Francja: Rząd przedstawił założenia ustawy ws. przeciwdziałania radykalnemu islamowi

Premier Francji Jean Castex, źródło: Facebook/Jean Castex (@JCastexPM)

Premier Francji Jean Castex, źródło: Facebook/Jean Castex (@JCastexPM)

Zakaz organizowania tajnych szkół religijnych propagujących radykalną odmianę islamu, zakaz wystawiania certyfikatów dziewictwa dziewczętom oraz wzmocnienie walki z przymusowymi małżeństwami, jak również egzekwowanie obowiązku przedszkolnego od 3. roku życia to główne założenia nowego prawa, które będzie omawiane we francuskim parlamencie.

 

Założenia nowej ustawy przedstawił premier Jean Castex. Nazwał go projektem ustawy „konsolidującej zasady Republiki”. Zastrzegł jednak, że „projekt ten nie jest wymierzony przeciw religiom, ale przeciw zgubnej ideologii radykalnego islamu”.

„Ta ustawa nie jest tekstem przeciw religiom, ani w szczególności przeciw religii muzułmańskiej/ Odwrotnie, daje prawo do wolności, jest prawem ochronnym, jest prawem emancypacji w obliczu religijnego fundamentalizmu” – przekonywał szef francuskiego rządu.

Czy Francja jest skazana na konflikt ze światem islamu?

W antyfrancuskiej retoryce przoduje przede wszystkim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.  

Co jest w założeniach do nowej ustawy?

W założeniach do nowej ustawy znalazły się m.in. zakaz organizowania tajnych szkół religijnych propagujących radykalną odmianę islamu, zakaz wystawiania certyfikatów dziewictwa dziewczętom oraz wzmocnienie walki z przymusowymi małżeństwami, jak również egzekwowanie obowiązku przedszkolnego od 3. roku życia.

Ustawa ma także wzmocnić prerogatywy władz do przeprowadzania kontroli w stowarzyszeniach i organizacjach religijnych oraz badania ich przepływów finansowych, jak również ułatwi zamykanie placówek edukacyjnych i sportowych.

Głównym architektem tego projektu jest były minister spraw wewnętrznych, a obecnie szef klubu parlamentarnego rządzącej proprezydenckiej partii „Naprzód Republiko” (LREM) Gérald Darmanin. Stwierdził on, że ustawa to „tekst, który ma na celu uspokojenie ducha i przywrócenie siły Republiki”.

Francja zakaże działalności tureckich Szarych Wilków. Al-Kaida grozi Emmanuelowi Macronowi

Między Francją a Turcją panują silne napięcia po ostatnich atakach terrorystycznych zradykalizowanych muzułmanów we Francji.

Odpowiedź na ostatnie ataki terrorystyczne

Przygotowanie kolejnej ustawy regulującej kwestie religijne ze szczególnym uwzględnieniem obszarów związanych z islamem było zapowiadane już kilka tygodni temu. To skutek kilku ostatnich incydentów terrorystycznych we Francji motywowanych fundamentalizmem.

Chodzi o zamordowanie nauczyciela wychowania obywatelskiego w jednej z podparyskich miejscowości za to, że pokazał uczniom na lekcji karykatury proroka Mahometa, aby odbyć z nimi na ten temat dyskusję, a także o atak w bazylice w Nantes, w wyniku którego zginęły 3 osoby.

„Stoimy w obliczu wroga, który atakuje nasze wartości, a nawet atakuje naszych współobywateli aktami terrorystycznymi – wszyscy wciąż pamiętamy straszny atak na Samuela Paty’ego czy atak w Nicei” – mówił premier Castex w wywiadzie dla dziennika „Le Monde”.

Z kolei prezydent Emmanuel Macron zapewniał na początku listopada w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Financial Times”, że „Francja walczy z islamistycznym separatyzmem, nigdy z islamem”.

Francja: Rząd wycofa się z kontrowersyjnej ustawy?

Francuski rząd zaproponuje zmiany w kontrowersyjnej ustawie dotyczącej zakazu publikacji zdjęć policjantów.

Kontrowersje wokół projektu

Projekt ustawy przygotowany we francuskich rządzie budzi kontrowersje w krajach anglosaskich i w tamtejszych mediach. Pełnomocnik ds. wolności religijnej w administracji prezydenckiej USA Sam Brownback stwierdził nawet, że „jest zaniepokojony tym, czy w związku z ostrzejszymi środkami wprowadzonymi w celu walki z radykalizmem religijnym nie zostanie w ogóle ograniczona wolność religijna”.

Ale władze w Paryżu przekonują, że końcowy projekt ustawy uwzględni wszelkie różnice między zwykłymi wyznawcami danej religii, a niebezpiecznymi dla społeczeństwa radykałami. „Nigdy nie pomylimy radykalnego islamizmu ze zwykłymi muzułmanami” – zapewniał premier Castex w cytowanej już rozmowie z „Le Monde”.

„Ta ustawa jest projektem wyzwolenia muzułmanów z rosnącego uścisku radykalnego islamizmu w kwestii wyrażania ich wiary. Będziemy promować budowę islamu we Francji, a tym samym pozwolimy muzułmanom we Francji żyć wiarą i praktykować swoją religię w pokoju” – obiecał szef francuskiego rządu.