Giorgia Meloni: Kim jest włoska Marine Le Pen i nowa sojuszniczka Kaczyńskiego?

giorgia-meloni-wlochy-bracia-wlosi-salvini-kaczynski-orban-liga-draghi-berlusconi-prawica-kaczynski-fidesz-pis

Giorgia Meloni [Facebook, @giorgiameloni.paginaufficiale]

Choć w Polsce nie jest jeszcze tak znana, jak Matteo Salvini, to w Europie coraz częściej mówi się, że Giorgia Meloni może zostać pierwszym w historii premierem Włoch płci żeńskiej. Ambitna Włoszka z uważanej przez wielu za faszyzującą partii Bracia Włosi jest też bardzo zainteresowana współpracą z prezesem PiS.

 

 

W styczniu 2019 r. ożywioną dyskusję w polskich mediach wzbudziła wiadomość o planowanej wizycie w Polsce Matteo Salviniego. Celem przyjazdu ówczesnego wicepremiera Włoch i lidera partii Liga były rozmowy z PiS w sprawie utworzenia nowego paneuropejskiego sojuszu przed majowymi wyborami europejskimi. W polskich mediach pojawiła się wówczas krytyka pod adresem partii rządzącej w Polsce ze względu na uznawany za skrajnie prawicowy profil polityczny Ligi, a także kontrowersyjny wizerunek „il Capitano”.

Nowa sojuszniczka Kaczyńskiego?

Podobną próbę nawiązania kontaktu z partią Kaczyńskiego podjęła Giorgia Meloni, szefowa ugrupowania Bracia Włosi (wł. Fratelli d’Italia), która przed swoją wizytą w Warszawie stwierdziła, że Jarosław Kaczyński jest „fascynującą osobą”. Ta wizyta nie przyciągnęła aż tak dużej uwagi mediów mimo że Meloni uważana jest we Włoszech za polityk bardziej radykalną od Matteo Salviniego.

Choć zarówno w przypadku Salviniego, jak i Meloni rozbieżności z PiS, na przykład w kwestii podejścia do problemu migracji, okazały się wówczas zbyt duże, by rozmowy przyniosły rezultat, to w ostatnich miesiącach oboje włoskich polityków (ale każdy we własnym zakresie) wróciło do pomysłu budowania szerokiego politycznego sojuszu z premierem Węgier Viktorem Orbánem oraz właśnie z Kaczyńskim.

W tym celu Giorgia Meloni ponownie przybyła w ubiegłym miesiącu do Warszawy, tym razem wraz liderem hiszpańskiego ugrupowania Vox Santiago Abascalem, aby raz jeszcze rozpocząć rozmowy z Kaczyńskim. Celem, jaki Włoszka i Hiszpan chcą realizować z prezesem polskiej partii rządzącej, jak informowali wówczas politycy PiS, ma być stworzenie na arenie europejskiej nowej, alternatywnej i konserwatywnej siły, która przeciwstawi się unijnemu liberalnemu głównemu nurtowi.

Kaczyński spotkał się z liderami Braci Włochów i hiszpańskiej partii Vox. Będzie nowa siła w PE?

Tematem rozmów miała być wizja stworzenia nowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Włoska Le Pen będzie pierwszą kobietą-premier w swoim kraju?

W przypadku PiS może oznaczać to dalszy zwrot na prawo, który zapewne zaniepokoi dużą część politycznych obserwatorów w naszym kraju. Partii Bracia Włosi często wypomina się bowiem pochodzenie od ugrupowań postfaszystowskich lub neofaszystowskich, takich jak Włoski Ruch Społeczny (MSI).

Sama Meloni coraz częściej jest natomiast porównywana przez media do innej radykalnej konserwatystki, Francuzki Marine Le Pen, córki Jean-Marie Le Pena i dwukrotnej kandydatki na prezydenta Francji, a także szefowej partii występującej obecnie pod nazwą Zjednoczenie Narodowe. Z Le Pen łączy Meloni nie tylko fakt przewodzenia partii, ale przede wszystkim prawicowe, nacjonalistyczne i eurosceptyczne poglądy.

Wraz ze wzrostem poparcia dla Braci Włochów media zaczęły wysuwać tezę, że to właśnie Giorgia Meloni może stać się pierwszą kobietą w historii, jaka obejmie stanowisko premiera w swoim kraju – tym bardziej, że wysoką popularność partia zawdzięcza w dużej mierze charyzmie i popularności samej Meloni.

Kiedy ambitna i pewna siebie włoska polityk miałaby szanse na objęcie stanowiska szefa rządu? Następne wybory parlamentarne zaplanowane są we Włoszech na 2023 r., ale tradycyjnie dynamiczny włoski krajobraz polityczny nie pozwala wykluczyć żadnego scenariusza – włącznie z przedterminowym głosowaniem, którego przy każdej możliwej okazji domagają się zarówno Meloni, jak i Salvini.

