Francja: Nieudana rekonkwista Erica Zemmoura

francja-eric-zemmour-wybory-parlamentarne-macron-le-pen-melenchon

Na zdjęciu francuski publicysta, polityk, lider partii Rekonkwista Eric Zemmour. / Foto via [Eric Zemmour]

Prawicowy publicysta i szef partii Rekonkwista Eric Zemmour nie dostał się do II tury wyborów parlamentarnych zaplanowanej na 19 czerwca.

 

 

We Francji w niedzielę (12 czerwca) odbyła się I tura wyborów parlamentarnych. W nich koalicja lewicy Nupes zdobyła 26,2 proc., uzyskując najwięcej głosów, zaś koalicja prezydencka Razem 25,8 proc. – wynika z sondażu instytutu Elabe -SFR-Express.

Tymczasem kiepski wynik – 4 proc. – zanotowała partia Rekonkwista budzącego swoimi wypowiedziami kontrowersje prawicowego publicysty Erica Zemmoura.

Dziś wybory we Francji: Pap Ndiaye ma przyciągnąć wyborców lewicy do obozu Macrona

Nominacja nowego ministra edukacji wskazuje na chęć otwarcia Emmanuela Macrona na środowiska lewicowe.

Francja: Zaskoczenie w wyborach parlamentarnych

Jak informuje dziennik „Le Monde”, dla niedawnego czarnego konia wyborów prezydenckich we Francji on sam uzyskał na tyle słaby wynik w swoim okręgu wyborczym, że nie dostał się do drugiej tury wyborów, która odbędzie się za tydzień, 19 czerwca.

Zemmour przegrał w swoim okręgu wyborczym w departamencie Var z kandydatką z koalicji lewicy Nupes oraz kandydatem Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Zemmour ostatecznie w I turze wyborów parlamentarnych uzyskał 7,07 proc. głosów.

Przegrana Zemmoura jest zaskoczeniem, ponieważ jeszcze w lutym br. część sondaży dawało mu nawet drugie miejsce w wyborach prezydenckich. Wszystko zmieniło się po wybuchu wojny w Ukrainie, gdy popularność polityka zaczęła spadać.

Przypomnijmy, że Zemmour to związany przez wiele lat z konserwatywnym dziennikiem „Le Figaro” popularny prawicowy publicysta, który w listopadzie 2021 r. ogłosił chęć wystartowania w wyborach prezydenckich. W umieszczonym na YouTube nagraniu stwierdził, że chce „oddać władzę ludziom, a odebrać ją mniejszościom, które uciskają większość”.

Zemmour ma pozafrancuskie korzenie. Urodził się w 1958 r. we Francji, to jego rodzice przybyli tam krótko wcześniej, uciekając z Algierii, w której trwała właśnie wojna domowa. Byli frankofońskimi Żydami, a Algiera stanowiła wówczas jeszcze część Francji, bo dopiero zakończona 1962 r. wojna dała jej niepodległość.

Więcej o wynikach niedzielnej I tury wyborów parlamentarnych we Francji piszemy TUTAJ. 

Wybory parlamentarne we Francji: Remis koalicji Macrona i Mélenchona

We wczorajszym głosowaniu koalicja lewicy Nupes i koalicja Razem cieszą się niemal takim samym poparciem wyborców.