Francja: François Fillon skazany na 5 lat więzienia. Będzie się odwoływał

François Fillon// Źródło: Republikanie

W poniedziałek (29 czerwca) francuski sąd uznał François Fillona oraz jego żonę Penelope za winnych sprzeniewierzeniu publicznych środków. Były premier Francji oraz kandydat na prezydenta w 2017 r. został skazany na 5 lat więzienia i uiszczenie 375 tys. euro kary.

 

29 czerwca odbyła się rozprawa sądowa, podczas której sąd uznał Fillona, jego małżonkę oraz bliskiego współpracownika Marca Joulauda winnymi defraudacji i ukrywaniu środków publicznych. Były premier Francji otrzymał karę 5 lat pozbawienia wolności (w tym 3 w zawieszeniu) oraz wypłaceniu kary w wysokości 375 tys. euro. Dodatkowo, przez 10 lat nie będzie mógł obejmować publicznych stanowisk. Penelope Fillon skazano na trzy lata więzienia w zawieszeniu oraz karę o tej samej wysokości. Joulaud usłyszał wyrok trzech lat w zawieszeniu oraz 20 tys. euro kary. Małżeństwo Fillonów oraz Joulaud będą musieli także wypłacić ponad milion euro Zgromadzeniu Narodowemu.

Podczas wygłoszenia orzeczenia sąd stwierdził, że Fillon „podważył publiczne zaufanie do klasy politycznej”. Odrzucił również wniosek obrony o ponowne otwarcie postępowania. Chciała ona zwrócić uwagę na możliwe „naciski” podczas dochodzenia. Po wyjściu z sali rozpraw adwokaci małżeństwa zapowiedzieli złożenie apelacji od wyroku. „Decyzja sądu jest niesprawiedliwa”, twierdzi obrońca Fillona, Antonin Lévy.

Nieudana kampania wyborcza

Trzy lata temu, podczas kampanii wyborczej we Francji, François Fillon był faworytem w wyścigu o urząd prezydenta. Jednak jego notowania spadły, kiedy francuski tygodnik satyryczny Le Canard enchaîné opublikował artykuł ujawniający szczegóły tzw. „Penelopegate”. Le Canard oskarżał Fillona o fikcyjne zatrudnianie swojej małżonki jako asystentki w parlamencie oraz wypłacenie jej łącznie nawet 600 tys. euro w latach 1998-2013. Tygodnik ujawnił także, że ponad 80 tys. euro otrzymała dwójka dzieci Fillona.

Wkrótce po opublikowaniu artykułu sprawą zajęła się francuska prokuratura. Pomimo wcześniejszych obietnic, Fillon nie zrezygnował z kandydowania. Ostatecznie były premier nie dostał się do drugiej tury wyborów – wyprzedzili go Emmanuel Macron i Marine Le Pen.