Francja: Pierwsza od 30 lat kobieta na stanowisku premiera

Nowa premier Francji Elisabeth Borne, źródło: Flickr/fot. Aron Urb (EU2017EE)/(CC BY 2.0)

Premier Francji Elisabeth Borne, źródło: Flickr/fot. Aron Urb (EU2017EE)/(CC BY 2.0)

Prezydent Francji mianował Elizabeth Borne nową szefową rządu. Kobieta nie sprawowała nad Sekwaną funkcji premiera od trzech dekad.

 

Pałac Elizejski poinformował o mianowaniu dotychczasowej minister pracy Elizabeth Borne nową francuską premier w krótkim komunikacie. Wcześniej prezydent Emmanuel Macron przyjął dymisję dotychczasowego szefa rządu – Jeana Castexa.

Nowy premier po wyborach prezydenckich

Zmiana premiera i związana z tym rekonstrukcja rządu wynikają z rozpoczęcia przez Macrona drugiej kadencji prezydenckiej po tym jak wygrał kwietniowe wybory. Francuski prezydent z wymianą premiera i tak czekał rekordowo długo, bo aż 22 dni od wyborów.

Dotąd rekord należał do Charlesa de Gaulle’a, który w 1965 r. czekał z ponownym mianowaniem premierem Georgesa Pompidou 20 dni. Macron zdecydował się jednak nie na kontynuację, ale na zmianę.

Ma to związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 12 czerwca, zaś ich druga tura tydzień później. Nowa premier, a do tego pierwsza od 30 lat kobieta na tym stanowisku we Francji ma dać nowy impuls kampanii wyborczej prezydenckiego ugrupowania Naprzód Republiko! (LREM).

W ostatnich sondażach prowadzi co prawda z wynikiem 27 proc. LREM, ale po piętach – z wynikiem 22 proc. – depcze mu skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe pod wodzą rywalki Macrona z drugiej tury wyborów prezydenckich Marine Le Pen.

Trzecia, z wynikiem 16 proc., jest w sondażach skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona pod wodzą trzeciego w wyborach prezydenckich Jean-Luca Melenchona. Politycy skrajnej lewicy już zaproponowali Macronowi parlamentarną współpracę – na zasadach tzw. koabitacji – po czerwcowych wyborach, nazywanych nad Sekwaną „trzecią turą wyborów prezydenckich”.

Francja: Lewica się jednoczy i zapowiada łamanie unijnych zasad

W czerwcu we Francji odbędą się wybory parlamentarne.

Kim jest nowa premier Francji?

Dotychczasowa minister pracy w rządzie Jeana Castexa ma 61 lat. Z wykształcenia jest inżynierem. Ukończyła prestiżowe francuskie uczelnie techniczne, m.in. Politechnikę w Paryżu. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z transportem i urbanistyką.

Przez lata związana była z francuskimi socjalistami. Doradzała w kwestii transportu m.in. premierowi Lionelowi Jospinowi oraz byłą szefową biura Segolene Royal, gdy ta sprawowała funkcję minister energii i ekologii. Borne sama potem objęła ministerialne funkcje, najpierw resort transportu, potem ekologii, a na koniec pracy.

Była także menadżerką w spółkach kolejowych – dyrektorką we francuskich kolejach SNCF oraz prezesem odpowiedzialnej za transport publicznych w Paryżu spółki RATP. W 2017 r. dołączyła do nowopowstałej partii LREM. Jest zaliczana do polityków lewego skrzydła prezydenckiego ugrupowania.