Hasło wyborcze Koalicji Europejskiej: „Przyszłość Polski. Wielki Wybór”

Koalicja Europejska ze swoim hasłem wyborczym, źródło twitter PO

Koalicja Europejska ze swoim hasłem wyborczym, źródło twitter PO

Koalicja Europejska podpisała wczoraj dziesięciopunktową deklarację programową i ogłosiła swoje hasło wyborcze: „Przyszłość Polski. Wielki Wybór”.

 

Liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podkreślali w czwartek (4.04) w Warszawie, że ich celem jest silna Polska w silnej, zjednoczonej i solidarnej Unii Europejskiej.

Dziesięciopunktowa deklaracja programowa przed wyborami do PE

Pierwszy punkt w deklaracji programowej Koalicji Europejskiej, to “Polska wśród liderów Unii Europejskiej”, w drugim zapowiadają starania o wyrównania poziomu życia Europejczyków, trzeci natomiast dotyczy unijny funduszy, które mają trafić do obywateli i samorządów.

W kolejnych punktach Koalicja zapowiada walkę o UE z czystym powietrzem i tanią energią, o zdrowsze i dłuższe życie Europejczyków, o lepszą żywność i równe szanse dla rolnictwa w UE, a także o europejskie wartości. Koalicjanci zapowiadają ponadto starania o inwestycje we wspólne bezpieczeństwo i przyszłość młodych pokoleń oraz zapowiadają, że zapewnią odpowiednie połączenia kolejowe, drogowe i telekomunikacyjne.

Platforma Obywatelska: Można być jednością w różnorodności

Lider PO Grzegorz Schetyna przekonywał, że Koalicja Europejska idzie do PE po to, żeby pokazać, że można budować politykę opartą na zaufaniu. “Można sobie ufać, można być bogatym w różnorodności, można być jednością w różnorodności, taką jaką jest Koalicja Europejska” – zapewniał.

"Jaskółki" Wiosny i byli premierzy SLD na listach do PE

Należący do Koalicji Europejskiej SLD przedstawił  kandydatów do Parlamentu Europejskiego w sobotę, wczoraj lider Wiosny Robert Biedroń przedstawił kolejne swoje „jaskółki”, a szef Kukiz`15 listy tego ruchu ujawnił w zeszły czwartek. PiS i PO zrobiły to już wcześniej.
 

Termin zgłaszania list kandydatów …

Dodał, że Koalicja idzie do UE również po lepszy budżet dla Polski. “Po dziesiątki miliardów więcej niż ten, który w nieudolny sposób organizuje, załatwia polski rząd. Idziemy po to, żeby te pieniądze przeznaczyć na nasze wspólne cele: walkę ze smogiem, poprawę zdrowia (…), dokończenie inwestycji” – sprecyzował. Schetyna wyraził też przekonanie, że zwycięstwo 26 maja będzie należeć właśnie do Koalicji Europejskiej.

.Nowoczesna: Przyszłość Polski to jest prawdziwy wielki wybór

Szefowa .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreśliła natomiast, że przyszłość UE trzeba projektować dla młodych tak, żeby im jak najlepiej służyła. “Przyszłość Polski to jest prawdziwy wielki wybór” – oświadczyła Lubnauer. Jej zdaniem “młodzi ludzie widzą, że rząd w ich kraju śmieje się w twarz europejskim wartościom i europejskim politykom”.

“Widzą, że rząd może zaprzepaścić wszystko to, co jest ich szansą, że może – niszcząc demokrację, praworządność – doprowadzić do sytuacji, kiedy będziemy w Europie persona non grata, że będziemy krajem, który jest problemem dla Europy” – dodała liderka .Nowoczesnej. Zastrzegła jednak, że wcześniej trzeba tych młodych nauczyć, “że demokratyczne decyzje są ważne i że UE i Polska są ich odpowiedzialnością”. “Musimy dać szansę młodemu pokoleniu i to jest jednym z elementów programu Koalicji Europejskiej” – zapewniła Lubnauer.

.Nowoczesna przedstawiła swój program na wybory do Parlamentu Europejskiego

Wejście Polski do strefy euro, wspólna polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej i ustanowienie nowego mechanizmu do monitorowania naruszeń praw w państwach członkowskich UE  to m.in. elementy programu .Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego.
 

Na konferencji prasowej po sobotnim posiedzeniu  Rady Krajowej tej …

Zwróciła także uwagę na  bezpieczeństwo Polski, która ze względu na swoje położenie jest narażana na konflikty. Podkreślił przy tym, że “Europa potrzebuje dużych i dobrze zaplanowanych inwestycji w swoje bezpieczeństwo”. Według szefowej .Nowoczesnej „wspólna polityka europejska dotycząca bezpieczeństwa musi być filarem polityki NATO”.

SLD: UE to nie tylko szmal, to system wartości

“UE to nie tylko kasa, to nie tylko szmal, UE to również druga rzecz, o której chciałem powiedzieć – system wartości” – przekonywał natomiast lider SLD Włodzimierz Czarzasty. “Jesteśmy w UE dlatego, że szanujemy różnorodność, historię innych krajów i to, że ludzie mają prawo wierzyć w różne religie, nie pytamy, kto z kim śpi i kto w co wierzy, mówimy, że tolerancja jest wielką sprawą” – podkreślił.  Dodał, że “Europejczykiem nie jest ten, kto jest nietolerancyjny”, nie jest nim również ten, “kto łamie konstytucję, prawo”.

