Fillon kandydatem francuskiej prawicy

François Fillon// Źródło: www.fillon2017.fr

W drugiej rundzie prawyborów francuskich Republikanów zwyciężył François Fillon. To on będzie kandydatem prawicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

 

Wczoraj (27 listopada) francuska prawicowa partia Republikanie przeprowadziła drugą turę prawyborów. Ich celem było wyłonienie kandydata partii na przyszłoroczne wybory prezydenckie.

Juppé i Fillon

Starło się dwóch kandydatów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w pierwszej turze sprzed tygodnia (20 listopada). Byli to François Fillon i Alain Juppé.

>> Czytaj więcej o pierwszej turze

Przed pierwszą turą to Juppé cieszył się pozycją faworyta w wyścigu o nominację swojej partii. Był on już przez dwa lata premierem (1995-1997), a także kilkakrotnie ministrem w różnych rządach prawicy – odpowiadał za sprawy zagraniczne, obronne i ochrony środowiska.

Ponadto w sondażach przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 23 kwietnia 2017 r., to właśnie Juppé miał największe szanse na zwycięstwo wyborcze. Jednak 20 listopada niespodziewanie zwycięzcą okazał się Fillon. Mimo że jest prawie 10 lat młodszy od Juppé, ma on jeszcze większe doświadczenie rządowe: był premierem w latach 2007-2012, a także był pięciokrotnie ministrem w różnych rządach – w tym również przez dwa lata, kiedy to Juppé był premierem.

Zwycięstwo Fillona w ostatnią niedzielę było na tyle duże, że stał się on faworytem w wyścigu o nominację Republikanów. Jego kandydaturę wzmocniło jeszcze poparcie udzielone mu przez b. prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, który sam w prawyborach zajął trzecie miejsce.

Wczoraj przewidywania te się spełniły. Fillon zdobył dwie trzecie głosów i będzie kandydatem Republikanów w wyborach prezydenckich.

Przemówienie zwycięzcy

W przemówieniu po ogłoszeniu zwycięstwa Fillon odniósł się do tego, jak mało osób spodziewało się jego zwycięstwa. Stwierdził, że „udało mu się podrzeć wszystkie scenariusze” oraz zapowiedział, że powstrzyma „upadek” Francji.

„Muszę teraz przekonać cały kraj, że nasz projekt jest jedynym, który będzie w stanie nas podnieść” – podkreślał. Dodał także, że podejmie „niezwykłe jak na Francję wyzwanie: mówić prawdę i kompletnie zmienić system”.

Plany Fillona

Fillon ma plan wyborczy skupiający się na gospodarce. Chce podnieść wiek emerytalny, zmniejszyć wydatki na opiekę społeczną, a także znieść 35-godzinny tydzień pracy. Zapowiada także masowe zwolnienia w sektorze publicznym – pracę ma stracić 500 tys. osób. Prócz tego jest zwolennikiem normalizacji relacji z Rosją i złagodzenia polityki rosyjskiej UE.

Fillon mówi wprost, że rozszerzenia przywilejów społecznych, o jakich mówi najgroźniejsza obecnie rywalka Republikanów, Marine Le Pen, nominatka i przewodnicząca populistyczno-prawicowego Frontu Narodowego, będą oznaczały dla Francji „bankructwo”. Sondaże opublikowane wczoraj wieczorem dają na razie przewagę Fillonowi – choć nie na tyle dużą, by mógł on wygrać w pierwszej turze (do czego niezbędne byłoby uzyskanie ponad 50 proc. głosów). Do drugiej tury zaś najprawdopodobniej wejdzie on wraz z Le Pen, którą według sondaży pokona.

Sondaże jednak mogą się mienić, kiedy znany będzie kandydat rządzącej, największej lewicowej partii – Partii Socjalistycznej (PS). PS także planuje przeprowadzić prawybory, jako że obecny prezydent François Hollande ma rekordowe niskie wyniki popularności, więc nie jest automatycznym kandydatem. Lewicowe prawybory zaplanowane są na styczeń 2017 r.