Francja: Éric Dupond-Moretti – przeciwnik ruchu #MeToo i obrońca terrorysty. Kim jest mowy minister sprawiedliwości?

Eric Dupont Moretti [źródło: gouvernement.fr]

Przeciwnik ruchu #MeToo, obrońca terrorysty, bezlitośnie krytykujący francuski wymiar sprawiedliwości, wzywający do delegalizacji skrajnie prawicowej partii Marine Le Pen – Zjednoczenia Narodowego. Nominacja Érica Dupond-Morettiego na nowego ministra sprawiedliwości wywołała ogromne kontrowersje we Francji. Kim jest człowiek nazywany nad Sekwaną, między innymi, „ogrem”?

 

 

Nominacja Érica Dupond-Morettiego na nowego ministra sprawiedliwości jest nieoczywistym wyborem.  Decyzja premiera Jean Castexa spowodowała lawinę głosów niezadowolenia oraz protesty wielu środowisk.

Określający swoje poglądy jako lewicowe, 59-letni prawnik, wyłamuje się wszelkim schematom a jego wizerunek odbiega od tego jaki pielęgnują stereotypowi mecenasi. Cięte komentarze i kontrowersyjne poglądy to znaki rozpoznawcze Dupond-Morettiego, które zniechęciły do niego wiele grup społecznych.

Francja: Nowy rząd lekko na prawo, ale bez rewolucyjnych zmian

Prezydent Emmanuel Macron wyznaczył skład nowego rządu, na czele którego już w ubiegłym tygodniu stanął nowy premier. Znalazło się w nim więcej polityków związanych z centroprawicą, ale także była ważna polityk Partii Zielonych.

Érica Dupond-Moretti: Gwiazdorski adwokat mafii i terrorystów

Nowy minister sprawiedliwości jest postacią dobrze znaną we francuskim środowisku adwokackim. Specjalizuje się on w sprawach kryminalnych, a w swojej karierze był obrońcą m.in. korsykańskiej mafii, ministra i wieloletniego deputowanego do Zgromadzenia Ludowego Georgesa Trona – jednego z czołowych w przeszłości polityków Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) – oskarżonego o gwałty na swoich pracownicach czy Karima Benzemy – zawodnika Realu Madryt, zamieszanego w szantażowanie innego francuskiego piłkarza – Mathieu Valbueny – sekstaśmami.

Najbardziej znaną sprawą Dupond-Morettiego była obrona Abdelkadera Meraha, skazanego na 30 lat więzienia za współudział w ataku terrorystycznym w Tuluzie w 2012 r., w wyniku którego zginęło 7 osób. W jednym z wywiadów nowy minister powiedział, że szczyci się tym, że nigdy nie odmówił żadnemu klientowi z przyczyn ideologicznych.

Nowemu ministrowi sprawiedliwości nie można odmówić skuteczności. Jako adwokat, Dupond-Moretti w trakcie 36-letniej kariery wywalczył na sali sądowej uniewinnienie dla 145 osób. Stąd wziął się jeden z jego wielu przydomków: Acquittator, stanowiący połączenie francuskiego „uniewinnać” – acquitter  oraz słowa „Terminator”.

Francja: Dymisja premiera. Édouard Philippe nowym rywalem Emmanuela Macrona?

Premier Francji Édouard Philippe podał się do dymisji. Czy jego rosnąca popularność okaże się problemem dla prezydenta Emmanuela Macrona?

EDM: Niechęć do feministek i #MeToo

Éric Dupond-Moretti łączy aktywność zawodową z udziałem i komentowaniem spraw życia publicznego. Podczas gdy znany francuski filozof Bernard-Henri Lévy przemierzał przed ubiegłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Stary Kontynent, aby w monologu teatralnym „Looking for Europe” („Szukając Europy”) bronić Europy przed populistami, przyszły francuski minister sprawiedliwości wypełniał za każdym razem po brzegi widownię w stołecznym Théâtre de la Madeleine, gdzie wygłaszał swoje poglądy na wiele aktualnych zagadnień, jak równouprawnienie czy ruch #MeToo. Przyznał zresztą, że jego zdaniem proces sądowy jest niczym sala teatralna.

Podczas jednego z monologów Dupond-Moretti powiedział, że wydaje mu się szaleństwem, że gwizdanie na kobiety stało się wykroczeniem. Ale to nie koniec wyrażanej publicznie niechęci do feminizmu. W trakcie procesu Georgesa Trona, ostatecznie uniewinnionego, prawnik powiedział, że cieszy się, że kobiety w końcu doszły do głosu, ale tym samym szykuje się, jak stwierdził, „interesujący” świat dla przyszłych pokoleń.

