Gitanas Nausėda zaprzysiężony na prezydenta Litwy

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda po zaprzysiężeniu, źródło twitter

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda po zaprzysiężeniu, źródło twitter

Gitanas Nausėda został zaprzysiężony na prezydenta Litwy – przysięgę prezydencką złożył podczas uroczystego posiedzenia Sejmu. W majowych wyborach prezydenckich zdobył ponad 66,72 proc. głosów.

 

„Dzisiaj złożyłem przysięgę wierności narodowi i ojczyźnie. Wysyłam przesłanie jedności i otwartości wszystkim Litwinom na całym świecie, naszym przyjaciołom i sojusznikom” – napisał Gitanas Nausėda w piątek (12 lipca) na Twitterze.

Litwa: Gitanas Nausėda nowym prezydentem

55-letni ekonomista zdecydowanie wygrał II turę wyborów prezydenckich na Litwie. Zdobył 74 proc. głosów. Zapowiedział już, że w pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski.
 

Gitanas Nausėda jest związanym z sektorem bankowym ekonomistą. W latach 1998-2000 zasiadał w zarządzie centralnego Banku …

55-letni ekonomista i doktor nauk społecznych, były główny doradca prezesa banku SEB, startował w wyborach jako kandydat niezależny. Nie ma politycznego doświadczenia, ale jest uznawany za polityka proeuropejskiego o poglądach centroprawicowych.

Kontynuacja dotychczasowej polityki zagranicznej i likwidacja nierówności w kraju

W pierwszym wystąpieniu jako szef państwa przedstawił priorytety polityki wewnętrznej i zagranicznej w czasie swojej pięcioletniej kadencji. Zapowiedział m.in. kontynuację dotychczasowej polityki zagranicznej opartej na ścisłej współpracy z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi, a także krajami sąsiednimi, w tym z Polską.

Litwa przyspiesza rozmowy wizowe z Białorusią

Wilno przez wiele miesięcy blokowało dwustronną współpracę Unii Europejskiej z Białorusią z powodu obaw o budowaną w pobliżu granicy litewskiej elektrowni atomowej. Obecnie Litwa zapowiada przyspieszenie prac nad zniesieniem restrykcji wizowych dla sąsiada. Białoruskie MSZ opowiada się ponadto za podjęciem …

Mówiąc natomiast o kwestiach wewnętrznych Nausėda podkreślił konieczność walki z nierównościami społecznymi, zwiększenia dochodów budżetowych, poprawy efektywności wykorzystywania funduszy europejskich i podnoszenia poziomu jakości oświaty.

“Nasz strategiczny kierunek powinien pozostać niezmienny: pogłębiająca się integracja euroatlantycka i ścisłe stosunki zarówno z Unią Europejską, jak i z USA” – powiedział nowy prezydent w sejmowym wystąpieniu. Podkreślił także, że Litwa powinna rozwijać dwustronne stosunki z państwami sąsiednimi – Polską, Łotwą i Estonią. Zwrócił ponadto uwagę na konieczność dążenia do niezależności energetycznej oraz „obrony swych interesów w UE i NATO”.

Pierwsza wizyta w Warszawie, ale dobre stosunki również z Moskwą

Przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis, gratulując w piątek nowemu prezydentowi, podkreślił, że wysoko ocenia decyzję Nausėdy o tym, by z pierwszą wizytą zagraniczną udać się do Polski. W jego ocenie bowiem „zachowanie stosunków partnerskich z tym państwem jest ważne nie tylko na Litwie, ale też – uwzględniając sytuację geopolityczną – dla całego regionu”.

Polacy w litewskim rządzie

Rekonstrukcja rządu na Litwie. Nowy gabinet będą współtworzyły cztery ugrupowania. Po kilku latach przerwy do władzy powracają Polacy, którym przypadną dwa ministerstwa, w tym kluczowe spraw wewnętrznych.
 

Rok 2019 jest na Litwie bogaty w wydarzenia polityczne. Potrójne wybory: samorządowe, do Parlamentu …

Nowy prezydent jeszcze przed ogłoszeniem wyników majowych wyborów zapowiedział bowiem, że z pierwszą wizytą zagraniczną po ewentualnym zwycięstwie uda się do Warszawy. “Widzę duży potencjał w dalszym rozwoju stosunków z południowym sąsiadem (Polską) w dziedzinie gospodarczej, społecznej, obronności i bezpieczeństwa” – oświadczył wtedy Nausėda.

Na powyborczej konferencji prasowej oświadczył tymczasem, że między stanowiskami Polski i Litwy widzi więcej podobieństw niż różnic. „Litwa mogłaby więcej zdziałać, gdyby lepiej rozumiała Polskę” – ocenił nowy szef litewskiego państwa.

Natomiast w kwestii kontaktów z Moskwą podkreślił, że „Litwa powinna utrzymać z Rosją dobre stosunki gospodarcze i kulturalne, ale nie może przymykać oczu na to, co się dzieje na Ukrainie i w krajach sąsiednich”

Zagrożenia dla tożsamości narodowej

Po zaprzysiężeniu prezydenta w Sejmie, na wileńskim placu Niepodległości przed parlamentem odbyła się uroczysta defilada wojskowa, a potem msza w wileńskiej katedrze. Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się natomiast od złożenia wieńców przez Gitanasa Nausėdę i jego małżonkę Dianę przed pomnikiem ojca litewskiej niepodległości z początku XX wieku Jonasa Basanavicziusa przy Ostrej Bramie. Media zwróciły uwagę, że stając przed obrazem Matki Boskiej, Nausėdowie przeżegnali się.

“W zglobalizowanym świecie jest mnóstwo pokus, różnych trendów. (…) zachowanie tożsamości narodowej dzisiaj staje się – jak nigdy dotąd – skomplikowanym zadaniem, które powinniśmy realizować” – powiedział nowy prezydent zgromadzonym tam dziennikarzom.

Piątkowe uroczystości odbyły się bez udziału goście zagraniczni z wyjątkiem ambasadorów akredytowanych na Litwie. Jak wyjaśniał Nausėda, tego dnia chciał skupić uwagę na własnym narodzie i być bliżej wyborców.

Jak państwa bałtyckie postrzegają Grupę Wyszehradzką? – WYWIAD

Choć państwa Grupy Wyszehradzkiej i kraje bałtyckie pozostają partnerami, to jednak w wielu sprawach przyjmują odmienne stanowiska. Różnią się w kwestiach waluty euro, bezpieczeństwa, migracji, osłabiania demokracji i stosunku do Rosji – twierdzi Heiko Pääbo, ekspert z Uniwersytetu w Tartu.
 

 

Pavla …