Salvini chce budować nową frakcję w Parlamencie Europejskim z PiS-em i Fideszem

Do nowej grupy mieliby należeć politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz węgierskiego Fideszu Viktora Orbana. 

Od postfaszystowskiej młodzieżówki do rządu Berlusconiego

Meloni urodziła się w 1977 r. i dorastała w rzymskiej dzielnicy Garbatella jako córka Sardyńczyka i Sycylijki. Jej ojciec odszedł od rodziny, gdy Giorgia miała 11 lat. Ukończyła szkołę średnią – Instytut „Amerigo Vespucci” w Rzymie – z maksymalną oceną końcową 60/60 pkt.

W 1992 r. jako 15-latka wstąpiła do Frontu Młodzieży (wł. Fronte della Gioventù), młodzieżówki MSI. W czasach jej działalności w tej organizacji założyła stowarzyszenie młodzieżowe „Gli Antenati” (wł. „Przodkowie”), które przeciwstawiało się reformie szkolnictwa proponowanej przez minister Rosę Russo Iervolino.

W 1998 r. została wybrana na radną prowincji Rzymu z ramienia Sojuszu Narodowego, którą to funkcję pełniła do 2002 r. Do krajowej polityki weszła w 2006 r., gdy została wybrana posłanką do Izby Deputowanych XV kadencji z listy Sojuszu Narodowego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej tej izby parlamentu, będąc najmłodszą osobą powołaną na to stanowisko w historii Włoch.

W  2008 r. została ministrem do spraw młodzieży w czwartym rządzie Silvia Berlusconiego. Powołana na to stanowisko w wieku zaledwie 31 lat, była najmłodszą minister w historii Włoch. Funkcję tę pełniła do listopada 2011, gdy Berlusconi podał się do dymisji, a władzę przejął były komisarz UE i dożywotni senator Mario Monti.

Następnie współtworzyła partię Bracia Włosi – Centroprawica Narodowa, z której ramienia w 2013 ponownie została wybrana do Izby Deputowanych na XVII kadencję. W latach 2012–2013 była jedną z trzech współprzewodniczących, a w 2014 została przewodniczącą partii. W 2018 utrzymała mandat posłanki.

W 2016 r. kandydowała na burmistrza Rzymu. Wielu namawiało ją wówczas do wycofania się z wyścigu o to stanowisku z uwagi na to, że była wówczas w ciąży. Co ciekawe, jednym z krytykujących wówczas jej kandydaturę był Silvio Berlusconi, który sugerował, że powinna ona wycofać się z polityki i skupić na roli matki.

Od września ubiegłego roku funkcje deputowanej i liderki partii Meloni łączy z rolą przewodniczącej Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), której trzon w Parlamencie Europejskim stanowią po brexicie politycy Prawa i Sprawiedliwości i Braci Włoch. Sekretarzem generalnym EKR jest była szefowa polskiego MSZ Anna Fotyga.

Giorgia Meloni nową szefową partii EKR. Fotyga ponownie sekretarzem generalnym

Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzi m.in. PiS, wybrała nowe kierownictwo.

Jakie poglądy reprezentuje Meloni?

Podczas kampanii przed wyborami w 2018 r. towarzyszyła jej Rachele Mussolini, wnuczka Benito Mussoliniego. „Może nie jest faszystką, ale z pewnością ekstremistką”, ocenił Giorgię Meloni w rozmowie z brytyjskim „The Telegraph” Francesco Novelli, 22-letni pracownik jednego z barów w rodzinnej dla Meloni Garbatelli. Bracia Włosi i ich szefowa nie cieszą się popularnością w tamtych okolicach, których mieszkańcy skłaniają się bardziej ku lewicy.

Tam, gdzie poparcie dla Meloni jest wyższe, zyskuje ona m.in. dzięki opowiadaniu się za stanowczą polityką migracyjną (blokowaniem portów) oraz programie prorodzinnym, w tym postulatom wspierania wielodzietności.

Meloni jest też powszechnie uznawana za eurosceptyczkę, a zwłaszcza przeciwniczkę dalszej politycznej integracji UE, którą uważa za „całkowitą porażkę”. Ponadto, podobnie jak PiS, sprzeciwia się ona prawom osób LGBT (w tym prawu do adopcji dzieci) i w przeszłości bywała uczestniczką parad anty-LGBT.

Jest zwolenniczką tradycyjnego modelu rodziny, czemu dała wyraz choćby w swoim przemówieniu sprzed niecałych dwóch lat, w którym opisała samą siebie „Io sono Giorgia, sono una donna, sono una madre, sono italiana, sono christiana” (wł. „Jestem Giorgia, jestem kobietą, jestem matką, jestem Włoszką, jestem chrześcijanką”).

