Fundacja Sorosa zaskarży węgierskie ustawy antyimigracyjne

George Soros, źródło: Flickr/Heinrich-Böll-Stiftung, fot. www.stephan-roehl.de

George Soros, źródło: Flickr/Heinrich-Böll-Stiftung, fot. www.stephan-roehl.de

Fundacja Open Society (OSF), którą założył amerykański milioner węgierskiego pochodzenia George Soros, zapowiedziała skierowanie zarówno do Trybunału Konstytucyjnego Węgier i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pozwu przeciw przyjętym w czerwcu ustawom nazywanym potocznie „Stop Soros”.

 

Zdaniem przedstawicieli OSF przepisy, które zakazują na Węgrzech osobom prywatnym czy organizacjom udzielać pomocy ludziom, którzy przybyli do kraju w poszukiwaniu azylu, podważają podstawowe zasady demokracji i tworzą „niebezpieczny precedens”. „Ustawa niezgodnie z prawem penalizuje działania osób prywatnych i organizacji pozarządowych, uniemożliwiając im korzystanie z zagwarantowanej w konstytucji wolności słowa i swobody stowarzyszania się” – napisano w oświadczeniu OSF.

OSF: Te ustawy blokują demokrację

Inne ustawy z pakietu nazywanego potocznie „Stop Soros” dotyczą kolejnych ograniczeń w uzyskiwaniu statusu uchodźcy oraz obłożenia 25-proc. podatkiem wpłat dla organizacji, które zostaną uznane za „wspierające lub promujące nielegalną migrację”. W myśl przepisów nielegalne może być np. udzielanie porad prawnych osobom, które poszukują na Węgrzech azylu.

Jak argumentuje kierownictwo OSF, nowe przepisy są tak skonstruowane, że ich interpretacja może być bardzo szeroka. „Nieuniknione jest, że będą one mieć generalnie wpływ odstraszający na pracę działających na Węgrzech osób i organizacji pozarządowych” – napisano w komunikacie fundacji. Wyjaśniono też w nim, że pozwy (złożone poprzez zarejestrowany na Węgrzech oddział OSF) złożono równolegle do węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, czyli bez czekania na wyrok węgierskiego sądu, ponieważ „za sprawą dokonanych i wciąż postępujących szkód poczynionych przez zaskarżone ustawodawstwo trzeba działać szybko oraz dlatego, że węgierskie sądownictwo stało się w ostatnim czasie mocno zależne od władz.”

Prezes Fundacji Open Society Patrick Gaspard stwierdził natomiast, że „jedyne co zatrzymają zaskarżone ustawy to demokracja”. „Węgierski rząd wytworzył pełną kłamstw narrację, aby zaciemnić ludziom obraz prawdy, która jest taka, że owe ustawy to nowy krok w celu uciszenia grup obywatelskich i osób prywatnych, reprezentujących poglądy odmienne od rządowych.”

Węgierski parlament przegłosował ustawę „zatrzymać Sorosa”

Od środy na Węgrzech karą więzienia zagrożone jest udzielanie jakiejkolwiek pomocy cudzoziemcom, którzy znaleźli się nielegalnie w kraju i nie otrzymali azylu.
 
Krytykowana przez organizacje pozarządowe, Radę Europy oraz OBWE ustawa oraz poprawka do konstytucji przeszła 160 głosami rządzącego Fideszu oraz …

Biuro OSF zniknie z Budapesztu

Fundacja założona przez urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego milionera George’a Sorosa zapowiedziała już w maju, tuż przed przyjęciem ww. ustaw, że zamknie swoje węgierskie biuro. Stało się tak po 30 latach funkcjonowania tej organizacji na Węgrzech. Gaspard tłumaczył ten krok „zaistnieniem wrogiego środowiska politycznego i prawnego w tym kraju.”

Fundacja nie zamyka jednak swojej działalności na Węgrzech, ani w żadnym kraju, w którym była aktywna poprzez biuro w Budapeszcie. To właśnie z węgierskiego ośrodka regionalnego rozdzielano fundusze na realizację projektów w krajach leżących w sąsiedztwie Węgier. Wszelkie projekty w dziedzinie ochrony praw człowieka, kultury i sztuki, wolności prasy, edukacji czy poprawy funkcjonowania służby zdrowia mają być kontynuowane. Koordynować ma je jednak teraz biuro OSF w Berlinie.

Fundacja Sorosa zamyka biuro na Węgrzech

Fundacja Open Society, której założycielem jest urodzony na Węgrzech amerykański miliarder George Soros poinformowała, że robi to w związku z „coraz bardziej represyjnym klimatem politycznym i prawnym”. Nie zaprzestaje jednak swojej działalność na Węgrzech. Biuro zajmujące się m.in. koordynacją projektów …