Francja ma nowy rząd

francja-macron-wybory-borne-lewica-prawica-colonna-le-pen-melenchon-zemmour-czerwiec

Na zdjęciu prezydent Francji Emmanuel Macron. / Foto via [European Union]

Prezydent Francji Emmanuel Macron powołał nowy rząd. Na początku tygodnia ogłoszono, że na czele rządu stanie centrolewicowa polityk Elisabeth Borne. W nowym gabinecie pojawiło się kilka nowych nazwisk związanych z lewicą i prawicą.

 

 

Emmanuel Macron wybrany w kwietniu na drugą pięcioletnią kadencję, powołał w piątek (20 maja) nowy rząd. Na jego czele stanie związana z centrolewicą Élisabeth Borne.

W nowym rządzie wielu ministrów zachowało stanowiska lub zamieniło się resortami. Pojawiło się też kilka nowych nazwisk związanych z lewicą i prawicą.

Skład nowego gabinetu jest kontynuacją przez Macrona stawiania na polityków związanych zarówno z lewicą, jak i prawicą. Budowania możliwe jak najszerszego stronnictwa politycznego.

Strategia ta ma pozwolić osiągnąć ugrupowania obecnego prezydenta na odniesienie sukcesu w zaplanowanych na czerwiec wyborach parlamentarnych.

Francja: Pierwsza od 30 lat kobieta na stanowisku premiera

Prezydent Francji mianował Elizabeth Borne nową szefową rządu.

Francja: Kto znalazł się w nowym rządzie?

Nowymi członkami gabinetu Borne zostali: związana z prawicą – w przeszłości rzeczniczka prezydenta Jacques’a Chiraca, a później jego minister ds. europejskich – 66-letnia minister spraw zagranicznych Catherine Colonna. Ta doświadczona dyplomatka pełniła ostatnio funkcję ambasador Francji w Londynie, a teraz zastąpiła zastąpiła Jean-Yves’a Le Driana, który kierował francuską dyplomacją od pięciu lat.

Z politycznego punktu widzenia istotna jest nominacja dla 42-letniego ministra solidarności, autonomii i osób niepełnosprawnych Damiena Abada, który do czwartku był szefem grupy parlamentarnej centroprawicowej partii Republikanie (LR) –  głównej siły opozycyjnej w Zgromadzeniu Narodowym.

LR są spadkobiercami tradycyjnej francuskiej centroprawicy, związanej z Chirakiem oraz prezydentem w latach 2007-2012 Nicolasem Sarkozym. Ostatnio jednak stracili społeczne poparcie, a kandydatka ugrupowania w niedawnych wyborach prezydenckich Valérie Pécresse nie przekroczyła progu 5 proc. poparcia. Polityczny transfer Abada komentowany jest jako próba przyciągnięcia wyborców LR w wyborach parlamentarnych.

Ponadto na swoich stanowiskach pozostali kluczowi współpracownicy Macrona: m.in. minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, szef MSW Gerald Darmanin oraz minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti. Zwłaszcza pierwsza dwójka wymieniania jest jako potencjalni następcy Macrona w roli kandydata jego obozu w wyborach prezydenckich w 2027 r.

Francja: Lewica się jednoczy i zapowiada łamanie unijnych zasad

W czerwcu we Francji odbędą się wybory parlamentarne.

Parytet w rządzie

W nowym rządzie uwagę zwraca równa liczba kobiet i mężczyzn i młody wiek części ministrów: w nowym gabinecie znajdzie się 14 mężczyzn, 13 kobiet oraz premier Borne.

We Francji uwagę zwróciła nominacja dla 56-letniego ministra edukacji narodowej, którym został Pap Ndiaye. Ma być to ukłon w stronę lewicy. Ndiaye, obecnie dyrektor muzeum historii imigracji i autor książki pt. La condition noire, poświęconej czarnej mniejszości we Francji, jest synem Senegalczyka i Francuzki, wykształconym w Stanach Zjednoczonych.

Uchodzi za zwolennika lewicowych ruchów antyrasistowskich, którym sprzeciwiał się jego poprzednik Jean-Michel Blanquer. Jego nominacja została źle odebrana zwłaszcza przez główną polityczną rywalkę Macrona, skrajnie prawicową Marine Le Pen.

Ponadto nominację do nowego rządu otrzymali: 63-letnia minister zdrowia Brigitte Bourguignon, 35-letni minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu, 43-letni minister pracy Olivier Dussopt, i 57-letnia minister szkolnictwa wyższego Sylvie Retailleau.

Ministrem transformacji ekologicznej została 36-letnia Amelie de Montchalin, resort transformacji i służby publicznej objął 40-letni Stanislas Guerini, a ministerstwo transformacji energetycznej 47-letnia Agnes Panier Runacher.

Rzecznikiem rządu zostanie 43-letnia Olivia Gregoire. Dotychczasowy rzecznik Gabriel Attal obejmie stanowisko ministra odpowiedzialnego za budżet państwa.

Dotychczasowy minister zdrowia Olivier Veran będzie odpowiedzialny za stosunki z parlamentem, natomiast 59-letnia Isabelle Rome będzie ministrem delegowanym odpowiedzialnym za równość płci, różnorodność i równe szanse przy ministrze gospodarki. 47-letni Christophe Bechu będzie odpowiedzialny za władze lokalne, a 48-letni Franck Riester za handel zagraniczny i inwestycje.

Pierwsze posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się w poniedziałek – poinformował Pałac Elizejski.