“Wielki wybór, to dla nas silna, współpracująca ze sobą Europa, różne państwa współpracujące ze sobą, ale to, co jest najważniejsze, to Europa, która będzie miała mieszkańców i mieszkanki żyjących na podobnym poziomie” – oświadczył Czarzasty.

Wielka Koalicja Europejska w Polsce

Liderzy Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, PSL-UED, .Nowoczesnej, SLD i Partii Zieloni podpisali wczoraj deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej. Mają wspólnie – również z Partią Teraz! – wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Również on zapewniał, że jednym z celów Koalicji jest przygotowanie “pakietu dla młodego pokolenia, które będzie miało równy dostęp do: edukacji, kultury i służby zdrowia – niezależnie od kraju pochodzenia i statusu majątkowego rodziców”. Szef Sojuszu zastrzegł jednak, Koalicja nie zapomina o starszych, którym chciałaby zapewnić dostęp do służby zdrowia, opieki geriatrycznej i usług społecznych.  “Chcemy dobrego życia dla ludzi pracy” – zapewniał także lider SLD. Podkreślił przy tym, że jego ugrupowanie opowiada się za tym, by  międzynarodowe korporacje, które zarabiają pieniądze w Polsce, również w Polsce płaciły podatki.

Kosiniak-Kamysz: kandydaci Koalicji do PE to fighterzy

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił tymczasem uwagę, że kandydaci Koalicji Europejskiej są fighterami, którzy będą walczyć o silną Polskę w silnej Europie. “Albo wybierzemy fighterów w UE, którzy będą walczyć o najważniejsze sprawy dla Polski, o polską rację stanu, o silną Polskę w Europie, albo wybierzemy hucpiarzy, którzy każdego dnia robią hucpę, wymachują szabelką w Warszawie, a w Brukseli wywieszają białą flagę” – oświadczył Kosiniak-Kamysz. “Koalicja Europejska, jej kandydaci to fighterzy, którzy zawalczą o silną Polskę w silnej Europie. To jest wielki wybór, to jest przyszłość Polski – przekonywał.

PSL chce wpisać członkostwo w UE do konstytucji

Polskie Stronnictwo Ludowe, które przedstawiło w sobotę swoich kandydatów w wyborach do PE, zapowiedziało złożenie projektu ustawy umożliwiającej wpisanie członkostwa Polski w UE do konstytucji. Ludowcy startują do unijnego zgromadzenia w ramach Koalicji Europejskiej.

Lider ludowców zapewnił, że w swojej deklaracji programowej Koalicja umieściła najważniejsze sprawy dla Polski i Europy, o które będzie zabiegać. Przedstawił przy tym dwa tematy, które – jak podkreślił – są szczególnie bliskie PSL. “Pierwszy to ten tradycyjny, to nasze korzenie, to polska wieś, polskie rolnictwo. Drugi dla mnie osobiście niezwykle ważny – ale myślę, że i dla pani premier Ewy Kopacz – to są tematy służby zdrowia, pacjentów, tematy życia i lepszego życia Polaków i Europejczyków” – wyliczał Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział w związku z tym pierwszym, że Koalicja Europejska zagwarantuje największe pieniądze z UE na polskie rolnictwo. “Ujednolicimy dopłaty, doprowadzimy do tego, że w Europie będzie żywność najlepszej jakości, dobra i zdrowa” – zapewniał szef PSL. Odnosząc się do drugiego tematu podkreślił, że życie ludzkie jest największym darem, o który należy zabiegać. “My z budżetu europejskiego sformułujemy pierwszy historyczny, europejski program walki z rakiem” – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Zieloni: Czarna od smogu, brunatna od nienawiści czy zielone serce Europy?

“26 maja zdecydujemy, czy chcemy by Polska pozostała czarną od dymu, czarną od smogu, brunatną od nienawiści rubieżą Europy czy też chcemy, żeby stała się zielonym sercem Europy” – oświadczył jeden z liderów Partii Zielonych Marek Kossakowski. Podkreślił, że przystępując do Koalicji Europejskiej Zieloni zrobili dobrą rzecz dla przyszłości Polski i dodał, że we wspólnym programie znalazło się „prawie wszystko”, co interesuje jego ugrupowanie.

Przekonywał przy tym, że ważne jest zwłaszcza, by przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną, która „nie dotknie nikogo, a na której wszyscy zyskają”, co jednak – jak zastrzegł – wymaga solidarności. Lider Zielonych powiedział też, że Unii potrzebna jest ponadto spójna unia transportowo-komunikacyjna, bo wykluczenia transportowe stają się obecnie barierą rozwoju dla mniejszych miejscowości.

Przymiarki do list Koalicji Europejskiej na wybory do PE

Na listach kandydatów Koalicji Europejskiej w wyborach do PE siedem “jedynek” ma otrzymać PO-KO, a po trzy SLD i PSL-UED. Pozostałe ugrupowania tej koalicji nie dostaną pierwszych miejsc dla swoich członków. Swoje listy układa także nowa koalicja – Lewica Razem.