Frans Timmermans wkrótce z kolejną wizytą w Polsce

Pierwsze-spotkanie-szefa-MSZ-Jacka-Czaputowicza-i-wiceszefa-KE-Fransa-Timmermansa-źródło: Tymon Markowski/MSZ

Pierwsze-spotkanie-szefa-MSZ-Jacka-Czaputowicza-i-wiceszefa-KE-Fransa-Timmermansa-źródło: Tymon Markowski/MSZ

Frans Timmermans wkrótce z kolejną wizytą w Polsce – wiceszef Komisji Europejskiej  przyjedzie do Polski 9 kwietnia na kolejne rozmowy ws. praworządności – poinformowały wczoraj (29 marca) media powołując się na PAP. Zaproszenie wystosował do niego Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

 

Wizyta ma być kontynuacją dialogu polskich władz i KE ws. sytuacji Trybunału Konstytucyjnego i ustaw wprowadzających zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości.

Timmermans: Rozwiązanie sporu z Polską do końca marca

Wiceszef KE Frans Timmermans liczy na rozwiązanie sporu wokół praworządności w Polsce do końca marca. W debacie w PE podkreślił, że czeka na konkretną reakcję Warszawy na zalecenia KE. Większość europosłów była jednak krytyczna i zaniepokojona brakiem woli dialogu ze strony Polski.

Długie rozmowy o praworządności

Frans Timmermans, który od ponad dwóch lat prowadzi rozmowy ws. praworządności w naszym kraju, ostatni raz odwiedził Polskę w tej sprawie w 2016 r.  W grudniu 2017 roku Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę z art. 7.1. Traktatu o UE, który mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada Unii Europejskiej większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie unijnych wartości.

Stanowisko Komisji Europejskiej w obronie niezależności sądów w Polsce

Informacja prasowa Komisji Europejskiej

Przez blisko dwa lata Komisja wielokrotnie podejmowała starania o nawiązanie konstruktywnego dialogu z polskimi władzami w kontekście ram na rzecz praworządności. Dzisiaj jednak stwierdziła, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia zasady praworządności w Polsce.
 

Komisja proponuje zatem Radzie …

Komisja Europejska przyjęła też wtedy zalecenia dotyczące działań, jakie muszą podjąć polskie władze, żeby jej zastrzeżenia przestały być aktualne. Ostatnio zapowiadała, że dokładnie przeanalizuje poprawki, jakie w zeszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie do projektów nowelizacji ustaw: o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Politycy PiS podkreślają, że są to ustępstwa wobec Brukseli.

Szansa na kompromis w sporze Warszawy z Brukselą?

Szansa na kompromis w sporze Warszawy z Brukselą, czy tylko pusty gest PiS? W czwartek (22 marca) posłowie PiS złożyli w Sejmie projekty kolejnej nowelizacji ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów.

Szef KE Jean-Claude Juncker przyznał w zeszłym tygodniu, że obserwuje inicjatywy podjęte przez część polskiego parlamentu „z najwyższą sympatią”. Nie chciał jednak przesądzać, czy mogą one doprowadzić do przełomu w sporze między polskimi władzami a Komisją. Zapewnił natomiast, że kierowana przez niego instytucja będzie analizować wszystko co uchwali polski parlament.

Frans Timmermans wkrótce z kolejną wizytą w Polsce

„Minister spraw zagranicznych Polski zaprosił wiceprzewodniczącego Timmermansa do złożenia 9 kwietnia wizyty w Polsce. Jej celem według ministra spraw zagranicznych jest ocena prowadzonego dotychczas dialogu rządu z Komisją Europejską w zakresie rządów prawa oraz ustalenie, w jaki sposób kontynuować ten proces w bezstronny, oparty na dowodach i współpracy sposób. Przewodniczący Timmermans przyjął zaproszenie” – przytaczają media za PAP wypowiedź anonimowego źródła w Brukseli.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział wczoraj wieczorem w TVN24, że Timmermans może przyjechać do Warszawy w najbliższym tygodniu lub kolejnym. Pytany natomiast, czy możliwe są dalsze zmiany w polskim sądownictwie odpowiedział: “ Zobaczymy”.

“Wydaje mi się, że ta istota systemu ma być zachowana, nie możemy wrócić do czasów sprzed 2,5 roku, sprzed wyborów, natomiast pewne modyfikacje, o ile one są uzasadnione i nie zmieniają całości systemu, to myślę, że tutaj jest kwestia dyskusji” – powiedział Minister Spraw Zagranicznych.

Timmermans może spotkać się z Kaczyńskim?

Wiceszef KE oświadczył na początku lutego, że “z przyjemnością” spotkałby się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Pytany na początku lutego czy rozważa spotkanie z Kaczyńskim ws. procedury ochrony praworządności odpowiedział: „Z przyjemnością porozmawiałbym z panem Kaczyńskim o wszystkim, na każdy temat dotyczący przyszłości UE, dotyczący roli Polski w Europie, dotyczący rządów prawa i niezależności sędziów”.

“Poznałem go jeszcze kiedy pracowałem w rządzie Holandii, kilkakrotnie spotkałem także jego brata, który nawet dawno temu przyznał mi polski order” – przypominał wiceszef KE na spotkaniu z grupą dziennikarzy z Polski. „Zarówno z perspektywy politycznej, jak i czysto ludzkiej, byłbym zachwycony móc z nim porozmawiać” – cytuje Timmermansa Wirtualna Polska.

Wiceszef KE dodał, że jest gotów na to spotkanie zarówno w Brukseli, jak i w Warszawie. “Jestem bardzo zadowolony, że prowadzimy dialog z premierem Morawieckim i z ministrami polskiego rządu, chętnie będę rozmawiał też z prezesem PiS” – zadeklarował Timmermans. “To sprawa niezwykłej wagi, nie zgadzamy się w niej, ale bardzo zależy mi na jej rozwiązaniu” – podkreślił Timmermans.

Szef polskiej dyplomacji łagodzi napięcie między Brukselą i Warszawą

Szef polskiej dyplomacji łagodzi napięcie między Brukselą i Warszawą – Jacek Czaputowicz podkreślił po wczorajszych (8 lutego) spotkaniach z przedstawicielami KE w Brukseli, że trwa dialog z KE i w najbliższym czasie nie należy się spodziewać, by sprawa Polski trafiła do Rady UE. Podkreślił jednak, że Polska nie zamierza wycofywać się ze zmian wprowadzonych w prawie.

Mazurek: Jeśli KE wystosuje oficjalne zaproszenie, to partia się do tego odniesie

Jednak już następnego dnia rzeczniczka partii Beata Mazurek podkreśliła, że takie spotkanie musi poprzedzić oficjalne zaproszenie. “Spotkanie można rozważać wtedy, kiedy będzie oficjalny sygnał do tego, że pan Timmermans rzeczywiście jest zainteresowany spotkaniem. I zrobi to w sposób oficjalny, a nie przez media” – podkreśliła.

W ocenie Mazurek “publiczne mówienie przez polityka o tym, że chętnie by się spotkał, jest trochę śmieszne”. “Jak ktoś chce się z kimś spotkać, wystosowuje zaproszenie, a nie najpierw informuje media, stawiając drugą stronę pod ścianą” – zwróciła uwagę. Rzeczniczka PiS zapewniła przy tym, że jeśli “oficjalna prośba nastąpi, partia na pewno się do niej odniesie”.