Francja: Partia Macrona traci bezwzględną większość w Zgromadzeniu Narodowym

Partia Emmanuela Macrona En Marche traci większość w Zgromadzeniu Narodowym - izbie niższej francuskiego parlamentu. / Zdjęcie via flickr.com @Jeso Carneiro, licencja (CC BY-NC 2.0)

Z partii En Marche, ugrupowania prezydenta Francji Emmanuela Macrona, odeszło 17 deputowanych, którzy założyli własną grupę w Zgromadzeniu Narodowym. Dlaczego doszło do rozłamu?

 

 

Partia prezydenta Francji En Marche na skutek secesji 17 deputowanych straciła bezwzględną większość w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu. Politycy, którzy opuścili partię utworzą nową grupę Ekologia, Demokracja, Solidarność (EDS).

Francja: Handel narkotykami spada o 30-40%. Postępująca uberyzacja rynku narkotykowego

Francuski minister spraw wewnętrznych poinformował, że trwający nas Sekwaną dwa miesiące przeciwepidemiczny lockdown sprawił, że handel narkotykami zmniejszył się o 30-40 proc

Secesja oznacza problemy dla francuskiego rządu

Po raz pierwszy od wyborów w 2017 r. partia En Marche nie będzie miała wystarczającej większości w 577-osobowym w Zgromadzeniu Narodowym dla forsowania rządowych ustaw. Obecnie En Marche może liczyć na 288 deputowanych – o jeden głos poniżej granicy zapewniającej większość.

En Marche rozpoczęło kadencję w 2017 r. z 314 deputowanymi. Od tego czasu w wyniku różnych okoliczności: odejść, wykluczeń, liczba polityków ugrupowania stopniała do obecnego stanu.  Jak pisze francuska prasa, założenie nowej grupy może świadczyć o spadku autorytetu Macrona wśród bliskich mu polityków.

Dziennik „Le Monde” zwraca uwagę, że założenie nowej grupy politycznej w trudnym dla Francji czasie pandemii może utrudnić zarządzanie kryzysem przez rząd. Komentatorzy nad Sekwaną spodziewają się w kolejnych tygodniach wzrostu znaczenia liberalnego Ruchu Demokratycznego (MoDem) oraz centroprawicowej partii Agir – ugrupowań współpracujących z rządem. Z kolei EDS – za poparcie dla ustaw gabinetu Édouarda Philippe’a – może oczekiwać realizacji bardziej lewicowych postulatów.

Sanofi: Francja przeciw pierwokupowi szczepionki na koronawirusa przez USA

Dlaczego francuska firma farmaceutyczna chciała zagwarantować USA prawo pierwokupu szczepionki na koronawirusa?

„Ekologia, Demokracja, Solidarność” to wyraz niezadowolenia z polityki Macrona

Założenie EDS jest spowodowane rozczarowaniem polityką francuskiego rządu, zbyt liberalną i bliższą linii centroprawicy niż centrolewicy. Wśród głównych zarzutów formułowanych przez secesjonistów znajdują się te dotyczące niezbyt ambitnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Na rozłam w En Marche zanosiło się od kilku dni. Aurelien Tache powiedział w niedzielę (17 maja), że musi opuścić En Marche, aby pozostać człowiekiem lewicy. Do EDS dołączyli także m.in. Cedric Villani, w niedalekiej przeszłości bliski współpracownik prezydenta, a także znany matematyk, który już wcześniej zrezygnował z członkostwa w En Marche. Villani wystartował w marcu br. w I turze wyborów na mera Paryża, jednak zajął dalsze miejsce i nie udało mu się dostać do II tury głosowania.

Do EDS dołączył także znany we Francji działacz na rzecz środowiska Nicolas Hulot, który do sierpnia 2018 r. pełnił funkcję ministra środowiska. Zrezygnował jednak, ponieważ jego zdaniem rząd nie udzielił mu realnego wsparcia dla działań na rzecz ochrony środowiska.

EDS deklaruje chęć bycia konstruktywnym partnerem w parlamentarnych pracach. Przedstawiciele grupy nie wykluczają wspierania rządu pod warunkiem rzeczywistego reformowania kraju.

Francja: Pomoc dla koncernów samochodowych w zamian za powrót fabryk do kraju?

Rząd przy okazji kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa chce, aby francuskie koncerny samochodowe przeniosły część produkcji z powrotem do kraju.