Prezydent Biden przywraca legalną imigrację do USA / AKTUALIZACJA

Biden, Psaki, Kuba, Castro, Bush, Guantanamo

46. prezydent USA Joe Biden, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Biden przywrócił system zielonych kart | Szefowie służ odpowiedzialnych za bezpieczeństwo amerykańskiego parlamentu zeznawali w Senacie | Donald Trump 28 lutego wygłosi przemówienie na Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Orlando na Florydzie | Ameryka wróciła! – deklaruje Joe Biden |

 

 

 • Prezydent Biden przywrócił w środę (24 lutego) możliwość uzyskania prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych poprzez związki rodzinne oraz loterię wizową, kończąc zakaz legalnej imigracji, który prezydent Donald Trump nałożył zeszłej wiosny, powołując się na potrzebę ochrony amerykańskich miejsc pracy w trakcie pandemii. W oświadczeniu Biden powiedział, że zakaz „nie sprzyjał interesom Stanów Zjednoczonych”, kwestionując stanowisko, że sposobem na ochronę amerykańskiej gospodarki w czasie kryzysu zdrowotnego jest odcięcie kraju od reszty świata. (AKuś)
 • Byli szefowie ochrony amerykańskiego Kongresu oświadczyli, że szturm na Kapitol do którego doszło 6 stycznia był „zorganizowaną i skoordynowaną akcją”. Podczas przesłuchań w Senacie oficjele przyznali, że służby bezpieczeństwa nie były przygotowane na zmasowany atak zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa. Byli szefowie służb ochrony Kongresu wskazywali na niewłaściwą koordynację działań agencji federalnych i brak dostępu do raportów wywiadowczych. Trwające w Senacie przesłuchania są częścią prowadzonego w Kongresie dochodzenia w sprawie przyczyn tragicznych wydarzeń z 6 stycznia i powodów dla których zawiodły mechanizmy bezpieczeństwa. (AW)
 • Sąd Najwyższy wydał zarządzenie zezwalające na ujawnienie zeznań podatkowych Donalda Trumpa i związanych z nimi dokumentów, co było ostateczną porażką byłego prezydenta w walce z nowojorskimi prokuratorami. Prokuratorzy i analitycy prowadzili śledztwa w sprawie Trumpa i jego firm pod kątem możliwych przestępstw finansowych. Dzięki ujawnionym dokumentom uzyskają pełniejszy obraz potencjalnych rozbieżności między tym, co organizacja Trump powiedziała swoim pożyczkodawcom, a co zeznała organom podatkowym. (AKuś)
 • W przyszły wtorek (23 lutego) będzie miało miejsce pierwsze spotkanie dwustronne prezydenta USA, Joego Bidena. Odbędzie on wirtualną rozmowę z premierem Kanady, Justinem Trudeau, podczas której, przywódcy omówić mają kwestie zmian klimatycznych oraz reakcji na COVID-19. (KW).
 • Jak informuje CNN, były prezydent USA Donald Trump w niedzielę (28 lutego) wygłosi pierwsze publiczne przemówienie od czasu opuszczenia Białego Domu. Polityk przemówi na Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Orlando na Florydzie. Ma mówić m.in. o przyszłości Partii Republikańskiej i ruchu konserwatywnego. Konferencja odbędzie się w dniach od 25 do 28 lutego. Według CNN, Trump ma skoncentrować się m.in. na polityce imigracyjnej prezydenta Joego Bidena. Trump niedawno skrytykował przywódcę mniejszości republikańskiej w Senacie Mitcha McConnella. Senator najpierw głosował za uniewinnieniem byłego prezydenta w procesie impeachmentu, by w chwilę później oskarżyć go o podżeganie zwolenników do ataku na Kapitol. Trump wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „Mitch to nadąsany i ponury polityczny amator, a jeśli republikańscy senatorowie zostaną przy nim, to ponownie nie wygrają”. (MK)
 • 25 migrantów, którzy zostali zmuszeni do pozostania w Meksyku, przekroczyło w piątek (19 luty) granicę USA w San Diego, jako pierwsza grupa, która przybyła do tego kraju w ramach wycofywania kontrowersyjnej polityki migracyjnej z czasów Donalda Trumpa. Waszyngton szacuje, iż na azyl oczekuje około 25 tys ludzi. Według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych, priorytetowo traktowani będą migranci czekający najdłużej. (KW).
 • Prezydent Joe Biden zapowiedział, że w następnym tygodniu może udać się z wizytą do stanu Teksas, który od tygodnia zmaga się z rekordowo niskimi temperaturami i zamieciami śnieżnymi. W ich wyniku wielu mieszkańców regionu straciło dostęp do wody i prądu, a kilkudziesięciu zmarło. Zwiększyła się także liczba przypadków zatrucia dwutlenkiem węgla, ponieważ Teksańczycy korzystają z niebezpiecznych źródeł, by ogrzać swoje mieszkania. (WD)
 • W czwartek (18 lutego) administracja Joego Bidena wyraziła gotowość wzięcia udziału w wielostronnych rozmowach z Iranem, zainicjowanych przez Unię Europejską. Chodzi o negocjacje w sprawie powrotu do układu nuklearnego sprzed sześciu lat, rozmontowanego przez Donalda Trumpa. Jak informuje NBC News, Waszyngton byłby gotowy przyjąć zaproszenie szefa dyplomacji UE Josepa Borrella do udziału w spotkaniu krajów, które podpisały porozumienie nuklearne w 2015 r: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Chin i Iranu. (MK)
 • Joe Biden zadeklarował w piątek (19 lutego) w trakcie dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa – w tym roku w trybie wideokonferencji – wolę ścisłej współpracy z sojusznikami w ramach NATO i obiecał, że USA pozostaną „w sposób niezachwiany wierne” zobowiązaniom wynikającym z artykułu V Traktatu Północnoatlantyckiego. „Atak na jednego (członka Sojuszu – red.) jest atakiem na wszystkich”, przywołał, przypominając, że jedyny raz z historii NATO zasada ta miała zastosowanie właśnie w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych, po atakach z 11 września 2001 r. (AKrzy).

