Frans Timmermans w poniedziałek w Polsce

I wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, źródło KE

I wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, źródło KE

Frans Timmermans w poniedziałek w Polsce spotka się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem polskiej dyplomacji, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Informację tę przekazał szef MSZ Jacek Czaputowicz, na którego zaproszenie wiceprzewodniczący KE przyjeżdża do Warszawy.

 

Poza rozmowami w MSZ i Kancelarii Premiera Frans Timmermans  ma się również spotkać z Krzysztofem Szczerskim, szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy oraz jego zastępcą Pawłem Muchą, który monitoruje nowelizację ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym i organizacji Trybunału Konstytucyjnego.

Według mediów niewykluczone, że dojdzie ponadto do spotkania  wiceszefa KE z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

Frans Timmermans wkrótce z kolejną wizytą w Polsce

Frans Timmermans wkrótce z kolejną wizytą w Polsce – wiceszef KE przyjedzie do Polski 9 kwietnia na kolejne rozmowy ws. praworządności – poinformowały wczoraj (29 marca) media powołując się na PAP. Zaproszenie wystosował do niego minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czy ostatnie zmiany wystarczą do kompromisu z KE?

Komisja już wcześniej zapowiedziała, że będzie analizowała ostatnie poprawki do ustaw sądowych, które – jak podkreślają politycy PiS – stanowią ustępstwo wobec Brukseli. Szef KE Jean-Claude Juncker, odnosząc się do zaproponowanych przez PiS zmian dotyczących SN, KRS i TK, mówił niedawno, że podejmowane w Polsce inicjatywy obserwuje „z najwyższą sympatią”.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Komisji, zaproponowano m.in. żeby minister sprawiedliwości nie mógł odwołać prezesa i wiceprezesa sądu bez pozytywnej opinii kolegium sądu lub KRS, a także zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat. Te zmiany nie były jednak jeszcze omawiane w Sejmie, co umożliwia wprowadzenie kolejnych modyfikacji, które byłyby zgodne z rekomendacjami Brukseli i prowadziły do ostatecznego porozumienia.

Szansa na kompromis w sporze Warszawy z Brukselą?

Szansa na kompromis w sporze Warszawy z Brukselą, czy tylko pusty gest PiS? W czwartek (22 marca) posłowie PiS złożyli w Sejmie projekty kolejnej nowelizacji ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów.

Czaputowicz: Nie będzie decyzji, a tylko dialog

Jacek Czaputowicz zapowiedział w środę, że wizyta wiceszefa KE nie oznacza, że w jej trakcie zapadną konkretne decyzje ws. reformy sądownictwa w Polsce. “Myślę, że to dla pana Timmermansa będzie możliwość poznania różnych argumentów, poznania, na jakim etapie są te nasze propozycje” – powiedział wczoraj szef polskiej dyplomacji podkreślając, że będzie to okazja do kontynuowania dialogu. “Jest to wizyta jednak wiceprzewodniczącego Komisji w Polsce, one nie są dość częste, więc przywiązujemy do tego dużą wagę” – dodał.

KE przekazała Polsce rekomendacje ws. praworządności dotyczące m.in. zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W odpowiedzi polski rząd przekazał Komisji „Białą księgę” dotyczącą wprowadzanych reform, która jednak nie zyskała pozytywnej oceny ze strony Brukseli.

Biała Księga ws. reformy polskiego sądownictwa już w Brukseli

Biała Księga ws. reformy polskiego sądownictwa już w Brukseli. Złożył ją tam wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu poinformował, że dokument rozesłano również do stolic wszystkich państw członkowskich UE i zapowiedział, że otrzyma go też każdy z europosłów.

Zaproszenie od Czaputowicza z początków lutego

Frans Timmermans spotkał się z Jackiem Czaputowiczem 8 lutego, a ich rozmowy dotyczyły reformy sądownictwa. “Dialog trwa, zaprosiłem Fransa Timmermansa do Warszawy, chciałbym żeby spotkał się ze mną, ale także z prezes Trybunału Konstytucyjnego, ale również z innymi osobami po to żeby dalej wyjaśniać pewne elementy naszego systemu reformy sądownictwa” – przekazał po spotkaniu szef MSZ. Timmermans zaproszenie przyjął i zaapelował  o „obniżenie temperatury sporów w Warszawie”.

Frans Timmermans wkrótce z kolejną wizytą w Polsce

Frans Timmermans wkrótce z kolejną wizytą w Polsce – wiceszef KE przyjedzie do Polski 9 kwietnia na kolejne rozmowy ws. praworządności – poinformowały wczoraj (29 marca) media powołując się na PAP. Zaproszenie wystosował do niego minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Prezes PiS: Porozumienie z KE “niebawem”

O trwającym sporze polskich władz z Komisją Europejską mówił również prezes PiS Jarosław Kaczyński. W rozmowie opublikowanej w środę w „Gazecie Polskiej” zapowiedział, że jego partia zamierza dokonać zmian w ustawach dotyczących sądownictwa, co ma zapewnić zakończenie sporu z KE ws. przestrzegania praworządności w Polsce.

“Z informacji, którymi dysponuję wynika, że to porozumienie jest możliwe. Planujemy dokonać zmian uzgodnionych z KE. To nie jest łatwe, ale unormowanie sytuacji tego wymaga” – podkreślił prezes PiS. Szansę na osiągnięcie kompromisu w sporze z Brukselą ocenił przy tym na 80 proc. i oświadczył, że może on zostać osiągnięty „niebawem”.

“Nigdy nie byliśmy tak blisko porozumienia z UE w sporze o praworządność” – ocenił tego samego dnia w rozmowie z „Rz” również wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Zastrzegł jednak, że “jest wiele sił krajowych i zagranicznych, które zrobią wszystko, by to potrzebne porozumienie utrudnić”.

Rada UE o praworządności w Polsce w przyszły wtorek

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE mają się zająć kwestią praworządności w Polsce już 17 kwietnia, a 2 maja KE ma przedstawić projekt przyszłej, wieloletniej perspektywy finansowej. Może się w niej znaleźć propozycja powiązania wypłat z budżetu UE z przestrzeganiem zasad praworządności. Zdania w tej sprawie są w UE podzielone: Niemcy są przeciwne wpisaniu takiej zależności do ram finansowych, ale za takim rozwiązaniem opowiadają się np. Francja, Holandia, Szwecja czy Austria. Rozstrzygającym czynnikiem ma być postęp osiągnięty do tego czasu w rozmowach z Polską.