Gruzja ma nowego premiera. Garibaszwili powraca na stanowisko szefa rządu

Irakli Garibaszwili, Gruzja, premier

Irakli Garibaszwili (na zdj.) będzie pełnić funkcję premiera po raz drugi. / Zdjęcie: Twitter, @GharibashviliGe

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu do dymisji podał się Giorgi Gacharia, stanowisko premiera obejmie Irakli Garibaszwili, który pełnił już tę funkcję w latach 2013-2015. Garibaszwili był w rządzie Gacharii ministrem obrony.

 

Gruziński parlament zatwierdził w poniedziałek (22 lutego) nominację Garibaszwiliego na premiera i udzielił wotum zaufania utworzonemu przez niego rządowi. Szef nowego gabinetu jest członkiem rządzącej dotychczas partii Gruzińskie Marzenie, założonej przez biznesmena i miliardera Bidzinę Iwaniszwiliego.

Gruzja: Bidzina Iwaniszwili, czyli najbogatszy Gruzin, wycofuje się z polityki

Bidzina Iwaniszwili napisał w liście przesłanym do członków partii, że „wykonał swoje zadanie”.

Sprawa Nikanora Melii

Nominacja nowego premiera jest konsekwencją rezygnacji poprzedniego szefa rządu. Giorgi Gacharia, który stanowisko premiera piastował od 2019 r., w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji w związku z próbą aresztowania lidera opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Nikanora Melii na mocy decyzji sądu. Politykowi zarzucono doprowadzenie do zamieszek podczas protestów w 2019 r. i szturmu na parlament.

Demonstracje miały miejsce po tym, jak z miejsca przewodniczącego parlamentu wystąpił rosyjski deputowany do Dumy Państwowej Siergiej Gawriłow, który przyjechał do Tbilisi na spotkanie posłów państw prawosławnych. Wielu gruzińskich obywateli potraktowało wystąpienie Rosjanina jako zniewagę ze strony przedstawiciela państwa, które zaatakowało ich w 2008 r. i uznało niepodległość Abchazji i Osetii Południowej – terytoriów stanowiących według prawa międzynarodowego integralną część Gruzji.

Gruzja: Opozycja protestuje przeciw wynikom wyborów

Opozycyjne partie ogłosiły już bojkot nowo wybranego parlamentu.

Dymisja rządu

Po tym, jak Melia został pozbawiony przez parlament immunitetu, w ubiegłą środę (17 lutego) sąd w Tbilisi zdecydował o jego aresztowaniu. Był to środek zapobiegawczy, ponieważ miał on nie wnieść kaucji, zasądzonej w sprawie. W czwartek policja usiłowała zatrzymać Melię, ale funkcjonariusze nie zdołali wejść do biura ZRN, gdzie przebywa polityk, inni liderzy opozycji i kilkuset zwolenników partii. W związku z dymisją premiera gruzińskie MSW zawiesiło operację zatrzymania Melii.

Sprawa Melii wywołała spory w partii rządzącej dotyczące tego, jak powinno się potraktować polityka. Sam Gacharia stanowczo skrytykował decyzję sądu, uznając ją za „niesłuszną”. Nika Melia to człowiek, który nigdy nie szanował prawa. To człowiek, który wezwał naszych obywateli do szturmu na parlament. Był jednym z organizatorów wtargnięcia do parlamentu, ale niezależnie od wszystkiego zdecydowanie uważam, że stosowanie określonego środka przeciwko jednej osobie jest niedopuszczalne”, ocenił.

„Niestety, nie udało mi się osiągnąć konsensusu z zespołem w tej sprawie i postanowiłem podać się do dymisji. Chcę wierzyć, że ten krok przyczyni się do zmniejszenia polaryzacji w naszym kraju. Jestem przekonany, że podziały i konfrontacja stanowią największe ryzyko dla przyszłości oraz rozwoju gospodarczego naszego kraju”, wyjaśnił Gacharia swoją decyzję o rezygnacji podczas konferencji prasowej.

Gruzja: Antyrządowe protesty i blokada parlamentu

20 tys. osób domagało się w Tbilisi skrócenia kadencji parlamentu i rozpisania nowych wyborów. To skutek nieuchwalenia przez posłów obiecanej wcześniej reformy polegającej na zmianie ordynacji wyborczej z mieszanej na proporcjonalną.

 

Protesty w Gruzji trwają od czwartku, gdy w parlamencie odbyło …

Kim jest nowy-stary premier?

Urodzony w 1982 r. Irakli Garibaszwili w latach 2012-2013 był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Bidziny Iwaniszwiliego, którego potem zastąpił na stanowisku premiera. Kierował gabinetem do końca 2015 r., po czym niespodziewanie zrezygnował. W rządzie swojego poprzednika, po którym teraz przejmuje funkcję, pełnił rolę szefa resortu obrony.