Mianowanie nowego ministra sprawiedliwości oraz drugiej kontrowersyjnej postaci, oskarżonego o gwałt Géralda Darmanina na stanowisko ministra spraw wewnętrznych wywołało ogromne kontrowersje. W sobotę (11 lipca) kilka tysięcy osób protestowało w wielu miastach Francji przeciwko tym dwóm nominacjom.

Po przedstawieniu nowego rządu liderka feministycznego ruchu Nous Toutes, Caroline de Haas, napisała w mediach społecznościowych: „Panie i Panowie, oto nasz nowy minister sprawiedliwości. Idę zwymiotować, zaraz wracam”. Laurence Rossignol, członkini Partii Socjalistycznej napisała z kolei, że wybór na ministrów Dupond-Morettiego oraz Darmanina to „policzek od Macrona dla wszystkich tych, którzy walczyli z przemocą seksualną”.

Francja: Jean Castex nowym premierem. To on odpowiadał za strategię wyjścia z "lockdownu"

Emmanuel Macron mianował nowego premiera Francji. Został nim 55-letni Jean Castex. Polityk ten był odpowiedzialny za przygotowanie planu wyjścia kraju z kwarantanny związanej z epidemią COVID-19.
 

Jean Castex, który na stanowisku zastąpi Édouarda Philippe’a, ma 55 lat i był merem …

Konflikt z sędziami i skrajną prawicą

„Ogr”, jak brzmi inny z pseudonimów nowego strażnika pieczęci (jak określany jest minister sprawiedliwości), znajduje się także na wojennej ścieżce ze środowiskiem sędziowskim. Według Dupond-Morettiego wymiar sprawiedliwości jest przerośnięty administracją – a to jeden z najłagodniejszych epitetów. Prawnik opowiadał się również za likwidacją francuskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa.

W ostatnim czasie Dupond Moretti krytykował wymiar sprawiedliwości oraz wniósł skargę na jego działania w związku z aferą podsłuchową dotyczącą Nicolasa Sarkozy’ego. Były prezydent miał wykorzystywać swoje wpływy, aby zdobyć informacje na temat innego śledztwa, którym był objęty – w sprawie finansowania jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2007 r. przez ówczesnego dyktatora Libii Muammara Kadafiego. Nowy minister ostro skrytykował działania przeciwko Sarkozy’emu, mówiąc że według niego tak „nie postępuje się nawet w Korei Północnej”. Skargę jednak wycofał po otrzymaniu nominacji do rządu.

W odpowiedzi na powołanie do gabinetu nowego premiera Dupond-Morettiego, Céline Parisot, przewodnicząca francuskiego Związku Zawodowego Sędziów, napisała w mediach społecznościowych: „Mianowanie tak kontrowersyjnej osobowości jest jak wypowiedzenie wojny sądownictwu”. Dupond-Moretti poza walką z feministkami i sędziami nie lubi się także ze skrajną prawicą. O partii Marine Le Pen, Zjednoczeniu Narodowym – w przeszłości Front Narodowy – powiedział, że powinna zostać bezwzględnie zakazana.

Francja: François Fillon skazany na 5 lat więzienia. Będzie się odwoływał

W poniedziałek (29 czerwca) francuski sąd uznał François Fillona oraz jego żonę Penelope za winnych sprzeniewierzeniu publicznych środków. Były premier Francji oraz kandydat na prezydenta w 2017 roku został skazany na 5 lat więzienia i uiszczenie 375 tys. euro kary.

„To nie mój zawód”

W ubiegłym tygodniu francuskie media przywołały jeszcze jedną wypowiedź nowego ministra sprawiedliwości dotyczącą jego obecnej posady. W wywiadzie dla kanału informacyjnego LCI w 2018 r., Dupond Moretti zapytany, czy zaakceptowałby posadę ministra sprawiedliwości, odparł: „z pewnością nie.”

„Przede wszystkim, nikt by mi jej nie zaproponował, to byłby bajzel. Nikt nie wpadłby na tak głupi, całkowicie absurdalny, bezsensowny i nieprawdopodobny pomysł, aby mi to zaoferować. I szczerze mówiąc, nigdy bym czegoś takiego nie zaakceptował”, odpowiedział z rozbrajającą szczerością prawnik. Na koniec powiedział: „To nie jest praca dla mnie”. Jak widać, zmienił zdanie.

Zdecydowanie Éric Dupond Moretti wyróżnia się na tle pozostałych ministrów. Jako polityk mimo wszystko lewicowy wprowadza nieco równowagi do nowego rządu, który grawituje ku centro-prawicy. Jak wskazuje hiszpański dziennik „El Pais”, „jego populistyczna osobowość przełamuje jednolitość technokratycznej władzy”.

Być może Emmanuelowi Macronowi właśnie na tym zależało. Naszym zdaniem prezydent potrzebuje też kontrowersyjnych postaci, aby odciągnąć od siebie nieco uwagi, a co za nią idzie, społecznej niechęci.