Grecja: skład nowego rządu

Nowy premier Grecji Kyriakos Mitsotakis / Zdjęcie via twitter @kmitsotakis

Zaledwie dzień po wyborczym zwycięstwie Kyriakos Mitsotakis zaprezentował wczoraj wieczorem skład swojego gabinetu. Rząd centroprawicowej Nowej Demokracji ma skupić się na ożywieniu greckiej gospodarki.

 

 

Nowy grecki premier ogłosił w poniedziałek wieczorem skład swojego rządu – pierwszego od 2009 r. z większością absolutną – obiecując ożywienie greckiej gospodarki. Kyriakos Mitsotakis zamierza złagodzić obciążenia podatkowe klasy średniej oraz zachęcić inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy. W gabinecie znajdzie się kilku technokratów oraz dwie kobiety. Pierwsze posiedzenie gabinetu odbędzie się w środę. Przekazanie władzy, choć odbyło się w iście ekspresowym tempie, nie przypominało scen z 2015 r., gdy odchodzący wówczas ze stanowiska Andonis Samarás odmówił spotkania z Alexisem Tsiprasem

Grecja: Centroprawica wygrywa wybory parlamentarne

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji zwyciężyła centroprawicowa partia Nowa Demokracja. Ugrupowanie to rządziło krajem do 2015 r. Do władzy wróciła w mocnym stylu. Po raz pierwszy od 10 lat uda się w Grecji bowiem sformować rząd jednopartyjny.
 

Według wstępnych wyników …

Kluczowe ministerstwa

Podczas uroczystej ceremonii z udziałem przedstawicieli Kościoła Prawosławnego, nowy premier oświadczył wolę natychmiastowej realizacji zadań. Greckie media informują, że parlamentarzyści nie będą mogli w tym roku liczyć na długie wakacje, ponieważ Mitsotakis chciałby jak najszybszego zwołania parlamentu.

Nowym szefem resortu finansów został Christos Staikouras, 45-letni ekonomista, który był wiceministrem finansów w latach 2012-2015 w ramach poprzedniego rządu konserwatywnego, jeszcze przed nastaniem czasów Syrizy. Staikouras odziedziczy po poprzedniku podnoszącą się powoli z zapaści gospodarkę. Zadłużenie przekraczające 180 proc. PKB oraz trudne wyzwania związane z negocjacjami z wierzycielami w celu zmniejszenia wydatków budżetowych (efekt wiosennych społecznych reform Tsiprasa).

Nie mniej ważne Ministerstwo Spraw Zagranicznych zostanie przekazane w ręce 59-letniego Nikosa Dendiasa, niegdyś szefa resortu porządku publicznego w czasach, gdy wszczęto śledztwo przeciwko neonazistowskiej partii Złoty Świt po zamordowaniu antyfaszystowskiego muzyka Pavlosa Fyssasa w 2013 r.

Grecja przedterminowo wybiera parlament

W Grecji rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne, rozpisane po tym jak rządząca krajem mocno lewicowa koalicja Syriza zanotowała kiepski wynik w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sondaże największą szansę na wygraną dają centroprawicowej Nowej Demokracji (ND).
 

Lokale wyborcze w Grecji otwarto …

Kadry ze skrajnej prawicy

Do rządu dołączą także dwaj członkowie skrajnej prawicy, współpracownicy Mitsotakisa jeszcze z czasów, gdy Nowa Demokracja znajdowała się w opozycji. 46-letni Adonis Georgiadis będzie odpowiedzialny za rozwój i inwestycje. Polityk zależał do skrajnie prawicowego ugrupowania LAOS (Ludowe Zgromadzenie Prawosławne). Zasłynął z przeprosin wystosowanych w 2017 r., gdy publicznie przeprosił za reklamę antysemickiej książki, którą – jak twierdził – uważał za jedną ze swoich ulubionych.

Z kolei inny członek LAOS-u, Makis Voridis – w przeszłości szef nacjonalistycznego Frontu Helleńskiego, organizacji kierującej się nostalgią za czasami dyktatury wojskowej w Grecji w latach 1967-74 – został mianowany ministrem rolnictwa.

W rządzie znalazło się także miejsce dla 63-letniego Michalisa Chrisohoidisa. Były socjalista zajmie się sprawami porządku publicznego oraz polityką migracyjną. Polityk brał w przeszłości udział w likwidacji Organizacji Rewolucyjnej 17 listopada – skrajnie lewicowej organizacji terrorystycznej, która w latach 1975-2000 pozbawiła życia ponad 20 osób

W nowym rządzie znalazło się miejsce dla dwóch kobiet, które pokierują sprawami edukacji oraz kultury.

