madrytu. Iglesias przewodził liście wyborczej Podemos.

 

Partia Podemos od stycznia 2020 r. tworzy koalicję rządową razem z Partią Socjalistyczną i Robotniczą (PSOE) premiera Pedro Sáncheza i współtworzy jego drugi gabinet. Pablo Iglesias pełnił w nim funkcję drugiego wicepremiera i ministra ds. socjalnych.

Ale w marcu bieżącego roku odszedł z rządu, aby stanąć na czele listy swojego ugrupowania w regionalnych wyborach do parlamentu autonomicznej wspólnoty Madrytu. Ale we wtorkowym (4 maja) głosowaniu triumfowała nie lewica, ale konserwatywna Partia Ludowa (PP).

Zdobyła ona aż 45 proc. głosów, co przełożyło się na aż 65 miejsc w 136-osobowym parlamencie. Do tej pory PP miała w parlamencie autonomicznej wspólnoty Madrytu 30 deputowanych i choć od 26 lat tu rządziła, to jednak musiała szukać koalicjantów w mniejszych partiach centrowych bądź prawicowych.

Teraz do samodzielnej większości zabrakło tylko 4 mandatów. Szefową lokalnych władz pozostanie więc niemal na pewno regionalna liderka PP Isabel Díaz Ayuso.

Hiszpania zalegalizowała eutanazję. Co zakłada nowe prawo?

Tym samym Hiszpania stała się czwartym krajem w Europie, gdzie eutanazja jest legalna.

Prawica triumfuje w Madrycie

Tym razem jednak PP uzyskała więcej głosów niż trzy lewicowe partie razem wzięte. PSOE uzyskało 16,8 proc. poparcia, a wyprzedziło ją nawet lokalne lewicowe ugrupowanie Mas Madrid z poparciem na poziomie 17 proc. Podemos dostało tylko 7 proc. głosów.

W lokalnym parlamencie regionu madryckiego znajdzie się także skrajnie prawicowa partia Vox, na którą oddało głos 9,1 proc. wyborców. Ale to właśnie Podemos poniosła największą klęskę, do czego przyczynił się między rozłam związany z powstaniem Mas Madrid.

Choć wynik Podemos jest lepszy niż w poprzednich wyborach regionalnych i ugrupowanie zyskało trzy mandaty, ale apetyty były o wiele większe, a inni lewicowi konkurenci wypadli o wiele lepiej.

Nie pomogło nawet uczynienie liderem listy wyborczej lidera całego ugrupowania, który co prawda mandat wywalczył, ale nie pociągnął za sobą wielu innych kandydatów. 42-letni Iglesias ogłosił więc rezygnację ze wszystkich sprawowanych funkcji, w tym z kierowania Podemos. Oznacza to także, że nie obejmie mandatu w lokalnym parlamencie.

Czy długa praca jest powodem do dumy? Hiszpania przetestuje czterodniowy tydzień pracy

Badania pokazują, że długie godziny pracy prowadzą do depresji i chorób krążenia.

Iglesias rezygnuje

Pablo Iglesias wziął na siebie odpowiedzialność za rozczarowujący wynik w wyborach w autonomicznej wspólnocie Madrytu. Zapowiedział, że powróci do swojej kariery naukowej. Jest bowiem doktorem nauk politycznych i wykładowcą Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Pracował także przez wiele lat jako prezenter i komentator telewizyjny, głównie w programach publicystycznych.

Polityczne szlify zdobywał jednak już jako nastolatek w młodzieżówce Komunistycznej Partii Hiszpanii. Dorosłą polityką zajął się w pełni w 2014 r., gdy założył partię Podemos, sprzeciwiającą się przede wszystkim budżetowym cięciom i oszczędnościowej polityce konserwatywnego rządu wprowadzonej po kryzysie finansowym.

Najpierw uzyskał mandat europosła, ale rok później w wyborach parlamentarnych w Hiszpanii wywalczył mandat w Kongresie Deputowanych. Trzykrotnie uzyskiwał reelekcję w późniejszych wyborach przedterminowych.

Na przełomie 2019 i 2020 jego partia zawarła koalicję rządową z PSOE i Iglesias został wicepremierem i ministrem. Ale ostatnie tygodnie przyniosły mu kilka skandali. Najpierw doszło do zatrzymania jego ochroniarzy, którym postawiono zarzuty pobicia policjantów, gdy mieli próbować zakłócić wiec wyborczy partii Vox.

Hiszpanie nazywają Kosowo "terytorium". Prisztina grozi bojkotem meczu z powodu polityki

Coraz więcej kontrowersji wzbudza zaplanowany na 31 marca międzypaństwowy mecz piłkarskich reprezentacji Hiszpanii i Kosowa.

Tajemnicza kariera niani

Chodzi jednak także o niejasności wokół korzystania z partyjnej kasy, z której opłacana miała być opiekunka do dzieci Iglesiasa oraz jego życiowej partnerki – również będącej jedną z liderek Podemos i sprawującej obecnie funkcję minister ds. równouprawnienia – Irene Montero.

Ponadto – owa niania, która już się dziećmi liderów Podemos nie zajmuje – zaczęła robić szybką polityczną karierę. Mimo, że nie posiada wyższego wykształcenia została szefową ministerialnego gabinetu Montero.

Media ujawniły także majątkowe oświadczenie byłej niani, w którym napisała ona że posiada majątek o wartości… 3 euro. Pojawiło się podejrzenie, że to próba zatajenia prawdziwego stanu posiadania.

Odejście Iglesiasa z polityki wywoła zapewne walkę o przywództwo w Podemos. Montero wciąż pozostaje w kierownictwie partii, ale ostatnie skandale nadszarpnęły wizerunek obojga dotychczasowych jej liderów.