Finlandia: Sanna Marin będzie najmłodszą premier w historii kraju

Sanna Marin, źródło: Flickr/Demarit, fot. Jukka-Pekka Flander/SDP (CC BY-ND 2.0)

34-letnia dotychczasowa minister transportu i komunikacji została wskazana na nową szefową rządu. Uzyskanie poparcia parlamentu to już tylko formalność.

 

Sanna Marin, gdy zostanie już oficjalnie zaprzysiężona przez prezydenta Sauli Niinistö, będzie najmłodszą szefową rządu w historii Finlandii i dopiero trzecią kobietą na tym stanowisku.

Pokoleniowa zmiana u fińskich socjaldemokratów

Na tym stanowisku zastąpi 57-letniego Anttiego Rinne, który podał się do dymisji w ubiegłym tygodniu, gdy w wyniku przedłużającego się strajku pocztowców jedna z tworzących koalicję rządową partii – Partia Centrum – uznała, że „straciła zaufanie do premiera.” Rinne pozostanie jednak przewodniczącym Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP).

Marin w wewnątrzpartyjnych wyborach pokonała wczoraj (8 grudnia) innego socjaldemokratycznego polityka młodego pokolenia – 37-letniego przewodniczącego klubu parlamentarnego SDP Anttiego Lindtmana. Partia mimo sukcesu w niedawnych wyborach parlamentarnych ma obecnie poparcie na poziomie 13 proc. (czyli najniższe od 25 lat),  postanowiła więc postawić na młodsze pokolenie polityków, które miałoby odświeżyć jej wizerunek.

Obecnie w sondażach przewodzi skrajnie prawicowa partia Finowie (dawniej Prawdziwi Finowie), którą popiera 24 proc. ankietowanych. Poparcie dla niej wciąż rośnie, niemal z badania na badanie. Skrajnej prawicy nie ma jednak w obecnym rządzie, bowiem ugrupowania centrowe i lewicowe porozumiały się, aby nie dopuścić nacjonalistów do rządzenia i sformowały 5-partyjny gabinet.

KE ws. kobiet: Szklany sufit, niższa pensja i widmo ubóstwa

Kobiety w UE są bardziej zagrożone ubóstwem, niedostatecznie reprezentowane w parlamentach i rządach, w biznesie ogranicza je szklany sufit, do tego zarabiają o 16 proc. mniej niż mężczyźni – wynika ze sprawozdania nt. równości kobiet i mężczyzn we Wspólnocie.

Najbardziej kobiecy rząd w UE

Ewentualne zatwierdzenie Sanny Marin na szefową rządu sprawi, że karty w fińskiej polityce będą rozdawać kobiety. Anttii Rinne ma się skupić na pracy partyjnej, więc to nowa premier będzie głównym rozgrywającym SDP na poziomie rządu. Z kolei wszystkie pozostałe 4 partie tworzące rząd są kierowane przez kobiety. Piastują one także kluczowe stanowiska w rządzie. Trzy z nich mają mniej niż 35 lat.

To przewodnicząca Partii Centrum Katri Kulmuni (ma 32 lata i kieruje resortem gospodarki), przewodnicząca Sojuszu Lewicy Li Andersson (również ma 32 lata i kieruje resortem edukacji), przewodnicząca Ligi Zielonych Maria Ohisalo (ma 34 lata i kieruje resortem spraw wewnętrznych) oraz przewodnicząca Szwedzkiej Partii Ludowej Anna-Maja Henriksson (ma 55 lat i kieruje resortem sprawiedliwości).

Poza nimi w rządzie jest jeszcze 6 innych kobiet. W sumie w liczącym 20 osób gabinecie zasiada 11 kobiet. Stanowią zatem większość. Możliwe jednak, że resort transportu i komunikacji, który opuści Sanna Marin zajmie mężczyzna, więc zostanie utrzymany dokładnie 50-proc. parytet płci.

Nowemu rządowi pogratulował już były premier Alexander Stubb, który związany jest z centroprawicową Partią Koalicji Narodowej. „Moja partia pozostaje poza rządem, ale cieszy mnie, że na czele 5 tworzących go ugrupowań widzę 5 kobiet. To pokazuje, że Finlandia jest nowoczesnym i postępowym krajem. W moim rządzie także większość miały kobiety. Pewnego dnia kwestia płci nie będzie mieć znaczenia w polityce, ale póki co jesteśmy pionierami” – napisał na Twitterze Stubb.

