Finlandia: Nastolatka została prezydentem kraju na kilka godzin

finlandia-nastolatka-salminen-niinisto-girlstakeover-marin

Nella Salminen i Sauli Niinistö / foto via twitter [Plan International Suomi]

W ramach promowania praw kobiet w polityce i biznesie, 16-letnia Nella Salminen objęła w środę (6 października) stanowisko prezydenta kraju, które pełniła przez kilka godzin.

 

 

Uczennicy liceum w Helsinkach towarzyszył w pracy „właściwy” prezydent – Sauli Niinistö. Wspólnie spotykali się oni z fińskimi politykami i wzięli udział w konferencji klimatycznej, na której Nella Salminen wygłosiła swoje przemówienie.

Podczas indywidualnej rozmowy poruszyli także temat dezinformacji ws. płci, która ma miejsce w internecie. „Dezinformacji w internecie jest coraz więcej, a naprawdę trudno jest znaleźć prawdziwe wiadomości” – oświadczono po spotkaniu, a licealistka dodała, że „ludzie z jej pokolenia wiedzą o tym najlepiej i to jest jedna z tych wiadomości, którą może ona przekazać starszym”.

Nella Salminen objęła władzę w nordyckim kraju w ramach sponsorowanej przez organizację charytatywną Plan International, globalnej kampanii #GirlsTakeover, której celem jest promowanie praw młodych kobiet w polityce i biznesie. W ramach podobnej inicjatywy rok temu premierem na kilka godzin została inna z fińskich licealistek, pomagając w wypełnianiu obowiązków Sanny Marin.

Finlandia: Kraj, w którym rządzą kobiety

W nordyckim kraju wszystkimi pięcioma partiami znajdującymi się w rządzie kierują kobiety.

„To niesprawiedliwe, że naszego pokolenia nie pyta się o zdanie”

„Naprawdę czułam, że oni słuchają tego, co mam do powiedzenia i są zainteresowani moimi opiniami. Co ważne, zamierzają też wcielić moje pomysły w życie” – opowiadała przejęta licealistka. „Prezydent zapytał mnie np., co można zrobić w celu osiągnięcia równości dziewcząt i chłopców. Podałam mu kilka przykładów, a on powiedział wprost, że sam o tym nie pomyślał” – dodała.

„Ten dzień to najlepsza rzecz, jakiej doświadczyłem od dłuższego czasu” – przyznała i stwierdziła, że potencjał kobiet w jej wieku powinien być lepiej doceniony, a one same powinny być bardziej zaangażowane w politykę.

„To niesprawiedliwe, że decyzje, które mają duży wpływ na moje życie są podejmowane przez decydentów bez pytania się naszego pokolenia o zdanie” – twierdzi była już, kilkugodzinna prezydent Finlandii.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewczynek, który na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2011 r., przypada 11 października. W tym roku nastolatki przejmują na jeden dzień władzę na najwyższych szczeblach politycznych i biznesowych na całym świecie – dzieląc obowiązki między innymi z ministrem edukacji Ugandy, szwajcarskim członkiem Rady Federalnej i prezesami wielu najważniejszych indonezyjskich firm.

Natomiast sam przykład objęcia władzy przez fińską nastolatkę byłby zaskakujący bardziej, gdyby nie fakt, że znaczenie kobiet w fińskiej polityce to ewenement na skalę światową. Obecny rząd w tym kraju tworzy pięć partii. Każdą z nich kieruje kobieta, a wiek czterech z nich, w tym przewodniczącej socjaldemokratów i premier Sanny Marin, nie przekracza 40 lat.