Grecja: Zmiany w rządzie w związku pandemią. Nowy gabinet „bardziej efektywny”?

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis / Foto via twitter @kmitsotakis

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis / Foto via twitter @kmitsotakis

Premier Kyriakos Mitsotakis ogłosił zmiany w rządzie. Celem jest zwiększenie skuteczności władz w minimalizacji wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę i zapewnienie właściwego wydawania środków uzyskanych w ramach Funduszu Odbudowy UE.

 

 

Jak twierdzi agencja Reutera, premier chce zapobiec powrotowi kryzysu gospodarczego, z którym Grecja mierzyła się ponad dekadę temu. „Zmiany mają zapewnić lepsze i skuteczniejsze zarządzanie przez rząd środkami publicznymi”, powiedział rzecznik rządu Stelios Petsas.

Dodał, że jest to także krok w kierunku lepszej ochrony pracowników i usprawnienia systemu emerytalnego. Wśród celów zmian są także wzmocnienie służby zdrowia oraz większy nacisk na ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Jak stwierdził rzecznik, dzięki rekonstrukcji rząd będzie w stanie skuteczniej odpowiadać na „wyzwania naszych czasów”.

Grecja rozszerza obowiązek noszenia maseczek

Władze Grecji podjęły decyzję o rozszerzeniu obowiązku zakrywania usta i nosa w miejscach publicznych. Wszystko w związku z notowanym od połowy lipca wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wzrost ten jest jednak w porównaniu z większością krajów europejskich niewielki.

Grecja: Zmiany niewielkie, ale ważne dla polityki kraju

Szefowie wszystkich resortów pozostaną na swoich stanowiskach. Zmiany personalne nie są wielkie i dotyczą jedynie wiceministrów. Dotychczasowy wiceminister finansów Teodoros Skilakakis został podniesiony rangą do zastępcy ministra ds. polityki fiskalnej, zaś wiceminister rozwoju i inwestycji Nikos Papatanasis – do zastępcy ministra ds. inwestycji prywatnych i partnerstwa publiczno-prywatnego.

Panagiotis Tsakloglu został mianowany na wiceministra pracy i spraw społecznych, odpowiedzialnego za system opieki społecznej, Zoi Rapti na wiceministra zdrowia, odpowiedzialnego za zdrowie psychiczne, a Nikolaos Tagaras – na wiceministra środowiska i energii, odpowiedzialnego za ochronę środowiska.

Jest to pierwsza rekonstrukcja rządu Kyriakosa Mitsotakisa od wygranych w lipcu ub.r. wyborów, po których centroprawicowa Nowa Demokracja zastąpiła rządzącą przez cztery lata lewicową Syrizę premiera Aleksisa Tsiprasa.

Odwilż na linii Ankara – Ateny? UE mówi jednym głosem ws. sporu Grecji z Turcją

W sporze między Grecją, Cyprem a Turcją o działania poszukiwawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego, kraje UE zachowują jedność. Czy jest szansa na trwałe porozumienie?

Grecja a Fundusz Odbudowy UE

Według umowy wynegocjowanej przez Radę Europejską na szczycie budżetowym w Brukseli Grecja w ramach Funduszu Odbudowy (New Generation EU) ma otrzymać 72 mld euro, a więc niecałe 10 proc. całej kwoty Funduszu (750 mld euro).