Francja zamyka największy meczet w kraju

Francja, islam, meczet, Macron, Castex, Czeczen

W poniedziałek (19 października) francuskie władze rozpoczęły serię akcji, wymierzonych w ruch islamistyczny i obiecały „wojnę z wrogami Republiki”. Na zdjęciu w mace premier Francji Jean Castex. / Foto via twitter [@JeanCASTEX]

Szef ministerstwa spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin nakazał w poniedziałek (19 października) zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu, największej muzułmańskiej świątyni we Francji. To reakcja na zamordowanie nauczyciela historii Samuela Paty’ego, który pokazywał uczniom karykatury Mahometa.

 

 

„Poprosiłem prefekta Seine-Saint-Denis o zamknięcie meczetu w Pantin”, powiedział minister w telewizji TF1 i zaznaczył, że prefekt powinien podpisać nakaz zamknięcia świątyni jeszcze w poniedziałek wieczorem.

W jaki sposób Francja walczy z wrogami Republiki?

W poniedziałek francuskie władze rozpoczęły serię akcji, wymierzonych w ruch islamistyczny i obiecały „wojnę z wrogami Republiki”. Policja przeprowadziła operacje przeciwko „kilkudziesięciu osobnikom” w ramach walki z islamizmem.

Darmanin przekazał, że obecnie prowadzonych jest ponad 80 śledztw dotyczących mowy nienawiści w internecie we Francji oraz bada się, czy niektóre organizacje, stowarzyszenia czy grupy działające we francuskiej społeczności muzułmańskiej, w tym Wspólnota przeciwko islamofobii we Francji (CCIF) powinny zostać rozwiązane w związku z oskarżeniami o propagowanie przemocy i nienawiści. W ramach tych dochodzeń doszło do zatrzymań.

Francja w szoku po morderstwie nauczyciela historii. Zabójcą 18-letni uchodźca z Czeczenii

Nauczyciel już wcześniej otrzymywał telefony z pogróżkami.

Więcej środków na służby wywiadowcze

W ramach budżetu na przyszły rok we Francji ma zostać utworzonych dodatkowe 330 nowych etatów w służbach wywiadowczych, powiedział w poniedziałek (19 października) w Zgromadzeniu Narodowym minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin.

Słowa padły w kilka dni po brutalnym zabójstwie nauczyciela historii i geografii. W piątek po południu 18-letni Abdullah A., urodzony w Moskwie Czeczen i uczeń liceum w Conflans-Sainte-Honorine, brutalnie zamordował nauczyciela historii tej szkoły Samuela Paty’ego. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkolnego budynku.

W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną”.

Dwa dni po brutalnym zabójstwie nauczyciela historii w podparyskim Conflans-Sainte-Honorine prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w niedzielę wzmocnienie bezpieczeństwa szkół.

Francja: Atak terrorystyczny przed dawną redakcją "Charlie Hebdo" w Paryżu. 7 osób w areszcie

Nożownik zaatakował w piątek ludzi przed siedzibą francuskiego satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”. To ta gazeta drukowała kiedyś karykatury proroka Mahometa, a potem stała się celem terrorystów z Al-Kaidy. Właśnie trwa proces wspólników zamachowców z 2015 r.

 

W piątek (25 września) w …

Prezydent Republiki zapowiada walkę z separatyzmem

W grudniu rząd ma przedstawić zapowiadaną wcześniej ustawę przeciwko separatyzmowi islamskiemu. Emmanuel Macron zapowiedział także podjęcie działań przeciwko mowie nienawiści w internecie. Na wtorek zaplanowano spotkania z francuskimi szefami wyszukiwarki Google oraz portali społecznościowych Facebook, Twitter, Snapchat i TikTok.

W przemówieniu wygłoszonym na początku października w podparyskim Les Mureaux Macron stwierdził, że problem, przed którym stoi społeczeństwo francuskie, nie jest problemem świeckości.

„To, z czym musimy się zmierzyć, to islamistyczny separatyzm”, podkreślił Macron. – Jest to świadomy, teoretyczny, polityczno-religijny projekt, który materializuje się poprzez powtarzające się odchylenia od wartości Republiki, co często skutkuje konstytuowaniem się kontrspołeczeństwa, a jego przejawem jest deskolaryzacja dzieci, rozwój praktyk sportowych, kulturalnych, środowiskowych, które są pretekstem do nauczania zasad niezgodnych z prawem Republiki” – tłumaczył.