Francuski europoseł zatrudnił w PE córkę rzecznika Kremla

Aymeric Chauprade, źródło: Wikipedia, fot. 11Afj;dghklsjgbkijg (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Aymeric Chauprade, źródło: Wikipedia, fot. 11Afj;dghklsjgbkijg (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)

21-letnia córka rzecznika Kremla została stażystką w brukselskim biurze francuskiego europosła związanego ze skrajną prawicą. Ponieważ zasiada on m.in. w Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej z Rosją (D-RU), sprawa ta wzbudziła wiele kontrowersji. Córka kremlowskiego rzecznika ma bowiem dzięki temu dostęp do wielu dokumentów.

 

Sprawę ujawniło radio „Wolna Europa”. Dziennikarze rozgłośni ustalili, że 21-letnia Jelizawieta Pieskowa, córka rzecznika prasowej Kremla Dmitrija Pieskowa, została oficjalnie zatrudniona jako stażystka w biurze poselskim francuskiego eurodeputowanego Aymerica Chauprade.

Dzięki temu Rosjanka nie tylko ma pełny dostęp do siedzib Parlamentu Europejskiego w Brukseli i Strasbourgu, ale także do wewnętrznej sieci informatycznej PE, jego baz danych czy biblioteki wewnętrznych dokumentów. Ma również swobodny wstęp na posiedzenia komisji parlamentarnych oraz inne organizowane przez PE spotkania.

Nie wiadomo ile zarabia Pieskowa

Chauprade zajmuje się w PE m.in. relacjami UE z Moskwą i zasiada w Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej z Rosją. Dlatego pracująca u niego stażystka może mieć pełny wgląd w to, jak europosłowie pracują np. nad kształtowaniem unijnej polityki wobec jej kraju. Do tego stażyści w PE opłacani są z funduszy, jakie eurodeputowani otrzymują od Parlamentu, a więc de facto z pieniędzy od unijnych podatników.

Wynagrodzenie, jakie otrzymuje Pieskowa, nie jest jednak jawne. Europosłowie mają do dyspozycji 25 tys. euro miesięcznie na opłacenie swoich pracowników. Maksymalna stawka dla stażysty to zaś 1,6 tys. euro miesięcznie.

Francuski europoseł odrzucił oskarżenia o to, że w związku z zatrudnieniem przez niego córki rzecznika prasowego Kremla zachodzi konflikt interesów. Jak poinformował „Wolną Europę”, Pieskowa „nie jest zatrudniona nigdzie w Rosji, ani w sektorze prywatnym, ani w państwowym”. „Jest ona jest córką ważnej osobistości z Federacji Rosyjskiej, ale jako studentce przysługuje jej nie mniej praw niż innym młodym ludziom odbywającym staż w procesie ich edukacji” – napisał Chauprade.

Zapewnił też, że Rosjanka nie ma dostępu do zamkniętych posiedzeń żadnej z komisji, ani do dokumentów objętych klauzulami poufności bądź tajności. Oprócz komisji zajmującej się relacjami UE-Rosja, Chauprade zasiada także w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE). One także często zajmują się sprawami dotyczącymi relacji unijno-rosyjskich.

Kolejne cyberataki Kremla. Tym razem przed wyborami do PE

Rosyjscy hakerzy włamali się do ponad stu kont e-mailowych europejskich think-tanków, w tym w Polsce. Ataku dokonała organizacja zaangażowana wcześniej w amerykańskie wybory.
 

Informacje te podał amerykański koncern Microsoft, wskazując, że Rosja zamierza wpływać na wynik wyborów …

„Ręka Kremla w naszej kieszeni”

Tłumaczenia francuskiego europosła nie uspokoiły kontrowersji. Chauprade znany jest bowiem z aktywnego popierania polityki Rosji oraz jej prezydenta Władimira Putina. W marcu 2014 r. przebywał m.in. na zaanektowanym przez Moskwę Krymie, gdzie zajmował się „obserwacją” referendum na temat przynależności państwowej ukraińskiego półwyspu. Głosowanie to zostało uznane przez społeczność międzynarodową za niezgodę z prawem, a niezależni obserwatorzy alarmowali o licznych nieprawidłowościach.

