Fidesz zawieszony w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej

lider Fideszu Viktor Orban na tle logo Europejskiej Partii Ludowej (EPP), źródło twitter

Lider Fideszu Viktor Orban na tle logo Europejskiej Partii Ludowej (EPP), źródło twitter

Zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej zdecydowało wczoraj wieczorem o zawieszeniu Fideszu w prawach członka EPL. Węgierski premier Viktor Orbán zaakceptował tekst przyjętej rezolucji i nie będzie już uczestniczył w rutynowym spotkaniu przywódców europejskiej centroprawicy przed unijnym szczytem.

 

Fidesz nie zamierza zmieniać swojej polityki

“Nie chcemy zmieniać swojej polityki” – zapowiada jednak Fidesz. Już wcześniej Orbán twierdził, że Węgrzy uważają, że chrześcijańska kultura jest wartością i nie ma żadnego powodu, by się z niej wycofywać. Podkreślał, że Węgry nie chcą stać się krajem mieszanym, nie chcą migracji, a biologiczną przyszłość kraju zdołają zapewnić polityką rodzinną. “Jakkolwiek ułoży się przyszłość, nie do wyobrażenia jest jakikolwiek kompromis w kwestii obrony kultury chrześcijańskiej i migracji, o wszystkim innym możemy rozmawiać” – zapewniał szef węgierskiego rządu.

Ważą się losy Węgier w Europejskiej Partii Ludowej

“Problemy nie zostały jeszcze rozwiązane” – stwierdził szef EPL w PE Manfred Weber po spotkaniu z premierem Viktorem Orbánem w Budapeszcie. Rozmowy dotyczyły konfliktu między Budapesztem a Brukselą i wynikającego z tego zagrożenia wykluczeniem Fideszu z chadeckiej frakcji w PE.

Tymczasem szef frakcji EPL w PE Manfred Weber podkreślił w środę (20 marca), że wykluczenie Fideszu z EPL w dalszym ciągu jest możliwe. Natomiast Orbán już po decyzji o wykluczeniu zapewnił, że jego partia nadal popiera kandydaturę niemieckiego chadeka na szefa KE.

W głosowaniu za wykluczeniem Fideszu 190:3

Formalnie deklaracja w tej sprawie została poddana pod głosowanie – za zawieszeniem w głosowaniu opowiedziało się 190 osób, trzy przeciwko. Według mediów najbardziej krytykowali Orbana Niemcy, Szwedzi i Finowie. Również wiceszef EPL Rafał Trzaskowski opowiedział się w swoim wystąpieniu za zawieszeniem węgierskiego ugrupowania w prawach członka EPL.

Orbán zapowiadał wcześniej, że jeśli jego partia zostanie zawieszona to opuści EPL. Jednak po wczorajszym posiedzeniu zgromadzenia politycznego chadeków ws. przyszłości Fideszu, ostatecznie miał zaakceptować tekst rezolucji mówiącej o zawieszeniu jego partii w prawach członka EPL.

Warunki EPL dla Fideszu

Z dokumentu kierownictwa EPL wynika, że Fidesz ma się dobrowolnie zgodzić na utratę prawa udziału w spotkaniach partyjnych EPL i podejmowania jakichkolwiek decyzji. Węgierska partia nie będzie również mogła proponować kandydatów na stanowiska w Europejskiej Partii Ludowej.

Deklaracja zawiera ponadto warunki jakie już wcześniej zapowiadał szef frakcji EPL w PE: natychmiastowe usunięcie wszystkich plakatów oskarżających szefa KE Jeana-Claude`a Junckera i amerykańskiego finansistę George`a Sorosa o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów; uznanie, że kampania ta zaszkodziła wielu ugrupowaniom, a także wyjaśnienie sytuacji założonego przez Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), który zapowiedział przeniesienie do Wiednia, gdyż władze Węgier nie podpisały z nim odpowiedniego porozumienia.

Weber daje Orbánowi okazję do przeprosin i pozostania w EPL

Kandydat centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w wyborach na nowego szefa Komisji Europejskiej powiedział wczoraj, że węgierski premier Viktor Orbán musi przeprosić za krytykę UE, aby jego partia nie została zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej.
 

Viktor Orbán chciałby pozostać w …

Z wczorajszego dokumentu EPL wynika także, że zostanie utworzony specjalny komitet oceniający w tej sprawie, w skład którego wejdą: były szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, były szef PE Hans-Gert Pöttering oraz były kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel. Mieliby oni monitorować wdrażanie przez Fidesz przedstawionych warunków i oceniać poszanowanie praworządności i wartości EPL. W wyznaczonym czasie komitet ten miałby przygotować raport dla szefostwa EPL.

Jednak Gergely Gulyas – minister kierujący kancelarią szefa węgierskiego rządu  już wcześniej zapowiedział, że sporne plakaty zostaną zastąpione nowymi, dotyczącymi programu wsparcia rodzin. Zapewniał też, że o przeprosinach Fidesz “rozmawia z przywódcami EPL” i ocenił, że dochodzi do zbliżenia stanowisk. Podkreślił ponadto, że węgierską partię rządzącą więcej łączy z EPL niż dzieli i poinformował, że Fidesz chce startować w wyborach do PE jako członek tej grupy. Gulyas zastrzegł jednak, że nawet gdyby już nim nie był, to nie zaszkodziłoby to jego popularności.

Węgry: Timmermans nową twarzą kampanii bilboardowej

Węgierski rząd ogłosił, że zakończy kontrowersyjną kampanię plakatową, którą wykorzystuje do oskarżania George’a Sorosa oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera o wspieranie nielegalnej migracji. Miejsce Junckera na plakatach zajmie Frans Timmermans.
 

Rzecznik prasowy węgierskiego rządu, Zoltán Kovács umieścił wpis na Twitterze, …