Francja: Valérie Pécresse kandydatką Republikanów na prezydenta. „Trochę Thatcher, trochę Merkel”

Valérie Pécresse, Francja

Valérie Pécresse, kandydatka Republikanów na prezydenta Francji w ostatnich wyborach prezydenckich / Zdjęcie: Flickr, CC BY 2.0 [Jacques Paquier]

Valérie Pécresse została kandydatką francuskich Republikanów na prezydenta kraju. W drugiej turze prawyborów pokonała Érica Ciottiego, zdobywając ok. 61 proc. głosów.

 

 

W odbywającej się w piątek (2 grudnia) pierwszej turze republikańskich prawyborów największe poparcie zdobył reprezentujący departament Alpes-Maritimes ze stolicą w Nicei deputowany do Zgromadzenia Narodowego Éric Ciotti.

Druga była szefowa władz regionu paryskiego Valérie Pécresse i to właśnie ta dwójka polityków zmierzyła się w dzisiejszej drugiej turze internetowego głosowania.

Pécresse uzyskała jednak ok. 61 proc. głosów i to ona będzie reprezentowała Republikanów w zaplanowanych na kwiecień ubiegłego roku wyborach prezydenckich.

W I turze szansę na reprezentowanie Republikanów w wyborach prezydenckich utracili uważani wcześniej za faworytów prezydent regionu Hauts-de-France Xavier Bertrand i były minister, komisarz UE i były unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.

Ostatni w wyścigu po nominację na partyjnego kandydata na prezydenta okazał się były europoseł, a obecnie mer podparyskiego miasteczka La Garenne-Colombes Philippe Juvin.

„W jednej trzeciej Thatcher, w dwóch trzecich Merkel”

Mimo przegranej w pierwszej turze to Pécresse wskazywana była jako bardziej prawdopodobna zwyciężczyni prawyborów, między innymi ze względu na większą charyzmę i polityczne doświadczenie.

Kandydatka Republikanów opisała sama siebie jako „w jednej trzeciej (Margaret – red.) Thatcher, w dwóch trzecich (Angela – red.) Merkel” i tymi słowami dość jasno wskazała swój profil polityczny.

Zdaniem ekspertów ma ona szansę przyciągnąć bardziej centroprawicowy elektorat i odwieść go od głosowania na obecnego prezydenta Emmanuela Macrona. Będzie jednak musiała postarać się także o głosy bardziej konserwatywnego skrzydła wśród republikańskich wyborców, dla których to Ciotti byłby bardziej odpowiednim kandydatem.

Francja: Niespodzianka w I turze prawyborów prezydenckich centroprawicy. Faworyci odpadają

Eric Ciotti i Valérie Pécresse zmierzą się w II turze prezydenckich prawyborów w centroprawicowej francuskiej partii Republikanie. Uważani wcześniej za faworytów Xavier Bertrand i Michel Barnier odpadli z rywalizacji.

 

 

Reprezentujący departament Alpes-Maritimes ze stolicą w Nicei deputowany do Zgromadzenia Narodowego Eric …

Kim jest Valérie Pécresse?

54-letnia Valérie Pécresse urodziła się w Neuilly-sur-Seine. Ukończyła prestiżową szkołę zarządzania HEC Paris i École nationale d’administration. Do 1998 była audytorem w Radzie Stanu, następnie została doradcą prezydenta Jacques’a Chiraca.

W 2002 r. uzyskała mandat deputowanej do Zgromadzenia Narodowego (gdzie reprezentowała departament Yvelines), który utrzymała po wyborach w latach 2007 i 2012. W obu rządach François Fillona zajmowała stanowisko ministra szkolnictwa wyższego i nauki. W 2011 powołana na funkcję ministra ds. budżetu, finansów publicznych i reformy państwa oraz rzecznika prasowego rządu. Urząd ten sprawowała do 2012 r.

W grudniu 2015 jako kandydatka centroprawicy w tym Republikanów zwyciężyła w drugiej turze wyborów na prezydenta regionu Île-de-France. W czerwcu tego roku została ponownie wybrana na to stanowisko.

W 2019 r. została uhonorowana orderem Legii Honorowej V klasy.

Francja: Kandydatura Erica Zemmoura dobrą wiadomością dla Marine Le Pen?

Po wielu tygodniach trzymania opinii publicznej w niepewności, prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji.

Kto jeszcze kandyduje?

Swoje kandydatury ogłaszają także inne partie. Ugrupowanie La République en marche (LREM) jeszcze nie ogłosiło kandydatury obecnego prezydenta Emmanuela Macrona, choć trudno sobie wyobrazić, by nie ubiegał się on o reelekcję. Z ramienia eurosceptycznego Zjednoczenia Narodowego wystartuje liderka partii Marine Le Pen, która przegrała z Macronem prezydenturę w 2017 r.

Skrajnie lewicowe ugrupowanie Francja Nieujarzmiona reprezentować będzie założyciel partii, były europoseł Jean-Luc Mélenchon. Kandydatem koalicji Zielonych będzie eurodeputowany Yannick Jadot, zaś kandydatką Partii Socjalistycznej – mer Paryża Anne Hidalgo. Oprócz tego w wyborach chce wystartować także prawicowy publicysta Éric Zemmour.

Wypadkowa sondaży daje największe szanse Macronowi, który według badań cieszy się poparciem na poziomie 24 proc. Drugie miejsce zajmuje Le Pen z wynikiem 19 proc. Za nimi plasują się Zemmour (14 proc.) i Pécresse (10 proc.. Pozostali kandydaci, na czele ze wspomnianymi Mélenchonem, Jadotem i Hidalgo, jeśli wierzyć sondażom, mogą liczyć na mniej niż 10 proc. głosów.