Finowie chcą poprawić cyfrowe bezpieczeństwo w Unii Europejskiej

Zdjęcie via. unsplash.com @taskinhoo

Fińska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zamierza przyczynić się do lepszego przygotowania Wspólnoty na wyzwania przyszłości. Należy do nich kwestia cyberbezpieczeństwa. Zostały już w tym celu poczynione pewne kroki.

 

 

Nie tylko kwestia praworządności czy klimatu, ale także zagrożenia hybrydowe znajdują się wśród priorytetów fińskiej prezydencji w Radzie UE (RUE). Przypomniał o tym w opublikowanym wczoraj na łamach EURACTIV.pl wywiadzie ambasador tego kraju w Warszawie. Helsinki zamierzają przyczynić się w ciągu najbliższych 6 miesięcy do poprawienia koordynacji kwestii bezpieczeństwa i obrony UE, ze szczególnym naciskiem na zagrożenia hybrydowe. Wspólnota powinna działać jako skuteczny i zjednoczony podmiot na arenie międzynarodowej.

Finlandia przejmuje prezydencję w UE

Trzecia w historii fińska prezydencja w Unii Europejskiej postawi na walkę o klimat i praworządność, ale to nie jedyne priorytety Finów na najbliższe sześć miesięcy. Wspólna Europa musi przezwyciężyć aktualne trudności, by wzmocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Skandynawowie nie …

Priorytety

Według Finów nadszedł czas na działanie i rząd Anttiego Rinne zamierza otworzyć unijną debatę na temat przyszłych wyzwań i priorytetów UE w dziedzinie bezpieczeństwa. Tuż przed startem fińskiej prezydencji, premier Pekka Haavisto powiedział, że ma nadzieję pozostawić UE „lepiej przygotowaną”, gdy Helsinki zakończa swój mandat.

W tym kontekście poczyniono już pewne kroki. 11 lipca Komitet Stałych Przedstawicieli (ambasadorowie państw członkowskich przy Radzie UE) zdecydował o powołaniu nowej Horyzontalnej Grupy roboczej ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. Głównymi zadaniami nowego ciała poza poprawą odporności Unii oraz poszczególnych państw będzie wzmocnienie współpracy z innymi instytucjami i agencjami UE. Grupę utworzono z inicjatywy obecnego tria prezydencji w RUE: Rumunii (styczeń-czerwiec 2019), Finlandii i Chorwacji (styczeń-czerwiec 2020 r.).

Finlandia za powiązaniem funduszy UE z praworządnością 

Premier Finlandii Antti Rinne opowiedział się wczoraj w Helsinkach za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z praworządnością, a także za zobowiązaniem się Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Pierwszego lipca Finlandia rozpocznie swoją trzecią prezydencję w UE. 

Zagrożenia hybrydowe

Finowie chcieliby podzielić się doświadczeniami wypracowanymi przez dziesięciolecia, najpierw doskonaląc swoje strategie w czasie tzw. finlandyzacji, jeszcze w trakcie istnienia ZSRR, a następnie już po upadku bloku sowieckiego współdzieląc z Rosją 1300 km granicy (najdłuższej w UE). Finowie uważają za skuteczny taki model, w którym nie tylko państwo działa aktywnie w ochronie obywateli, ale oni sami są wystarczająco uwrażliwieni na potencjalne zagrożenia.

Ta zasada znajduje szczególne potwierdzenie przy codziennym korzystaniu z mediów społecznościowych oraz portali internetowych, gdzie najłatwiej jest się spotkać z praktykami dezinformującymi. Finowie przypominają, że rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w mediach jest wykorzystywane przez różnych graczy międzynarodowych do atakowania współczesnych demokracji. To dlatego fińskiej prezydencji tak zależy na uwrażliwieniu partnerów z UE na tę kwestię.

Facebook blokuje prawicową dezinformację przed wyborami do PE

Nowojorska organizacja pozarządowa o nazwie Avaaz przybliżyła w środę skalę dezinformacji prowadzonej w mediach społecznościowych przez skrajnie prawicowe organizacje. Facebook reaguje, blokując podejrzane konta, jednak treści wzywające do hejtu czy nienawiści wciąż docierają do użytkowników.
 

W związku ze zgłoszeniami Avaaz, zajmującej …

Dotychczasowe rozwiązania

Finowie powołali w 2017 r. pod auspicjami UE i NATO think tank o nazwie Europejskie Centrum Doskonałości w Przeciwdziałaniu Zagrożeniom Hybrydowym (Hybrid CoE). Jak dotąd członkami zostało 22 państwa, w tym m. in. USA, Polska a od niedawna Słowenia. Celem centrum jest dzielenie się doświadczeniami i pomysłami oraz szkolenie ekspertów w zakresie przeciwdziałania cyfrowym zagrożeniem.

Przykładem działań wymierzonych w UE są niedawne wybory do Parlamentu Europejskiego. W raporcie Komisji Europejskiej podsumowującym kampanię poprzedzająca głosowanie podkreślono, że choć obyło się bez wielkiego skandalu to zanotowano wiele prób zakłócenia przebiegu procesu wyborczego poprzez rozpowszechnianie fałszywych wiadomości. Przedstawiciele Komisji podkreślili, że dysponują wystarczającymi dowodami, obarczającymi Moskwę za przeprowadzenie akcji dezinformacyjnej w trakcie pierwszych miesięcy 2019 r.

Przykłady jednak można mnożyć. Pekka Havisto przekonywał dziennikarzy pod koniec czerwca, że Rosja stała np. za zakłóceniami sygnału GPS w październiku ubiegłego roku podczas ćwiczeń wojskowych NATO w Norwegii, w których wzięły także udział wojska fińskie. Kreml jest także posądzany o przeprowadzenie ataku hybrydowego w siedzibie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w kwietniu 2018 r., ostatecznie udaremnionego przez służby Holandii.

UE potępia rosyjską dezinformację w trakcie wyborów do PE

Komisja Europejska przedstawiła w piątek wnioski na temat dezinformacji w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Zebrane dowody wskazują na rosyjską inspirację. Głównym celem była dyskredytacja Parlamentu oraz zniechęcenie obywateli do głosowania.
 

 

Bruksela podsumowała niedawną kampanię do PE pod kątem wpływu rosyjskiej …