Hiszpania bliżej kolejnych wyborów

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez w parlamencie, źródło twitter PSOE

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez w parlamencie, źródło twitter PSOE

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza zerwała negocjacje z lewicowym blokiem Unidas Podemos w sprawie poparcia dla nowego rządu Pedro Sáncheza – poinformowała wczoraj rzeczniczka PSOE w Kongresie Deputowanych Adriana Lastra.

 

Wyjaśniła, że w trwających od początku września negocjacjach między obiema partiami nie wypracowano porozumienia. “Rozmowy okazały się bezowocne. Nie ma szans na zawarcie umowy o współpracy z UP” – oświadczyła Adriana Lastra.

Hiszpania: Pedro Sánchez wciąż szuka wsparcia radykalnej lewicy

Pedro Sánchez przedstawił wczoraj nowe propozycje, które mają skłonić lewicową Unidas Podemos do poparcia dla nowego rządu. Jeśli w ciągu najbliższych 19 dni ugrupowania nie osiągną porozumienia, Hiszpanie po raz czwarty w ciągu czterech ostatnich lat pójdą do urn. 
 

 

Choć Hiszpańscy …

Premier do opozycji: Jeśli nie poprzecie rządu, to będą nowe wybory

Przed południem premier Pedro Sánchez wezwał w Kongresie Deputowanych wszystkie ugrupowania opozycji do głosowania za wotum zaufania dla nowego rządu socjalistów. Przyznał przy tym, że negocjacje z Unidas Podemos (UP) zakończyły się fiaskiem, ale przypomniał jednocześnie, że jeśli do 23 września nowy gabinet nie uzyska poparcia, to w listopadzie Hiszpanię czekają kolejne wybory.

“Przestańcie blokować tworzenie nowego rządu, postępowego gabinetu. Hiszpania potrzebuje dużych zmian” – apelował do deputowanych Sánchez.

Hiszpania: Kolejna oferta od Sáncheza dla Podemos?

Hiszpańscy socjaliści przygotowują się do kolejnego podejścia w formowaniu nowego rządu. Premier Pedro Sánchez pracuje nad nowym „progresywnym programem społecznym”, który przedstawi pod koniec miesiąca lewicowej Unidas Podemos oraz partiom regionalnym i nacjonalistycznym.
 

Niedawno minęło 100 dni od kwietniowych przedterminowych wyborów …

Szef Unidas Podemos: Wybory grożą dojściem prawicy do władzy

Lider UP Pablo Iglesias ostrzegł w odpowiedzi, że „uparte dążenie” Sáncheza do utworzenia socjalistycznego rządu mniejszościowego może doprowadzić do kolejnych wyborów i objęcia władzy przez prawicę. “Lepiej zabiegać o utworzenie rządu koalicyjnego niż organizować kolejne wybory parlamentarne” – ocenił Iglesias. Przypomniał przy tym, że żaden z organizowanych od wiosny sondaży nie daje socjalistom parlamentarnej większości.

Nowe wybory niewiele zmienią?

Chociaż socjaliści wygrali kwietniowe wybory parlamentarne w Hiszpanii, to w 350-osobowym Kongresie Deputowanych dysponują tylko 123 mandatami. Większość mogłoby im zapewnić poparcie ze strony 42 posłów Unidas Podemos oraz deputowanych z Katalonii i Kraju Basków. Już w lipcu Sánchezowi dwukrotnie nie udało się jednak uzyskać wotum zaufania dla swojego rządu właśnie z powodu braku poparcia UP.

Hiszpania: Kolejne nieudane próby sformowania rządu

Nic nie zmieniły dwa dodatkowe dni negocjacji między socjalistami a lewicową Unidas Podemos. Pedro Sanchez po raz kolejny przegrał głosowanie nad wotum zaufania dla swojego rządu. Hiszpanie czekają na stworzenie stabilnej większości w parlamencie od grudnia 2015 r.
 

 

Amerykanie mają swój …

Teraz nawet kolejne wybory nie dają zbyt wielkich szans na wyjście z impasu. Z ostatniego sondażu opublikowanego na początku września w dzienniku „El Mundo” wynika, że w nowych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii znów wygrałaby Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), ale i to zwycięstwo nie wystarczyłoby do zapewnienia sobie większości w parlamencie.