Fundacja Sorosa zamyka biuro na Węgrzech

George Soros, źródło: Flickr/Heinrich Boell Stiftung

George Soros, źródło: Flickr/Heinrich Boell Stiftung

Fundacja Open Society, której założycielem jest urodzony na Węgrzech amerykański miliarder George Soros poinformowała, że robi to w związku z „coraz bardziej represyjnym klimatem politycznym i prawnym”. Nie zaprzestaje jednak swojej działalność na Węgrzech. Biuro zajmujące się m.in. koordynacją projektów w Europie Środkowej i Wschodniej będzie teraz działać w Berlinie.

 

O zamknięciu budapeszteńskiego biura Fundacji Open Society poinformował w specjalnym oświadczeniu jej prezes Patrick Gaspard. „Decyzja o przeniesieniu działalności z Budapesztu została podjęta w czasie, gdy rząd Węgier przygotowuje się do nałożenia kolejnych restrykcji na organizacje pozarządowe poprzez pakiet ustaw, który określa jako >>Stop Soros<<” – napisał. Rząd Viktora Orbana od dawna oskarża George’a Sorosa o to, że miesza się w wewnętrzne sprawy jego kraju.

Decyzja związana z ustawami „Stop Soros”

Fundacja nie zamyka jednak swojej działalności na Węgrzech, ani w żadnym kraju, w którym była aktywna poprzez biuro w Budapeszcie. To właśnie z tego ośrodka regionalnego rozdzielano fundusze na realizację projektów w krajach leżących w sąsiedztwie Węgier. Wszelkie projekty w dziedzinie ochrony praw człowieka, kultury i sztuki, wolności prasy, edukacji czy poprawy funkcjonowania służby zdrowia mają być wg oświadczenia Gasparda kontynuowane. „Wykorzystamy wszelkie dopuszczalne prawnie środki, aby bronić fundamentalnych praw zagrożonych przez projekty ustaw >>Stop Soros<<” – oświadczył prezes Fundacji Open Society.

Pakiet trzech ustaw, o jakich wspomniał, dotyczy między innymi uregulowania reguł uzyskiwania przez organizacje pozarządowe wparcia z zagranicy. W poniedziałek (14 maja) z węgierskiego rządu zaczęły napływać sygnały świadczące, iż w obliczu mocnego zwycięstwa w niedawnych wyborach parlamentarnych rządząca partia Fidesz będzie chciała te projekty jeszcze zaostrzyć. W kampanii wyborczej zarówno Fidesz, jak i premier Orban ostro atakowali Sorosa i jego fundację.

Według projektów ustaw organizacje pozarządowe, które zajmują się kwestiami migracyjnymi będą musiały uzyskać na to specjalną zgodę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, które sprawdzi ich działalność pod względem bezpieczeństwa. Natomiast organizacje otrzymujące wsparcie finansowe z zagranicy, będą musiały wnieść do budżetu opłatę w wysokości 25 proc. wartości tego wsparcia. Kolejny projekt dotyczy wprowadzenia zakazu pojawiania się w 8-kilometrowym pasie przygranicznym dla osób podejrzanych o wspieranie nielegalnej migracji. Projekty ustaw skrytykowała już m.in. ONZ. Rzecznik Fideszu Janos Halasz poinformował, że parlamentarne głosowanie nad nimi mogłoby zostać przeprowadzone jeszcze w maju.

Węgry: Fidesz wyraźnie wygrywa wybory. Viktor Orban po raz trzeci premierem

Rządząca Węgrami od dwóch kadencji konserwatywna partia Fidesz po raz trzeci wyraźnie wygrała wybory parlamentarne. Partia premiera Viktora Orbana, która startowała w koalicji z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową (KDNP) zdobyła 133 mandaty w 199-miejscowym parlamencie. Frekwencja z wyborach była rekordowa.
 
Narodowe Biuro …

Open Society: Rząd węgierski dyskredytował naszą pracę

Fundacja Open Society zamyka swoje biuro w Budapeszcie także z powodu sfinansowanej przez węgierski rząd kampanii atakującej jej działalność. „Rząd Węgier dyskredytował i fałszywie przedstawiał naszą pracę oraz represjonował społeczeństwo obywatelskie dla politycznego zysku, używając w tym celu metod bez precedensu w historii Unii Europejskiej” – napisał Patrick Gaspard. Wymienił w tym kontekście kampanię plakatową, która „przywodziła na myśl propagandowej antysemickie afisze z okresu II wojny światowej” oraz słowa jakie padały w ostatnich kampaniach wyborczych (referendalnej i parlamentarnej) z ust polityków partii rządzącej oraz członków rządu.

„Władze węgierskie w ostatnich latach wydały ponad 100 mln euro ze środków publicznych na kampanię rozpowszechniania kłamstw o fundacji i jej partnerach” – napisał Gaspard. Open Society działa na Węgrzech od 1984 r.

Węgry dogadają się z Sorosem?

Działający w Budapeszcie Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU), założony przez liberalnego amerykańskiego milionera i filantropa o węgierskich korzeniach George’a Sorosa obawiał się likwidacji. Władze Węgier chciały zakazać uczelni przyjmowania nowych studentów, argumentując, że nie spełnia ona prawnych wymogów. Sprawa zaniepokoiła UE. Teraz jednak CEU …