Francja ustawowo zakaże uczniom używania w szkole telefonów komórkowych

źródło: Flickr/Intel Free Press

źródło: Flickr/Intel Free Press

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która zakazuje uczniom szkół elementarnych (podstawowych) oraz gimnazjów używania podczas lekcji, a także na przerwach, telefonów komórkowych i smartfonów. Zwolennicy nowego prawa przekonują, że znacząco wzrośnie u młodych ludzi poziom skupienia. Przeciwnicy wskazują zaś, że przepisy mogą być w praktyce nie do wyegzekwowania.

 

W myśl nowej ustawy, telefony komórkowe i smartfony muszą być schowane w plecakach lub torbach uczniów przez cały ich pobyt na terenie placówki oświatowej. Zakaz dotyczy młodzieży do 15. roku życia. W ostatniej chwili w ustawie znalazła się jeszcze poprawka, która zakaz rozszerzyła także na nauczycieli. Również im nie wolno będzie podczas lekcji oraz innych służbowych obowiązków korzystać z telefonów komórkowych i smartfonów.

Wyborcza obietnica prezydenta

Wprowadzenie komórkowej prohibicji w szkołach to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Emmanuela Macrona. Według popierających pomysł polityków z proprezydenckiego ugrupowania La République En Marche! (Naprzód Republiko!), dzięki temu zakazowi nie tylko wzrośnie koncentracja uczniów podczas lekcji, ale także łatwiej będzie walczyć z przypadkami prześladowania w sieci czy rozpowszechnianiem pornografii. Minister edukacji Jean-Michel Blanquer chwalił przyjęcie ustawy. „To prawo na XXI wiek. Prawo, które jest odpowiedzią na cyfrową rewolucję. Bycie otwartym na technologie przyszłości nie oznacza akceptowania wszystkich form korzystania z nich” – mówił minister.

Z kolei przedstawiciel zrzeszającego dyrektorów placówek oświatowych związku zawodowego SNPDEN Philippe Vincent stwierdził, że nowe prawo pomoże na nowo zorganizować życie szkolne i wspomoże nauczycieli w przekonaniu uczniów do większego zaangażowania się na lekcjach i poza nimi. Wielu francuskich pedagogów skarżyło się bowiem w ostatnich latach, że uczniowie powszechnie sięgają po telefony komórkowe i smartfony nawet na lekcjach i bardziej niż czymkolwiek innym są zainteresowani przeglądaniem serwisów społecznościowych, czatowaniem z przyjaciółmi czy wysyłaniem sms-ów.

Za rok tańsze rozmowy telefoniczne w UE

Od przyszłego roku rozmowy telefoniczne w ramach Unii Europejskiej będą tańsze. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE zawarły minionej nocy (z 5 na 6 czerwca) w Brukseli polityczne porozumienie ws. aktualizacji unijnych przepisów dotyczących telekomunikacji.
 

Ustalenia te muszą jeszcze formalnie …

Już dziś zakaz używania telefonów komórkowych i smartfonów obowiązuje z większości 51 tys. francuskich szkół elementarnych i 7 tys. gimnazjów. Ujęty jest jednak tylko w szkolnych regulaminach. „Wpisanie tego zakazu do francuskiego systemu prawnego wzmocni nauczycieli w tej kwestii. Wreszcie mamy porządną podstawę prawną” – mówił Vincent. Przeprowadzone w 2016 r. badanie wskazało, że własny telefon komórkowy lub smartfon posiada aż 90 proc. francuskich uczniów w wieku między 12 a 17 lat.

Opozycja: Ta ustawa będzie martwym prawem

Krytykująca ustawę opozycja jest jednak sceptyczna wobec zakazu sięgania po komórki. Szczególnie przeciwna jest mu lewica, która przekonuje, że prawo pozostanie martwe, bo zakaz jest w praktyce nie do wyegzekwowania, ponieważ uczniowie będą korzystać ze smartfonów, tak jak robią to teraz, ukradkiem. Posłanka Partii Socjalistycznej Michèle Victory przekonywała podczas poprzedzającej głosowanie debaty, że ustawa jest tylko „grą pod publiczkę” i „czysto kosmetyczną zmianą”. Co więcej, wskazują krytycy ustawy, nowe prawo pozostanie tylko na papierze, ponieważ nie precyzuje jak można ukarać ucznia, który dopuści się złamania zakazu. Według francuskich przepisów nauczyciele mogą rekwirować uczniom jedynie przedmioty, które są niebezpieczne. Udowodnienie, że niebezpieczny jest akurat smartfon będzie natomiast trudne.

Na razie ustawę zatwierdziła tylko niższa izba francuskiego parlamentu. Teraz trafi ona do Senatu, który prawdopodobnie też ją zatwierdzi. Gdyby tak się stało, zakaz mógłby wejść w życie od 1 września, a więc od początku nowego roku szkolnego.

Zuckerberg w PE: Bierzemy odpowiedzialność za ostatnie wydarzenia wokół Facebooka

Kwadrans dłużej niż zaplanowano trwało spotkanie założyciela i prezesa Facebooka z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Mark Zuckerberg odpowiadał między innymi na pytania o bezpieczeństwo danych użytkowników oraz gotowość serwisu do wdrożenia na terenie UE reguł RODO, a także o walkę z trollingiem …