Francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer określił na Twitterze zabicie nauczyciela jako „atak na Republikę Francuską”. Napisał także, że jedność i stanowczość to jedyne odpowiedzi na „islamski terroryzm”. Prezydent Emmanuel Macron stwierdził z kolei, że zamordowany na przedmieściach Paryża nauczyciel zginął, gdyż nauczał o wolności słowa. „Terrorysta zabił nauczyciela, bo chciał zabić Republikę, dorobek Oświecenia, możliwość uczynienia naszych dzieci wolnymi obywatelami. To o to prowadzimy bitwę”, oświadczył po przybyciu na miejsce zdarzenia.
Zapewnił jednak rodaków, że „obskurantyzm i towarzysząca mu przemoc nie zwyciężą, nie podzielą nas, choć (sprawcom ataków – red.) o to właśnie chodzi”. „Musimy trzymać się razem”, zaapelował.Redakcja „Charlie Hebdo” wydała natomiast oświadczenie, w którym wspomniała o „uczuciu przerażenia i buntu po zamordowaniu przez religijnego fanatyka nauczyciela wykonującego swój zawód”.https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/francja-policja-sledztwo-koronawirus/

Muzułmanie potępiają atak, Czeczeni wyrażają ubolewanie

Atakiem oburzeni są zarówno Czeczeni, jak i francuscy muzułmanie. Zwłaszcza ci drudzy obawiają się, że bestialski zamach przyczyni się do antymuzułmańskich nastrojów oraz wzrostu nieufności wobec wyznawców islamu.

Organizacja Zgromadzenie Czeczenów w Europie wydała w sobotę specjalny komunikat, w którym wyrażają ubolewanie z powodu zabójstwa nauczyciela. „Jak wszyscy Francuzi nasza społeczność jest przerażona tym zdarzeniem”, podkreślili autorzy oświadczenia. Zaznaczyli jednak, że „żadnej społeczności nie można obciążać odpowiedzialnością za wszystkie izolowane czyny jej rodaków”.

„Ta zbrodnia powinna być potępiona przez wszystkich muzułmanów”, napisał z kolei w mediach społecznościowych rektor Wielkiego Meczetu w Lyonie Kamel Kabtane. „Nic nie może uzasadnić takiego czynu w imię islamu. Bądźmy zjednoczeni wobec ignorancji, wobec przemocy”, wezwał.

Koronawirus: Francja wprowadzi godzinę policyjną w miastach? "Naszym celem jest ograniczenie kontaktów prywatnych"

„Należy ograniczyć kontakty, ale życie społeczne musi być kontynuowane”, powiedział w środę Emmanuel Macron.

W środę naród złoży hołd zabitemu nauczycielowi

W najbliższą środę we Francji odbędzie się ceremonia oddania hołdu narodowego ofierze zamachu, przekazał Pałac Elizejski. Według informacji agencji AFP miejsce ceremonii nie zostało jeszcze wybrane. Przygotowania odbywają się we współpracy z rodziną zmarłego.

W niedzielę (18 października) w wielu miastach Francji mają się odbyć demonstracje, organizowane przez związki zawodowe nauczycieli. W sobotę podobne manifestacje miały miejsce w Nicei i Rennes.