(Nie)Feministyczna polityka zagraniczna

Odsetek kobiet w polityce zagranicznej i dyplomacji europejskiej wzrasta, jednak wciąż zajmują one głównie stanowiska niższego i średniego szczebla – mniej decyzyjne i gorzej opłacane. Nic nowego pod słońcem – już w 1976 r. prof. Robert Putnam nazwał to zjawisko …

Gospodarka przede wszystkim

By scharakteryzować główne zadania nowego rządu można sięgnąć do pamiętnego hasła z kampanii wyborczej Billa Clintona z roku 1992: Gospodarka, głupcze! Sukces wyborczy Mitsotakis zawdzięcza bowiem zmęczonej polityką oszczędności greckiej klasie średniej, która postanowiła się zbuntować przeciwko polityce Tsiprasa.

Od 2010 r., wielokrotne akcje ratunkowe zmusiły Grecję do zastosowania ponad 450 różnych cięć i korekt budżetu. Przed nowym szefem rządu ponadto wyzwanie związane z opanowaniem obaw wierzycieli dotyczących ostatnich posunięć rządu Syrizy. Wiosną Tsipras postanowił poluzować nieco finanse publiczne zwiększając emerytury i renty. Ruch ten wywołał jednak obawy międzynarodowych rynków odnośnie możliwego przekroczenia celów budżetowych na ten rok. Przed Mitsotakissem trudne zadanie zbilansowania tych wydatków z własnymi obietnicami zmniejszenia obciążeń dla sektora MŚP, samozatrudnionych, rodzin oraz liberalizacji działalności w wielu sektorach gospodarki.

Nowy rząd zamierza także poprawić wydolność administracji. W tym celu utworzono Departament Zarządzania Cyfrowego

Bałkany Zachodnie współpracują w sprawie eliminacji roamingu

Podpisane przed trzema miesiącami w Belgradzie porozumienie dotyczące stopniowego zmniejszania opłat za połączenia między państwami regionu Bałkanów Zachodnich zaczęło wczoraj obowiązywać. W perspektywie dwóch lat opłaty zupełnie znikną. Eksperci podkreślają, że to rzadki przykład współpracy w regionie.
 

 

Od wczoraj ceny połączeń …

Wyzwania międzynarodowe

Dla nikogo w Grecji nie jest tajemnicą, że Nowa Demokracja – podobnie jak 60-70 proc. Greków – jest przeciwna Porozumieniu z Prespy z 2018 r., kończącemu wieloletni spór z Byłą Jugosławiańską Republiką Macedonii, odtąd nazywaną Macedonią Północną. Pakt, przedstawiany na świecie za wzór sąsiedzkiej współpracy, przyczynił się w znacznym stopniu do utraty władzy przez Syrizę, szczególnie w północnych regionach kraju.

Mitsotakis nie ukrywa, że zamierza wykorzystać proces przystąpienia Skopje do Unii Europejskiej, aby „zagwarantować obronę greckich interesów”. Może to rodzić kolejne komplikacje na wyboistej drodze Macedonii Północnej i Albanii do Wspólnoty. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z tymi krajami napotyka silny opór ze strony Francji, Holandii i Danii. To dlatego pomimo „zielonego światła” Komisji Europejskiej dla rozpoczęcia rozmów, podjęcie decyzji zostało przeniesione na październik.

Grecja i Macedonia zacieśniają współpracę

Skopje i Ateny podpisały porozumienie w sprawie stopniowego obniżania kosztów roamingu oraz usunięcia ich całkowicie do 2021 r.
 

Rządy Grecji i Północnej Macedonii ogłosiły we wtorek 19 lutego, że celem porozumienia jest zmniejszenie kosztów jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego aż …

Nowa Demokracja wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne zdobywając niemal 40 proc. głosów. Zwycięskie ugrupowanie będzie dysponowało bezpieczną większością, posiadając 158 mandatów w 300-osobowym parlamencie. Rządząca dotychczas Syriza Alexisa Tsiprasa zdobyła 86 mandatów, 0 59 mniej niż w poprzedniej kadencji. W pierwszą zagraniczną wizytę nowy szef rządu wybierze się na Cypr, gdzie wciąż utrzymuje się napięcie w związku z nielegalnymi poszukiwaniami przez Ankarę gazu i ropy w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru.