Francja: Eric Zemmour ogłasza start w wyborach prezydenckich. Chce „ocalić” kraj

francja-eric-zemmour-macron-le-pen-skrajna-prawica-imigracja-Beethoven-islam-de-gaulle

Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił oficjalnie start w wyborach prezydenckich zaplanowanych na kwiecień 2022 r. [@ZemmourEric]

Prawicowy francuski komentator Eric Zemmour ogłosił dziś (30 listopada), że zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2022 r. Według sondaży z ostatnich tygodni poparcie dla publicysty ustępuje tylko faworyzowanym: Emmanuelowi Macronowi i Marine Le Pen.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Eric Zemmour ogłosił zamiar startu publikując film, w którym wezwał wyborców do „odebrania kraju mniejszościom, które uciskają większość”.

Fenomen Erica Zemmoura: Jest bardziej radykalny niż Marine Le Pen. Zawalczy o prezydenturę we Francji?

Nowe twarze na francuskiej scenie politycznej sprawiają, że Marine Le Pen zaczyna się jawić jako kandydatka umiarkowana.

Zemmour depcze po piętach Le Pen

Dziennikarz, publicysta, komentator – a od dziś już oficjalnie kandydat w wyborach prezydenckich. Eric Zemmour, który w przeszłości został skazany za podżeganie do nienawiści rasowej, stał się w ostatnich miesiącach głównym pretendentem Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji.

Zemmour od tygodni był uwzględniany w sondażach przed wyborami prezydenckimi, w których uzyskiwał poparcie lepsze niż liderka nacjonalistycznego Zjednoczenia Narodowego (dawniej Front Narodowy) Marine Le Pen.

Zemmour znany jest ze skrajnych i kontrowersyjnych wypowiedzi na temat polityki migracyjnej, innych narodowości czy mniejszości.

Ogłaszając swoją kandydaturę opublikował film, dla którego podkład stanowi druga część Allegretto VII symfonii Ludwiga van Beethovena (w opozycji do finałowej kantaty z IX symfonii tegoż kompozytora, znanej jako hymn Unii Europejskiej? Zemmour opowiada się za odzyskaniem przez Francję „suwerenności” względem UE), w którym pokazano kobiety w chustach i czarnoskórych mężczyzn w metrze, a Zemmour pytał wyborców, czy „czują, że nie są już w kraju, który kiedyś znali… czy czują się jak obcokrajowcy we własnym kraju”.

W filmie, który odwołuje się do patriotycznej dumy, przypomniano charakterystyczne dla francuskiej kultury i historii wydarzenia i postaci, jak rewolucja francuska, skonstruowanie nadźwiękowych samolotów pasażerskich Concorde, wynalezienie kinematografii przez braci Lumière, Joannę d’Arc, Ludwika XIV czy Charles’a de Gaulle’a – przeciwstawiając ich wizji społeczeństwa otwartego we Francji, którego efektem są, jak sugeruje narrator, zamachy terrorystyczne z ostatnich lat.

„Przez długi czas byłem zadowolony z roli dziennikarza… ale już nie ufam, że polityk będzie miał odwagę uratować kraj przed tragicznym losem, który go czeka. Dlatego zdecydowałem się kandydować w wyborach prezydenckich”, powiedział 63-letni Zemmour w zamieszczonym nagraniu.

Twarda krytyka islamu i imigracji zyskała poparcie zarówno wśród wyborców Le Pen, jak i konserwatywnej prawicy głównego nurtu. „Musimy oddać władzę ludziom, odebrać ją mniejszościom, które uciskają większość”, podkreślił Zemmour.

Francja: Przed wyborami prezydenckimi lewica podzielona jak nigdy. Przegra jak ostatnio?

Weteran lewicy, burmistrzyni Paryża, dawny działacz Greenpeace, komunista. Żaden z kandydatów lewicy nie może liczyć na więcej niż kilka procent poparcia w wyborach prezydenckich.

Druga tura wyborów dla Zemmoura?

Po błyskawicznym wzroście popularności w ciągu ostatnich tygodni i kilku sondażach przewidujących, że pokona Le Pen w drugiej turze wyborów, Zemmour traci nieco na popularności w ostatnich tygodniach. Przyczyniły się do tego jego wypowiedzi o islamie i migrantach. Jak sam twierdzi, „do tej pory była to rozgrzewka, a teraz rozpoczyna się prawdziwy wyścig”.

Na tym etapie kampanii wyborczej większość sondaży przewiduje, że to Macron i Le Pen zmierzą się w drugiej turze wyborów podobnie jak w 2017 r.

W ostatnich dniach Zemmourowi przytrafiło się kilka wpadek wizerunkowych. Jedna z nich miała miejsce w ubiegły weekend, kiedy sfotografowano go pokazującego środkowy palec protestującemu mężczyźnie w Marsylii.

Badania wskazują, że niektóre z wypowiedzi publicysty spotkały się z negatywnym przyjęciem francuskiej opinii publicznej. Jak np. twierdzenie, że ​​dzieciom nie należy nadawać obco brzmiących imion czy opinię, że francuski rząd, który kolaborował z nazistami podczas II wojny światowej, chronił Żydów.

We wtorek (30 listopada) wieczorem Zemmour ma wystąpić w głównym programie informacyjnym telewizji TF1. Publicysta od wielu tygodni jest częstym gościem francuskich stacji informacyjnych, a telewizja BMF TV zaprasza go niemal codziennie do komentowania bieżących wydarzeń, a jego debata z politykiem lewicy Jean-Lukiem Mélenchonem była jednym z lepiej oglądanych programów publicystycznych w ostatnich tygodniach we Francji.