Hiszpania: Adiós Franco? W jaki sposób rząd chce usunąć dziedzictwo Francisco Franco?

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez (PSOE). / Foto via flickr @La Moncloa - Gobierno de España, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez (PSOE). / Foto via flickr @La Moncloa - Gobierno de España, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Rząd Pedro Sancheza zatwierdził we wtorek (15 września) przepisy o tzw. pamięci demokratycznej. Na ich podstawie planuje się delegalizować organizacje pochwalające frankizm, m.in. fundację im. Francisco Franco, do której należą potomkowie byłego generała.

 

 

„Ley de Memoria” (ustawa o pamięci) opiera się na istniejącym prawodawstwie dotyczącym pamięci historycznej („Ley de la Memoria Histórica”) i, m.in. umożliwia likwidację stowarzyszeń i grup obywatelskich, które wciąż gloryfikują pamięć gen. Franco, w tym Fundację Franco („Fundación Francisco Franco”), która w myśl nowych przepisów zostanie uznana za nielegalną.

Hiszpania: Celem zadośćuczynienie ofiarom dyktatury Franco

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie wicepremier Carmen Calvo, nowa regulacja czerpie z ustawodawstwa innych państw, których „historia została naznaczona traumatycznymi wydarzeniami”.

Zatwierdzony podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów dokument zobowiązuje samorządy do finansowania poszukiwań miejsc pochówku osób zabitych podczas wojny domowej w Hiszpanii, a także w okresie dyktatury frankistowskiej.

Na podstawie uchwalonego przez rząd dokumentu w Hiszpanii miałby w przyszłości powstać bank DNA ofiar frankizmu, których zwłoki poszukiwane są przez rodziny.

Hiszpania: Dwa oblicza króla. Kiedyś oszukał generała Franco. Teraz Juan Carlos stanie przed sądem za korupcję?

Symbol hiszpańskiej transformacji demokratycznej – Juan Carlos – stanie przed sądem za korupcję?

Hiszpania: „Uwłaczająca pamięć”

Tekst stwierdza również za „nieważne” wszystkie „procesy polityczne” wykonane w ciągu czterech dekad rządów gen Franco. W tekście zaproponowano również rozszerzenie prawa do obywatelstwa hiszpańskiego na potomków członków Brygad Międzynarodowych, którzy walczyli po stronie republikanów w hiszpańskiej wojnie domowej.

Decyzją rządu Pedro Sancheza 24 października 2019 r. prochy gen. Franco zostały przeniesione z bazyliki w mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos) na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz Mingorrubio.

Szef socjalistów (PSOE) stwierdził, że przeniesienie zwłok Franco jest „konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu” w 1936 r., jaki przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową. Według premiera obecność Franco „uwłaczała pamięci” złożonych w Dolinie Poległych ponad 30 tys. ofiar tego konfliktu.

Dyktatura Francisco Franco trwała od zakończenia hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) do jego śmierci w 1975 r.