Francuski europoseł uznał jednak wówczas krymskie referendum za „usprawiedliwione” oraz zgodne z regułami demokracji. Było to stanowisko całkowicie odmienne od unijnego czy wyrażanego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Chauprade występował także jako gość i komentator na antenie rosyjskiej telewizji RT (dawne Russia Today), która uważana jest za tubę propagandową Kremla.

Dlatego europosłowie zasiadający w tych samych komisjach co Francuz, nie kryli oburzenia. „Nie mogę uwierzyć, że Kreml trzyma rękę w kieszeniach i sercu instytucji europejskich” – komentował w „Wolnej Europie” litewski eurodeputowany z liberalnej frakcji ALDE Petras Auštrevičius. Z kolei łotewska europosłanka Sandra Kalniete z centroprawicowej frakcji EPL stwierdziła, że zatrudnienie Pieskowej to „naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa w Parlamencie Europejskim.”

Natomiast niemiecki europoseł z frakcji socjalistów (S&D) Knut Fleckenstein stwierdził, że Chauprade powinien przynajmniej oficjalnie poinformować, że zatrudnia córkę wysokiego rangą członka rosyjskiej administracji prezydenckiej. Dmitrij Pieskow współpracuje bardzo blisko z Władimirem Putinem od niemal 20 lat. Od 2012 r. jest zaś jego osobistym rzecznikiem prasowym.

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd w sojuszu z Kukiz’15

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio zaprezentował w Rzymie nowy sojusz przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według Di Maio może on stać się języczkiem u wagi w przypadku braku samodzielnej większości Europejskiej Partii Ludowej oraz Socjalistów i Demokratów.
 

W …

Kim jest Aymeric Chauprade?

Chauprade jest od lat związany z francuską skrajną prawicą. Posiada doktorat w dziedzinie nauk o polityce i zajmuje się m.in. geopolityką. Doktoryzował się na Sorbonie. Znany jest ze swojego mocno krytycznego stosunku do Stanów Zjednoczonych i bardzo przychylnej oceny działań Rosji.

Politycznie współpracował z eurosceptycznym i mocno konserwatywnym Ruchem dla Francji byłego europosła Philippe’a de Villiersa. Potem związał się z Frontem Narodowym Marine Le Pen. Z listy tego ugrupowania dostał się w 2014 r. do Parlamentu Europejskiego, ale do partii nigdy nie wstąpił. Szybko się też z tym ugrupowanie skonfliktował krytykując je z powodów „moralnych i ideologicznych”. Poszło przede wszystkim o antysemickie wypowiedzi niektórych polityków Frontu.

Obecnie Chauprade zasiada w PE w eurosceptycznej frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), do której należą m.in. europosłowie włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd, brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) czy litewskiego Porządku i Sprawiedliwości. Francuz jest współprzewodniczącym tej frakcji. Polskim członkiem tej frakcji jest Robert Jarosław Iwaszkiewicz z partii KORWiN.

Na francuskiej scenie politycznej związany jest obecnie z marginalną, skrajnie prawicową partią Wolni Francuzi (Les Français Libres – LFL). Głośno mówił niedawno o konieczności stworzenia nowej siły politycznej skupionej wokół jego byłego politycznego mentora – Philippe’a de Villiersa. Z drugiej strony, zdarzało mu się także na forum PE chwalić obecnego prezydenta Francji Emmanuela Macrona za „odwagę w podjęciu reform gospodarczych.”

Juncker za wyrzuceniem Fideszu z EPP

Partia węgierskiego premiera Viktora Orbána powinna opuścić Europejską Partię Ludową, twierdzi przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, porównując przy tym Orbána do Marine Le Pen.
 

Słowa zostały wypowiedziane podczas wystąpienia Junckera w Stuttgarcie po tym, jak węgierski rząd ogłosił nowa kampanię plakatową, …