Francja: Centroprawica bez lidera. Podał się do dymisji po klęsce w eurowyborach

Laurent Wauquiez, źródło: Flickr/UMP Photos (CC BY-NC-ND 2.0)

Laurent Wauquiez, źródło: Flickr/UMP Photos (CC BY-NC-ND 2.0)

Przewodniczący opozycyjnej centroprawicowej partii Republikanie Laurent Wauquiez zrezygnował ze stanowiska w reakcji na bardzo słaby wynik jego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zajęło ono dopiero czwarte miejsce z wynikiem zaledwie niecałe 8,5 proc. głosów.

 

Centroprawica rządziła Francją do 2012 r. Wówczas to ostatni wywodzący się gaullistowskiego nurtu prezydent – Nicolas Sarkozy – nie został wybrany na drugą kadencję, a pokonał go socjalista François Hollande.

Republikanie tracą z wyborów na wybory

Od tamtego czasu partia sukcesywnie traciła poparcie. Nie pomógł lifting ugrupowania – powołanie nowego młodego kierownictwa oraz przemianowanie w 2015 r. Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) w Republikanów (Les Républicains). Jeszcze w wyborach parlamentarnych w 2017 r. Republikanie zdobyli 15,77 proc. głosów w I turze i 22,23 proc. w drugiej turze co dało im 100 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym. Byli wówczas drugim pod względem wielkości ugrupowaniem po sformowanym wokół prezydenta Emmanuela Macrona ruchu Naprzód Republiko (LREM).

W wyborach europejskich 26 maja Republikanie ponieśli jednak wielką klęskę. Poparło ich zaledwie 8,48 proc. wyborców, co przełożyło się na zaledwie 8 mandatów w PE, o 12 mniej niż w poprzedniej kadencji. I to wszystko mimo wyborczego sojuszu i wspólnych list z Centrystami Hervé’a Morina.

W wyborach triumfowało zaś skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe z wynikiem 23,3 proc. Drugie miejsce zajęło LREM, na które głos oddało 22,4 proc. wyborców, a na trzeciej pozycji uplasowali się Zieloni z poparciem na poziomie 13,5 proc. Republikanie zajęło dopiero czwarte miejsce.

Teraz odpowiedzialność za wynik ten katastrofalny wziął na siebie lider Republikanów Laurent Wauquiez. „Zwycięża się razem, przegrywa samemu. Tak to działa. Muszę ponieść odpowiedzialność. Moja dzisiejsza decyzja jest przemyślana, zdecydowałem, że zrobię krok do tyłu, rezygnuję z funkcji przewodniczącego Republikanów” – oświadczył 44-letni polityk, który swoją funkcję sprawował zaledwie od 2017 r.

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …

Znów lifting francuskiej centroprawicy?

Wiele wskazuje na to, że francuską centroprawicę czekają kolejne poważnie zmiany. Ugrupowanie to zaczyna niebezpiecznie pikować w dół w sondażach. Bardziej liberalnych wyborców odbiera im LREM, tych bardziej radykalnych – partia Zgromadzenie Narodowe pod wodzą Marine Le Pen. Być może Republikanie nawet znikną ze sceny politycznej, tak jak zrobiła to po klęsce wyborczej Sarkozy’ego poprzednia centroprawicowa partia – UMP.

Wywodzący się z Republikanów marszałek Senatu Gérard Larcher już w ubiegłym tygodniu stwierdził bowiem, że „centroprawica musi się wymyślić na nowo i że konieczne może być powołanie zupełnie nowej partii”. Powodem do tego jest nie tylko katastrofalny wynik w wyborach europejskich, ale także seria skandali wokół kilku prominentnych działaczy centroprawicy z były kandydatem Republikanów na prezydenta François Fillonem, któremu udowodniono, że przez lata fikcyjnie zatrudniał z partyjnych funduszy swoją żonę.

Ciosem dla Republikanów było też odejście wielu działaczy do prezydenckiej partii LREM. Jeden z nich – obecnie minister ds. lokalnych społeczności w rządzie premiera Edouarda Philippe’a Sébastien Lecornu – który teraz namawia działaczy Republikanów (np. samorządowców) do pójścia jego śladem i przyłączenia się do partii Macrona.

Zmian domaga się także młode pokolenie na centroprawicy. Kilka dni temu grupa młodych posłów z ław zajmowanych przez Republikanów wezwała nie tylko Wauquieza do dymisji, ale także Larchera, aby zmian w partii nie dokonywała grupa „starych polityków składająca się wyłącznie z mężczyzn”. „Czas na to, aby usłyszany został głos nowego pokolenia Republikanów” – głosi oświadczenie grupy młodych reformatorów.

Nie wiadomo na razie kiedy odbędą się wybory nowego lidera francuskiej centroprawicy.

Niemcy: Przewodnicząca SPD podała się do dymisji

Przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Andrea Nahles ogłosiła, że rezygnuje z kierowania tym ugrupowaniem. Nie będzie też szefować klubowi SPD w Bundestagu. W ten sposób wzięła na siebie odpowiedzialność za fatalny wynik niemieckich socjaldemokratów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 

W wyborach …