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2021: Ameryka ogłasza powrót do współpracy z Europą

„Sojusz transatlantycki powrócił. Nie patrzymy wstecz, patrzymy w przyszłość”, oświadczył prezydent Joe Biden.

 • Prezydent USA zapowiedział bliską współpracę z Unią Europejską i większe zaangażowanie w NATO. Joe Biden wystąpił wirtualnie na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. „Stany Zjednoczone będą blisko współpracowały z partnerami w Unii Europejskiej i z poszczególnymi stolicami kontynentu – od Rzymu po Rygę” – powiedział. Biden wymienił także Chiny i Rosję jako kraje, które „atakują demokrację i jedność Zachodu”. „Demokracja jest atakowana, musimy udowodnić, że nie jest reliktem historii” – stwierdził. (AW)
 • Joe Biden po raz pierwszy wystąpi publicznie na scenie światowej jako prezydent dzisiaj (19 luty) biorąc udział na wirtualnym szczycie państw G-7 a także przemawiając podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Oczekuje się, iż podczas wystąpień poruszy on kwestie COVID-19, relacji z Chinami oraz Rosją a także porozumienia nuklearnego z Iranem. (KW).
 • Stany Zjednoczone oficjalnie powróciły do paryskiego porozumienia klimatycznego, 30 dni po tym, jak Joe Biden zapowiedział wycofanie się z kontrowersyjnej decyzji podjętej przez Donalda Trumpa o jego opuszczeniu. Z tej okazji pełnomocnik prezydenta ds. klimatu John Kerry weźmie udział w wirtualnych spotkaniach m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem  i ambasadorem ONZ ds. klimatu Michaelem Bloombergiem. Porozumienie paryskie zawarte zostało przez prawie 200 krajów w 2015 r., aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, a USA były jedynym krajem, które postanowiło je opuścić. Administracja prezydenta pracuje obecnie nad nowymi regulacjami, które przyczynią się do odejścia od paliw kopalnych na rzecz czystej energii. Biden podpisał już kilkanaście rozporządzeń związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, które są jednym z priorytetów jego prezydentury. (PB)
 • Prezydent USA Joe Biden i premier Izraela Benjamin Netanjahu odbyli swoją pierwszą telefoniczną rozmowę. Był to zarazem pierwszy telefon Bidena do przywódcy jednego z krajów Bliskiego Wschodu, odkąd objął urząd 20 stycznia, co miało podkreślić siłę relacji USA-Izrael. Prezydenci dyskutować mieli o „znaczeniu ciągłych, ścisłych konsultacji w kwestiach bezpieczeństwa regionalnego”, w tym spraw dotyczących Iranu. (KW).
 • Narasta konflikt między Donaldem Trumpem a przywódcą Republikanów w Senacie Mitchem McConnellem. We wtorek (16 lutego) Trump wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „Mitch to nadąsany i ponury polityczny amator, a jeśli republikańscy senatorowie zostaną przy nim, to ponownie nie wygrają”. „On nigdy nie zrobi tego, co należy zrobić; co jest dobre dla naszego kraju. Będę wspierał kandydatów w prawyborach, którzy są zwolennikami uczynienia Ameryki znów wielką i polityki „Najpierw Ameryka (America First)”, napisał były prezydent. McConnell, mimo że głosował za uniewinnieniem Trumpa w procesie impeachmentu, przekonywał, że jest on „moralnie odpowiedzialny” za atak na Kapitol z 6 stycznia. Trump już wcześniej atakował Republikanina gdy ten uznał Joego Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich. Obwiniał go też o utratę przez Partię Republikańską większości w Senacie. (MK/PB)
