Francja: Po raz pierwszy partia Le Pen wyprzedza w sondażach partię Macrona

Emmanuel Macron i Marine Le Pen, źródło: Wikipedia, fot.(z lewej) Copyleft, (z prawej) Foto-AG Gymnasium Melle, mix: Furfur

Emmanuel Macron i Marine Le Pen, źródło: Wikipedia, fot. (z lewej) Copyleft, (z prawej) Foto-AG Gymnasium Melle, mix: Furfur

W przeprowadzonym w kontekście przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego badaniu francuskiej opinii publicznej okazało się, że skrajnie prawicowa partia Zgromadzenie Narodowe (RN) może liczyć na największe poparcie. Dopiero na drugim miejscu, tracąc 2 p.p. uplasowało się skupione wokół prezydenta ugrupowanie Naprzód Republiko (LREM).

 

Według najnowszego sondażu instytutu Ifop kierowani przez Marine Le Pen nacjonaliści mogą liczyć na głosy 21 proc. Francuzów. Natomiast liberalno-centrowa partia prezydenta Emmanuela Macrona zebrała 19 proc. poparcia. Sondaż dotyczył jednak nie wyborów krajowych, a zaplanowanych na maj przyszłego roku wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zyskują eurosceptycy

Według badania Ifop (przeprowadzonego na grupie 1 tys. respondentów w dniach 30-31 października), najwięcej zyskały właśnie partie skrajnie prawicowe i eurosceptyczne. 7 proc. poparcia ma ugrupowanie Powstań Francjo (DLF) Nicolasa Dupon-Aignana, zaś wprost nawołujące do Frexitu (czyli wyjścia Francji z UE) ugrupowania mogą liczyć na 1 proc. głosów. Oznacza to, że eurosceptycy mają łącznie aż 29 proc. poparcia. Tymczasem w przeprowadzonym we wrześniu badaniu instytutu Odoxa-Dentsu na eurosceptyków chciało głosować 25 proc. ankietowanych.

W owym wrześniowym badaniu partie Le Pen i Macrona szły łeb w łeb. Obie miały po 21 proc. poparcia. W badaniu majowym (przeprowadzonym przez Ifop) zdecydowanie przeważało LREM. Poparcie dla partii prezydenckiej deklarowało wówczas 27 proc. badanych. Na najconalistyczne RN głosować chciało 17 proc. respondentów. Jednak sondaże z września i maja dotyczyły wyborów krajowych, a nie jak najnowsze badanie – europejskich. W nich partie eurosceptyczne z reguły wypadają lepiej.

Francja: Sąd odblokował część funduszy skrajnej prawicy

Francuski sąd odblokował wczoraj 1 mln euro, czyli połowę zatrzymanych państwowych subsydiów dla nacjonalistycznej partii Zgromadzenie Narodowe (RN), któremu przewodniczy Marine Le Pen.
 

Budżetowa dotacja została zamrożona, ponieważ toczy się obecnie postępowanie w sprawie nadużywania funduszy jakie europosłowie tego ugrupowania otrzymywali …

Tracą Republikanie i Melenchon

Sondaż z końca października pokazuje jeszcze jeden trend. W majowych wyborach do PE mogą się liczyć jedynie eurosceptycy oraz – jako ich przeciwwaga – silnie pro-europejska partia Macrona. Ugrupowania, które mają mniej jednoznaczne stanowisko, np. chwalą część polityki UE, a inne krytykując, zaczynają tracić poparcie w kontekście eurowyborów. Centroprawicowi Republikanie stracili bowiem od września 2 p.p. (ich poparcie spadło z 15 proc. do 13 proc.), zaś mocno lewicowa (ale krytyczna wobec Macrona) partia Francja Nieujarzmiona (FI) Jean-Luca Melenchona osłabili się o 3 p.p., zaliczając spadek poparcia z 14 proc. do 11 proc.

Melenchon jednak znalazł się w ostatnich dniach w ogniu krytyki za swoje agresywne zachowania. Najpierw nakrzyczał na policjantów, którzy przyszli przeszukać biuro jego partii w ramach antykorupcyjnego dochodzenia, a potem ostro strofował przed kamerami dziennikarkę, która zadała mu pytanie z regionalnym akcentem.

Przebudowa francuskiego rządu – trzech nowych ministrów

Prezydent Francji Emmanuel Macron dokonał przetasowań w swoim rządzie.  Francja ma nowych ministrów rolnictwa, kultury i spraw wewnętrznych. Zmiany nie objęły resortów spraw zagranicznych i finansów.
 

Stanowisko zachował premier Edouard Philippe. Zmiany w rządzie to prawdopodobnie próba uspokojenia administracji po serii …

Sondaże niedobre dla Macrona

W badaniach opinii publicznej traci również sam prezydent Macron. Opublikowany w ubiegłym  tygodniu sondaż YouGov pokazał, że tylko 21 proc. Francuzów dobrze ocenia prezydenta i znów oddałoby na niego głos. To najniższe poparcie dla Macrona w historii i o 4 p.p. mniejsze niż miesiąc wcześniej. Jeszcze na początku roku chciało zaś na niego zagłosować 41 proc. badanych.

Macronowi zaszkodziły najmocniej w ostatnim czasie dymisje ważnych ministrów w jego rządu (odeszli m.in. szefowie MSW i ministerstwa środowiska), skandal z udziałem jego doradcy i eks-ochroniarza, który w przebraniu policjanta pobił uczestników związkowej manifestacji oraz wciąż wysokie (ponad 9 proc.) bezrobocie. Prezydent forsuje poważne zmiany w kodeksie pracy, które poprzez jego uelastycznienie miałyby zwiększyć zatrudnienie. Dotychczasowy brak skutków reform przy jednoczesnych coraz większych protestach związków zawodowych, znacznie obniża poparcie dla Macrona. Ten jednak powtarza, że efekty reform będą odczuwalne w przyszłym roku i jest spokojny o to, że wówczas poparcie dla niego wzrośnie.

Francja: Wielkie demonstracje związków zawodowych

Tysiące osób protestowało wczoraj (9 października) w ponad 100 francuskich miastach przeciw polityce władz. Organizatorem protestów były związki zawodowe. Głównym postulatem protestujących była „zmiana obecnych działań rządu na bardziej prospołeczne”.
 
Według organizatorów w sumie w proteście wzięło udział ponad 300 tys. …