Grecja: Nie będzie ekstradycji tureckich żołnierzy

5605638288_341ca37aaf_b [Trine Juel]

8 tureckich żołnierzy, którzy uciekli do Grecji po nieudanym zamachu stanu, nie kwalifikuje się do procedury ekstradycji – stwierdził grecki Sąd Najwyższy w opublikowanym dzisiaj (26 stycznia) orzeczeniu.

Po nieudanym zamachu stanu w lipcu 2016 r., ośmiu tureckich żołnierzy uciekło do Grecji w poszukiwaniu azylu politycznego. Turcja wystosowała prośbę o ekstradycję, oskarżając żołnierzy o aktywny udział w próbie obalenia władzy. Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu potwierdził, że Ankara zażądała od Aten wydania żołnierzy.

>> Czytaj więcej o represjach w Turcji

Dziś (26 stycznia) Sąd Najwyższy w Grecji stwierdził, że do ekstradycji nie dojdzie. Decyzja jest nieodwołalna, jako że zgodnie z prawem stosowanym w Grecji, „w przypadku decyzji negatywnej, wyrok Sądu Najwyższego nie może ulec zmianie.”

Sędziowie najwyższej instancji w Grecji zaakceptowali argumenty żołnierzy, zgodnie z którymi ekstradycja z powrotem do Turcji naraziłaby ich na zagrożenie życia, tortury i szykany.  Sąd orzekł również że decyzja była w zasadniczej oparta na priorytecie poszanowania godności oraz praw człowieka, zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej oraz Grecji.

>> Czytaj więcej o aktualnej sytuacji w Turcji

W przypadku sześciu spośród ośmiu żołnierzy, decyzję podjęto jednogłośnie. W przypadku pozostałych dwóch, jeden członek składu sędziowskiego wyraził sprzeciw.