 • W wieku 70 lat zmarł konserwatywny dziennikarz radiowy Rush Limbaugh. Od roku zmagał się z rakiem płuc. Limbaugh uważany jest za jedną z najbardziej wpływowych osób w mediach w USA. Od 1988 r. prowadził „The Rush Limbaugh Show”. (MK).
 • USA: Nowe władze USA zerwały z kolejną decyzją poprzedniej administracji prezydenckiej i wykreśliły działający w Jemenie szyicki ruch Huti z listy organizacji terrorystycznych. To kolejny element wycofywania się Waszyngtonu z zaangażowania w jemeńską wojnę domową. Szczegóły TUTAJ. (AW).
 • Kongresmen Partii Demokratycznej Bennie Thompson oskarżył Donalda Trumpa o spiskowanie ze swoim prawnikiem Rudym Giulianim i grupami ekstremistów, aby uniemożliwić  Kongresowi zatwierdzenie zwycięstwa Joego Bidena w wyborach prezydenckich. Thompson wytoczył Trumpowi powództwo na drodze cywilnej i domaga się odszkodowania. Powołał się na przepis wprowadzony w Third Enforcement Act, na mocy którego można pozwać osoby stosujące „siłę, zastraszanie lub groźby”, by uniemożliwić wykonywanie obowiązków urzędnikom federalnym, sędziom czy właśnie członkom Kongresu. (PB)
 • W poniedziałek (15 lutego) Nancy Pelosi, spikerka Izby Reprezentantów, ogłosiła, że Kongres podejmie kroki w celu powołania niezależnej komisji do zbadania ataku na Kapitol z 6 stycznia, w tym faktów „związanych z ingerencją w pokojowe przekazanie władzy”. Wzrosły apele o dwustronne, niezależne dochodzenie w sprawie błędów administracyjnych, które doprowadziły do ​​wdarcia na Kapitol, szczególnie po tym, jak Senat uniewinnił byłego prezydenta Donalda J. Trumpa. Dla niektórych prawodawców taka komisja jest ostatnią okazją do pociągnięcia Trumpa do odpowiedzialności.
 • Sondaż Ipsos przygotowany dla agencji Reuters podaje, że 72 proc. Amerykanów uważa, że były prezydent Donald Trump był przynajmniej w jakiejś części odpowiedzialny za atak na Kapitol, który miał miejsce 6 stycznia 2021 roku. Blisko połowę z ankietowanych stanowią Republikanie.
 • Lider senackiej mniejszości Mitch McConnell – chwilę po tym, jak zagłosował za uniewinnieniem Donalda Trumpa – wygłosił przemówienie, w którym oskarżył byłego prezydenta o “praktyczną i moralną” odpowiedzialność za atak na Kapitol. Jego zdaniem uczestnicy zamieszek byli “karmieni szaleńczymi kłamstwami przez najpotężniejszego człowieka na Ziemi”.
 • „Istota oskarżeń pod adresem Donalda Trumpa nie może być przedmiotem sporu, niezależnie od tego, że Senat uznał go za niewinnego”, stwierdził prezydent Joe Biden w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu, komentując rezultat sobotniego głosowania. Zdaniem prezydenta USA, „nawet ci senatorowie, którzy głosowali przeciwko wydaniu werdyktu skazującego, jak np. lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell, uważają że Donald Trump jest winny jaskrawego naruszenia swoich obowiązków i ponosi moralną odpowiedzialność za to co sprowokował – przemoc, która wyraziła się atakiem na Kapitol”.

Prof. Nikos Passas: Tylko od nas zależy, czy po pandemii zaleje nas fala wielkiej korupcji

„Walka z korupcją jest konieczna, by chronić interesy Unii Europejskiej w kwestii praworządności”, podkreśla prof. Nikos Passas.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2021: Ameryka ogłasza powrót do współpracy z Europą

„Sojusz transatlantycki powrócił. Nie patrzymy wstecz, patrzymy w przyszłość”, oświadczył prezydent Joe Biden.