Francja: Koniec „Rekonkwisty”? Ugrupowanie Érica Zemmoura nie dostało się do parlamentu

Eric Zemmour na wiecu wyborczym w Villepinte, źródło: Twitter/Eric Zemmour (@ZemmourEric)

Eric Zemmour na wiecu wyborczym w Villepinte, źródło: Twitter/Eric Zemmour (@ZemmourEric)

Żaden z kandydatów nowej skrajnie prawicowej partii „Rekonkwista” nie dostał się do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. W drugiej turze wyborów parlamentarnych na tę partię oddano zaledwie 11 tys. głosów.

 

Partię „Rekonkwista” założył pod koniec ubiegłego roku znany z silnie prawicowych i antyimigracyjnych poglądów publicysta Éric Zemmour. Chciał w ten sposób doprowadzić nie tylko do zmian na francuskiej skrajnej prawicy, ale w ogóle na całej scenie politycznej Francji.

Wybory parlamentarne we Francji. Macron traci bezwzględną większość

Choć centrowa prezydencka koalicja „Razem” zwyciężyła w niedzielę (19 czerwca), to traci jednak bezwzględną większość, którą dysponowała od pięciu lat.

Zemmour bez sukcesów w polityce

Nowe ugrupowanie miało wesprzeć jego kandydaturę w wyborach prezydenckich, a część komentatorów nad Sekwaną widziało już w nim potencjalnego czarnego konia tej elekcji. Ostatecznie Zemmour odpadł w pierwszej turze, a lepszy wynik od niego zanotowali i prezydent Emmanuel Macron, i dotychczasowa liderka skrajnej prawicy Marine Le Pen i lider skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon.

Wynik 7,07 proc. głosów w wyborach prezydenckich Zemmour  – w końcu kompletny debiutant we francuskiej polityce – wziął jednak za dobrą monetę i zapowiedział dalszą walkę w wyborach parlamentarnych, nazywanych przez francuską prasę „trzecią turą wyborów prezydenckich”.

Ale w tych wyborach partia Zemmoura poniosła całkowitą klęskę. W pierwszej turze mandatu do Zgromadzenia Narodowego nie wywalczył ani jeden z jej kandydatów, zaś do drugiej tury weszło niewielu z nich.

Sam Zemmour odpadł w pierwszej turze, ponieważ w jego okręgu wyborczym w departamencie Var lepsi okazali się kandydaci lewicy i oraz skrajnej prawicy spod znaku Le Pen.

Również w drugiej turze żaden z kandydatów „Rekonkwisty” nie uzyskał mandatu, a na całe ugrupowanie w skali ogólnokrajowej oddano zaledwie 11 tys. głosów, co stanowiło tylko 0,05 proc. wszystkich.

Francja: Sukces Marine Le Pen w wyborach parlamentarnych

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zapewniło sobie 89 miejsc w parlamencie. To najlepszy wynik ugrupowania w historii.

Zemmour: Francja stała się niezarządzalna

Zaraz po ogłoszeniu tych wyników Zemmour nie chciał komentować ewentualnej przyszłości swojego ugrupowania, a jedynie oświadczył, że w związku z tym, że prezydencka koalicja „Odnowa” nie uzyskała samodzielnej większości (zabrakło jej do tego 44 mandatów) Francja stała się „niezarządzalna”.

Żadne z ugrupowań opozycyjnych także bowiem nie ma szans na stworzenie stabilnej większości w parlamencie.