Francja: Kościół uznał odpowiedzialność za przemoc seksualną. Wypłaci odszkodowania

francja-koscioł-pedofilia-watykan-papiez-franciszek-odszkodowania-ofiary

Foto via unsplash. [@zinnywoowee]

Francuski Kościół katolicki najpierw uznał odpowiedzialność za przemoc seksualną w swoich szeregach na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a następnie zapowiedział wypłacenie odszkodowań ofiarom wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży.

 

 

Decyzja hierarchów kościelnych nastąpiła miesiąc po tym, jak ukazał się raport o pedofilii, z którego wynika, że nawet 216 tys. nieletnich padło ofiarą wykorzystywania seksualnego przez księży w ciągu ostatnich 70 lat.

W redakcyjnym komentarzu „Le Monde”, największy dziennik we Francji, określił postawę Kościoła katolickiego jako „wielki krok”.

Jednak gazeta zwraca uwagę, że Kościół we Francji był przyparty do muru raportem komisji badającej wykorzystywanie seksualne nieletnich od 1950 r. Po tak szokującym w treści raporcie nie dało się dłużej uciekać od odpowiedzialności, przekonuje „Le Monde”.

W komentarzu zwrócono uwagę, że potrzeba podjąć dalsze kroki w naprawie krzywd i zadośćuczynieniu ofiarom, a naprawa Kościoła będzie zależała od dalszych kroków, w tym również od zaplanowanego na grudzień br. spotkania papieża Franciszka z przedstawicielami komisji.

Francja: Raport o pedofilii w Kościele. 216 tys. ofiar wykorzystania seksualnego przez duchownych

Światło dzienne ujrzał właśnie francuski raport o pedofilii w Kościele katolickim.

Szokujący raport o działaniach Kościoła

Decyzję o uznaniu odpowiedzialności Kościoła za przemoc seksualną podjęto podczas Konferencji Biskupów Francji (CEF). W piątek (5 listopada) 120 biskupów uznało „odpowiedzialność instytucjonalną” Kościoła katolickiego za przestępstwa seksualne popełniane przez księży i zakonników oraz ich „systemowy” wymiar od 1950 r.

Na początku października opublikowano raport o pedofilii w Kościele katolickim. Niezależną Komisję ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase), pod przewodnictwem Jean-Marca Sauvé’a, powołano w 2018 r. na prośbę francuskiego episkopatu.

Jednym z głównych motywów jej utworzenia była afera księdza Bernarda Preynata. Duchowny w 2016 r. przyznał się do tego, że w latach 1970 – 1991 molestował jedną – dwie osoby co weekend. Zeznania Preynata wzburzyły opinię publiczną.

Raport, który liczy 2,5 tys. stron, opracowywany był przez niemal dwa lata przez 22 ekspertów z różnych dziedzin. Reprezentowali różne płcie, profesje, stosunek do religii czy przedział wiekowy.

Ze śledztwa wynika, że ofiarami księży padło od 1950 r. do 2020 r. aż 216 tysięcy dzieci. Liczba ofiar może wzrosnąć nawet do 330 tys., jeśli zostaną uwzględnione nadużycia ze strony świeckich członków Kościoła.

Kanada: Seria podpaleń kościołów reakcją na odkrycie grobów indiańskich dzieci przy katolickich szkołach?

W prowincji Alberta czerwoną farbą pomazano też pomnik Jana Pawła II.

Do czego zobowiązał się Kościół we Francji?

Na piątkowym briefingu Konferencji Episkopatu Francji w Lourdes, biskupi uznali odpowiedzialność Kościoła katolickiego jako instytucji za przestępstwa na tle seksualnym popełnione przez księży, zakonników, zakonnice i osoby świeckie pracujące w instytucjach kościelnych.

Przyznali, że przestępstwa te miały charakter systemowy i pociągają za sobą „obowiązek sprawiedliwości i zadośćuczynienia”, podkreślił przewodniczący Konferencji Éric de Moulins-Beaufort.

Jak podkreślają francuskie media obrady biskupów były prowadzone za zamkniętymi drzwiami, dlatego nie wiadomo kto dokładnie poparł decyzję. Wiadomo, że za wzięciem odpowiedzialności przez Kościół opowiedziało się 2/3 biskupów ze 120 biskupów.

Éric de Moulins-Beaufort zapowiedział również zmiany w zarządzaniu diecezjami i samym Kościołem. Propozycje mają przygotować grupy robocze, kierowane przez osoby świeckie.

We wcześniejszych latach francuscy hierarchowie odrzucali możliwość wzięcia na siebie przez Kościół instytucjonalnej odpowiedzialności za czyny pedofilskie popełnione w jego szeregach.

Węgry chcą odbudowywać kościoły na Słowacji. Bez zgody rządu w Bratysławie

To kolejny raz, gdy Budapeszt podejmuje tego typu działanie.

Odszkodowania z nieruchomości

W poniedziałek (8 listopada) na zakończenie trwającego w Lourdes spotkania Konferencji Episkopatu Francji, Eric de Moulins-Beaufor zapowiedział z kolei, że odszkodowania dla ofiar pedofilii Kościół katolicki we Francji sfinansuje ze sprzedaży nieruchomości lub pożyczek.

Na spotkaniu w Lourdes postanowiono powołać niezależny krajowy organ ds. uznania i zadośćuczynienia ofiarom pedofilii. Jego zadaniem będzie zbadanie roszczeń ofiar przemocy seksualnej. Na czele instytucji stanie prawniczka Marie Derain de Vaucresson, która zajmowała się wcześniej prawami dziecka.