Litwa jedynym krajem członkowskim UE bez kobiety w rządzie

Prezydent Litwy zatwierdziła nowego ministra środowiska. Stanowisko to obejmie doktor nauk weterynaryjnych Kęstutis Mažeika. Oznacza to, że w litewskim rządzie wciąż nie będzie ani jednej kobiety na stanowisku ministra.
 

Kandydaturę Kęstutisa Mažeiki na stanowisko ministra środowiska przedstawił premier Saulius Skvernelis. Prezydent Dalia Grybauskaitė tę …

Kim jest Sanna Marin?

Kandydatka na nową szefową rządu zapowiedziała mocniejsze zaakcentowanie podstawowych idei socjaldemokracji, przekonywała, że bardzo ważne jest utrzymanie w Finlandii państwa opiekuńczego. Mimo młodego wieku ma już spore doświadczenie w polityce. W 2010 r. została wiceprzewodniczącą młodzieżowej organizacji socjaldemokratów, zaś w 2014 r. dołączyła do kierownictwa całej partii – najpierw jako tzw. druga przewodnicząca, a potem – pierwsza wiceprzewodnicząca. Od 2015 r. zasiadała w Eduskuncie, czyli jednoosobowym fińskim parlamencie.

W czerwcu 2019 r. dołączyła do rządu Rinnego jako minister transportu i komunikacji. Z wykształcenia jest prawniczką, specjalizuje się w prawie administracyjnym. Mówi biegle w 4 językach, oprócz fińskiego to także szwedzki, angielski i niemiecki. Wychowała się w homoseksualnej rodzinie, którą tworzyły jej matka oraz partnerka matki.

Estonia: Nie będzie kobiety premiera? Obecny szef rządu utrzyma władzę?

Coraz więcej wskazuje na to, że dotychczasowy szef rządu, lider Estońskiej Partii Centrum (EKK) Jüri Ratas pozostanie na stanowisku premiera. Udało mu się bowiem porozumieć ws. utworzenia koalicji z konserwatywno-liberalną partią Ojczyzna (Isamaa) oraz z antyimigracyjną i eurosceptyczną Konserwatywną Partią …

Mało kobiet premierów w UE

34-letnia Sanna Marin będzie najmłodszą wśród premierów państw członkowskich UE. Aż do czasu jej zatwierdzenia przez fiński parlament to miano należy do premiera Estonii Jüriego Ratasa, który ma 41 lat. Ale Marin będzie jedyną członkinią Rady Europejskiej urodzoną w latach 80. XX wieku. A także jedną z zaledwie 5 kobiet na czele rządu w państwach członkowskich. Oprócz niej to kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Austrii Brigitte Bierlein, premier Belgii Sophie Wilmès oraz premier Danii Mette Frederiksen.

Marin stanie się też tej najmłodszą szefową rządu w całej Europie. Wyprzedzi bowiem o rok starszego Ołeksija Honczaruka, który od sierpnia jest premierem Ukrainy. Ale miano najmłodszego szefa rządu w historii Europy jest na razie niezagrożone i należy do byłego kanclerza Austrii Sebastiana Kurza. Kurz obejmując swój urząd w grudniu 2017 r. miał zaledwie 31 lat. Przestał zaś być kanclerzem w maju bieżącego roku w wieku niespełna 33 lat.

Także Polska znajduje się w tabeli rekordów w kategorii „najmłodsi premierzy”. Gdy w czerwcu 1992 r. ówczesny prezydent Lech Wałęsa desygnował na szefa rządu Waldemara Pawlaka, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego miał 32 lata. Jego misja utworzenia rządu zakończyła się jednak niepowodzeniem i Pawlak zaledwie półtora miesiąca później podał się do dymisji. Zastąpiła go wówczas Hanna Suchocka (miała wówczas 46 lat), która była pierwszą kobieta w historii Polski na fotelu premiera.

Ale Pawlak został ponownie desygnowany na premiera w październiku 1993 r., czyli w wieku 34 lat. Urzędował do marca 1995 r.

Szwajcaria: Kobiety zastrajkowały przeciw nierównościom

Tysiące Szwajcarek wyszło dziś na ulice największych miast w kraju, aby zaprotestować przeciw ich dyskryminacji na rynku pracy. Zrobiły to w 28. rocznicę podobnego strajku. I wtedy, i dziś chodziło przede wszystkim o równość w zarobkach, ale nie tylko.
 

Wiele kobiet …