Finlandia: Premier Sanna Marin przejęła władzę w Partii Socjaldemokratycznej

Premier Finlandii Sanna Marin, źródło: Flickr (© Laura Kotila/Finnish Government/CC BY 2.0)

Premier Finlandii Sanna Marin, źródło: Flickr (© Laura Kotila/Finnish Government/CC BY 2.0)

Po ośmiu miesiącach od objęcia teki premiera Sanna Marin została także przewodniczącą rządzącej Finlandią Partii Socjaldemokratycznej. Zastąpiła na tym stanowisku swojego poprzednika na fotelu szefa rządu.

 

 

Sanna Marin objęła funkcję premiera Finlandii w grudniu ubiegłego roku. Stało się tak po tym, jak poprzedni premier – Antti Rinne – ustąpił ze stanowiska z powodu kryzysu wokół reform w państwowej służbie pocztowej, który doprowadził do poważnego strajku listonoszy.

Najmłodsza premier w historii Finlandii

Zmiana na stanowisku szefa rządu była na tyle gwałtowna, że Marin – będąca wówczas minister ds. transportu i komunikacji – musiała przerwać ministerialną naradę w Brukseli, choć Finlandia sprawowała akurat unijne przewodnictwo.

Tydzień później 34-letnia Marin do Brukseli powróciła już na szczyt Rady Europejskiej jako premier Finlandii. Stała się wówczas najmłodszą urzędującą szefową rządu w Unii Europejskiej.

Straciła jednak to miano na rzecz kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, który jest niemal o rok młodszy, a w międzyczasie powrócił już do kierowania rządem w Wiedniu. Marin jednak dała się poznać jako polityk nie tylko młoda, ale jednocześnie sprawnie zarządzająca państwem.

Do tego do historii przeszła już sprawująca obecnie w Finlandii władzę koalicja skupiona wokół Partii Socjaldemokratycznej. Na czele pozostałych tworzących rząd partii też stoją kobiety, które piastują również kluczowe w funkcje w gabinecie.

To przewodnicząca Partii Centrum Katri Kulmuni (kieruje resortem gospodarki), przewodnicząca Sojuszu Lewicy Li Andersson (resort edukacji), przewodnicząca Ligi Zielonych Maria Ohisalo (resort spraw wewnętrznych) oraz przewodnicząca Szwedzkiej Partii Ludowej Anna-Maja Henriksson (resort sprawiedliwości).

Trzy pierwsze z nich także są bardzo młode. Ohisalo ma 35 lat, Andersson 33, a Kulmuni – 32. Natomiast Henriksson – 56 lat. Teraz liderką swojego ugrupowania stała się także Marin. Ucina to spekulacje, że miała być jedynie zasłoną dla dotychczasowego przewodniczącego Partii Socjaldemokratycznej – 57-letniego Rinne. W sumie w rządzie Sanny Marin na 20 ministerstw – 11 jest kierowanych przez kobiety.

Finlandia: Sanna Marin będzie najmłodszą premier w historii kraju

34-letnia dotychczasowa minister transportu i komunikacji została wskazana na nową szefową rządu. Uzyskanie poparcia parlamentu to już tylko formalność.

 

Sanna Marin, gdy zostanie już oficjalnie zaprzysiężona przez prezydenta Sauli Niinistö, będzie najmłodszą szefową rządu w historii Finlandii i dopiero trzecią kobietą …

Pandemia przysporzyła jej popularności

Premier podziękowała członkom partii za wybór. Została na to stanowisko zatwierdzona podczas partyjnego kongresu w Tampere przez aklamację, ponieważ nie zgłosił się żaden kontrkandydat. Marin przez ostatnie kilka miesięcy stała się nie tylko najpopularniejszą polityczką w swojej partii, ale w ogóle w całej Finlandii. „Pokornie dziękują za zaufanie. Będę się starać być warta tego zaufania” – napisała na Twitterze Marin.

Popularności młodej premier przysporzyła m.in. skuteczna reakcja rządu na pandemię koronawirusa, która wypełniła większość okresu urzędowania Sanny Marin. Dzięki szybkim i zdecydowanym decyzjom (np. czasowemu obłożeniu ścisłą kwarantanną stołecznych Helsinek i okolic) udało się mocno ograniczyć rozwój epidemii mimo bliskiego sąsiedztwa ze Szwecją, która niemal całkowicie zrezygnowała ze stosowania obostrzeń.

W 5,5-milionowej Finlandii odnotowano dotąd tylko 7,9 tys. infekcji koronawirusem (w większości przypadków o łagodnym przebiegu) oraz 334 zgony. Szczyt epidemii przypadł na kwiecień, a w ostatnich tygodniach wzrost dziennej liczby zakażeń jest (inaczej niż w większości krajów europejskich) niewielki.

Wielu Finów oburzają też przypadki lekceważenia szefowej ich rządu z powodu młodego wieku czy płci. Tak było m.in. gdy zaledwie kilka dni po jej zatwierdzeniu na stanowisko premiera estoński minister spraw zagranicznych 70-letni Mart Helme (który kieruje mocno prawicową Estońską Konserwatywną Partią Ludową) nazwał Marin „kasjereczką”.

Odniósł się w ten sposób do tego, że fińska premier pracowała kiedyś w supermarkecie. Wywodzi się bowiem z biednej rodziny i już jako nastolatka czy studentka pomagała zasilać domowy budżet. Skończyła jednak studia prawnicze i karierę polityczną zaczęła zaraz po obronie pracy magisterskiej jako radna w swoim rodzinnym mieście Tampere.

Estonia przeprasza premier Finlandii

Estonia oficjalnie przeprosiła Finlandię za słowa, jakie estoński minister spraw wewnętrznych wypowiedział pod adresem nowej fińskiej premier. Martin Helme nazwał 34-letnią Sannę Marin „kasjereczką”.

 

Sanna Marin jest nie tylko najmłodszą premier w historii Finlandii, ale także najmłodszą sprawującą obecnie urząd szefową …

Marin dumna ze swojego pochodzenia

„Jestem niezwykle dumna z Finlandii. Tutaj dziecko z biednej rodziny może uzyskać wysokie wykształcenie i dużo osiągnąć w swoim życiu. Od pracy w sklepie można dojść nawet do stanowiska premiera. Szanuję bardzo pracę każdego pracownika, osoby samozatrudnionej i przedsiębiorcy” – napisała wówczas na Twitterze.

Finowie wystąpili wówczas w obronie swojej premier, a Helme po pewnym czasie przeprosił (choć był to rodzaj tzw. non-apology, czyli oskarżanie innych o to, że źle konserwatywnego polityka zrozumieli). Estoński minister spraw wewnętrznych swoje przeprosiny wystosował zresztą pod silnym naciskiem estońskiego premiera oraz estońskiej prezydent Kersti Kaljulaid, która zadzwoniła do Helsinek z oficjalnymi przeprosinami.

Fińska premier łamie jeszcze więcej stereotypów. Wychowała się bowiem w rodzinie homoseksualnej, ponieważ jej matka mieszkała na stałe ze swoją partnerką, po tym jak rozwiodła się z mężem alkoholikiem (biologicznym ojcem premier Finlandii). Sama Marin wiele razy podkreślała, że jej „tęczowa” rodzina była zawsze szczęśliwa i kochająca się. Sama ma męża i 3-letnią córeczkę. Z dumą podkreśla, że jako pierwsza w historii swojej rodziny ukończyła studia wyższe.