Wystąpienie to, w którym sprzeciwiała się m.in. zastępowaniu w dokumentach określeń „matka” i „ojciec” określeniami „rodzic 1” i „rodzic 2“ dało początek parodiom i przeróbkom we włoskim internecie, a sama Meloni nawiązała do niego w tytule swojej niedawno opublikowanej autobiografii „Io sono Giorgia” (której egzemplarz podczas wizyty w Warszawie wręczyła Kaczyńskiemu).

Ultimatum Orbána wobec Europejskiej Partii Ludowej: "Jeśli Fidesz nie jest mile widziany, nie musimy zostać w grupie"

W piątek (26 lutego) kierownictwo EPL porozumiało się w sprawie nowych regulacji, które pozwolą na odebranie praw lub wykluczenie nie tylko jednego europosła, ale całej partii należącej do grupy.

Gdzie Salvini traci, tam Meloni korzysta?

W ostatnich latach Bracia Włosi tworzyli na włoskiej scenie politycznej centroprawicowy front razem z Forza Italia Berlusconiego i Ligą. Triumwirat Berlusconi-Meloni-Salvini startował razem w wyborach w 2018 r., a ponownie zwiększył swoją aktywność po utracie władzy przez Ligę i utworzeniu przez współrządzący przez ponad rok z Salvinim Ruch Pięciu Gwiazd rządu z centrolewicową Partią Demokratyczną.

Przed pandemią, a nawet w czasie pandemii trójka polityków urządzała regularne protesty na placach, krytykując rząd i domagając się przedterminowych wyborów. Po zakończeniu kadencji w roli przewodniczącego Parlamentu Europejskiego dołączył do nich wiceprzewodniczący Forza Italia Antonio Tajani.

Giorgia Meloni paradoksalnie zyskała po upadku zimą drugiego rządu Giuseppe Contego i powołaniu gabinetu jedności narodowej pod przewodnictwem byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. Paradoksalnie, ponieważ Bracia Włosi byli jedyną dużą partią, która w skład tego rządu nie weszła. Zarówno Liga, jak i Forza Italia otrzymały po trzy ministerstwa.

Meloni pozostaje w bardzo dobrych relacjach z Matteo Salvinim. „Wkrótce damy Włochom rząd, na jaki zasługują, nie damy się tym, którzy próbują nas podzielić”, napisała w ubiegłym miesiącu do lidera Ligi na Twitterze w odpowiedzi na jego życzenia dla niej z okazji Dnia Matki. Zdaniem Politico „cukierkowe” wypowiedzi są jednak tylko zasłoną dymną dla rywalizacji obojga charyzmatycznych polityków o prymat na włoskiej prawicy.

W wypadkowej sondaży, przygotowanej przez Politico, wciąż prowadzi Liga z poparciem na poziomie 21 proc., ale już tylko jednym pkt. proc. nad partią Meloni. Co więcej, widać, że „i leghisti” ewidentnie tracą na rzecz Braci Włochów. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku ugrupowanie Salviniego cieszyło się ok. 26-procentowym poparciem, zaś Bracia Włosi mogli liczyć na ok. 20 proc. Daniele Albertazzi, politolog z University of Birmingham, uważa, że Meloni ma „świetną pozycję”, by odebrać Salviniemu przywództwo w prawicowym bloku.

Włochy: "Wirusa nie ma". Protesty pomarańczowych kamizelek

Czy pomarańczowe kamizelki wstrząsną włoską sceną polityczną jak francuski pierwowzór?

Premier Giorgia Meloni?

Do 2023 r. wiele może się zmienić, ale jeśli do wyborów dojdzie wcześniej, to wszystko wskazuje, że zdominują je Liga i Bracia Włosi – przy czym wcale nie jest powiedziane, że w tej kolejności. Za świetlaną przyszłością protegowanej Berlusconiego przemawia też ranking zaufania, w których 44-latka jest w czołówce i dużo wyżej od Salviniego – choć w porównaniu do lutego, gdy plasowała się na drugim miejscu, zaliczyła stratę aż o cztery pozycje.

„Jest najlepsza, najlepiej zarządza partią”, ocenia Giovanna Reanda, korespondentka lewicowego Radio Radicale. Choć jest krytyczna wobec Meloni i jej polityki, to określa liderkę Braci Włochów jako „polityczne zwierzę, bez którego jej ugrupowanie nie byłoby tam, gdzie znajduje się w tej chwili”.

Niezależnie od tego, czy dojdzie do utworzenia formalnego sojuszu z Kaczyńskim, to objęcie przez Giorgię Meloni stanowiska szefowej rządu byłoby świetną wiadomością dla PiS, które zyskałoby kolejnego po Viktorze Orbánie poważnego sojusznika przy stole rokowań w Radzie Europejskiej.

Ona sama deklaruje otwartość na taki scenariusz. „Przygotowuję się do objęcia władzy. Jestem gotowa robić cokolwiek, czego oczekują ode mnie Włosi”, powiedziała w niedawnym wywiadzie.