Fillon ma poparcie swojej partii

François Fillon// Źródło: www.fillon2017.fr

Francuska partia Republikanie zdecydowała się – po długiej dyskusji – opowiedzieć za swoim kandydatem François Fillonem w zbliżających się wyborach prezydenckich. Przewodniczący Senatu Gérard Larcher poinformował wczoraj (6 marca) wieczorem, że komitet polityczny partii jednomyślnie udzielił mu poparcia.

 

Informację Gérarda Larchera potwierdził sekretarz generalny partii Republikanie Bernard Accoyer.

Skandal wokół Fillona

Tymczasem wobec oskarżeń o fikcyjne zatrudnianie rodziny za publiczne pieniądze w jego własnej partii narastała ostatnio presja, by Fillon wycofał się z wyścigu o fotel prezydenta Francji.

>> Czytaj więcej o skandalu wokół Fillona

Jeszcze w niedzielę (5 marca) Fillon zapowiedział, że nie zrezygnuje z kandydowania o ile nie powstrzyma go od tego jego własna partia. „Nikt nie mógłby mi dziś przeszkodzić być kandydatem” – oświadczył w wywiadzie telewizyjnym. Zapewnił przy tym, że jego kandydaturę popiera wciąż większość wyborców prawicy i centrum.

Z kolei, że „nie będzie kandydatem” na prezydenta Francji oświadczył w poniedziałek inny były premier – Alain Juppé. Była to jego reakcja na sugestie, że to on właśnie mógłby zastąpić Fillona.

>> Czytaj więcej o sytuacji przedwyborczej we Francji

Wyniki opublikowanego wczoraj w dzienniku „Le Figaro” sondażu wskazują, że w pierwszej turze wyborów Fillon może liczyć już tylko na 17 proc. głosów, podczas gdy gotowość głosowania na lidera partii En Marche! Emmanuela Macrona (b. doradcy Hollande’a i b. ministra gospodarki w rządzie socjalistów) deklaruje jedna czwarta badanych (25 proc.), a na liderkę Frontu Narodowego Marine Le Pen – 26 proc.

>> Czytaj więcej o sondażach przedwyborczych we Francji

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia.