Wiceszef KE Frans Timmermans kolejny raz w Warszawie ws. praworządności

Frans Timmermans, źródło facebook.com/frans.timmermans/photos

Frans Timmermans, źródło facebook.com/frans.timmermans/photos

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans  w sprawie praworządności spotka się dziś (9 kwietnia) m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, I prezes SN Małgorzatą Gersdorf, a także prezes TK Julią Przyłębską.

 

W komunikacie MSZ zapowiedziano, że program wizyty Fransa Timmermansa obejmuje – poza spotkaniami z premierem i szefem polskiej dyplomacji – również te z “przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Sprawiedliwości, a także najwyższych władz sądowniczych oraz środowisk prawniczych i akademickich”.

Frans Timmermans w poniedziałek w Polsce

Frans Timmermans w poniedziałek w Polsce spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSZ, prezes TK Julią Przyłębską i I prezes SN Małgorzatą Gersdorf – poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz, na którego zaproszenie wiceprzewodniczący KE przyjeżdża do Warszawy.

MSZ: Dalsza wymiana poglądów i wyraz chęci zbliżenia stanowisk

W sobotniej informacji MSZ podkreśliło, że “celem wizyty jest dalsza wymiana poglądów przedstawicieli Polski i Komisji Europejskiej na kluczowe kwestie wzajemnego zainteresowania, w szczególności związane z przebiegiem i założeniami reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości”, a także „wyrazem obustronnej chęci dalszego zbliżania stanowisk” ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Resort przypomina przy tym, że dialog rządu z KE zapoczątkowały wcześniejsze spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza  w Brukseli.

Spotkanie Juncker-Morawiecki: Miła atmosfera, przełomu brak

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się wczoraj (9 stycznia) późnym wieczorem w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Rozmowa dotyczyła kwestii praworządności w Polsce i forsowanej przez PiS reformy sądownictwa, a także relacji na linii Warszawa – Bruksela, unijnej polityki …

Dokument zwraca także uwagę, że “wyrazem obustronnej chęci dalszego zbliżania stanowisk” była ponadto publikacja Białej Księgi, która miała na celu “zapoznanie opinii publicznej i międzynarodowej z węzłowymi zagadnieniami polskiej reformy” wymiaru sprawiedliwości.

Według tego dokumentu, nie ma żadnego ryzyka politycznego wpływu na Sąd Najwyższy, spór o TK jest zakończony, a polscy sędziowie mają bardzo mocne gwarancje niezawisłości. Jednak przytoczone w “Białej Księdze” argumenty nie zdołały przekonać Komisji.

Biała Księga ws. reformy polskiego sądownictwa już w Brukseli

Biała Księga ws. reformy polskiego sądownictwa już w Brukseli. Złożył ją tam wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu poinformował, że dokument rozesłano również do stolic wszystkich państw członkowskich UE i zapowiedział, że otrzyma go też każdy z europosłów.

Szef KPRM: To będzie krok do deeskalacji napięcia

Poniedziałkowa wizyta Timmermansa poprzedza sejmową debatę nad projektami ustaw autorstwa PiS, które – zgodnie z intencją projektodawców – mają być ustępstwami wobec KE.

“Liczymy, że wizyta Fransa Timmermansa przyczyni się do wyjaśnienia istoty zmian, które zachodzą w polskim prawie, w szczególności jeżeli chodzi o sądownictwo. Wierzymy, że to będzie krok do zbliżenia stanowisk rządu i Komisji Europejskiej, a także do deeskalacji napięcia, które powstało w ostatnich miesiącach” – powiedział wczoraj PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

Dodał, że według wstępnych sygnałów zaproponowane zmiany ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, a także nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zostały „pozytywnie przyjęte przez polityków i urzędników Unii Europejskiej”.

Szansa na kompromis w sporze Warszawy z Brukselą?

Szansa na kompromis w sporze Warszawy z Brukselą, czy tylko pusty gest PiS? W czwartek (22 marca) posłowie PiS złożyli w Sejmie projekty kolejnej nowelizacji ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów.

Wiceszef MSZ: Polska nie negocjuje ustępstw

Również sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański uprzedzał, że „na prawdziwy przełom” ws. prowadzonej przez KE procedury dot. praworządności w Polsce jest jeszcze za wcześnie, ale  uznał, że wizyta Timmermansa “to potencjalnie ważny krok w kierunku zażegnania nieuzasadnionych napięć w relacjach Warszawy z Brukselą”.

“Polska nie negocjuje ustępstw” – zapewnił w piątek (6 kwietnia) wiceminister ds. europejskich. “Szukamy takiego sformułowania prawa, by istota reform została obroniona, a napięcia zażegnane. Dlatego to takie trudne. Dalsze uzgodnienia to sprawa naszych własnych decyzji politycznych, ale pakiet zmian przygotowany w Sejmie pokazuje, że jesteśmy otwarci na racje Brukseli” – wyjaśniał w rozmowie z PAP Szymański podkreślając, że strona polska takiej samej otwartości oczekuje od KE.

Podejmując w grudniu decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, Komisja Europejska dała Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności.

Timmermans: Rozwiązanie sporu z Polską do końca marca

Wiceszef KE Frans Timmermans liczy na rozwiązanie sporu wokół praworządności w Polsce do końca marca. W debacie w PE podkreślił, że czeka na konkretną reakcję Warszawy na zalecenia KE. Większość europosłów była jednak krytyczna i zaniepokojona brakiem woli dialogu ze strony Polski.