Fidesz pozostanie w Europejskiej Partii Ludowej?

lider Fideszu Viktor Orban na tle logo Europejskiej Partii Ludowej (EPP), źródło twitter

Lider Fideszu Viktor Orban na tle logo Europejskiej Partii Ludowej (EPP), źródło twitter

Wszystko wskazuje na to, że rządzący na Węgrzech Fidesz pozostanie w szeregach Europejskiej Partii Ludowej kierowanej przez Donalda Tuska.

 

 

Media od kilku dni spekulują na temat przyszłości Fideszu premiera Viktora Orbána w strukturach Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Wedle wciąż nieoficjalnych – ale bardzo prawdopodobnych – informacji niczego w kontekście przyszłości węgierskiego ugrupowania nie zmieni zaplanowany na początek lutego zjazd EPL.

Negatywna opinia Komisji Weneckiej o "ustawie kagańcowej"

Komisja Wenecka negatywnie oceniła nowelizację polskich ustaw sądowych i zarekomendowała odrzucenie ustawy. Nad „Prawem o ustroju sądów powszechnych (…)” debatuje dziś Senat RP. Senackie Komisje wnoszą o odrzucenie ustawy.

 

 

Nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w …

Afera plakatowa

Fidesz jest zawieszony w prawach członka EPL od marca 2019 r. Zdecydowało o tym Zgromadzenie polityczne frakcji. Bezpośrednią przyczyną zawieszenia była tzw. kampania plakatowa zorganizowana przez węgierski rząd, w której oskarżono poprzedniego szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude`a Junckera i amerykańskiego biznesmena George`a Sorosa o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów migrantów

EPL domagał się także wyjaśnienia sytuacji założonego przez Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), który jest w trakcie przymusowej przeprowadzki do Wiednia, gdyż władze Węgier nie podpisały z nim odpowiedniego porozumienia. W poniedziałek 3 lutego w trakcie posiedzenia Zgromadzenia politycznego EPL były szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy miał przedstawić konkluzje kilkumiesięcznej pracy komitetu powołanego w celu monitorowania wdrażania przez Fidesz przedstawionych przez kierownictwo EPL warunków oraz oceniania poszanowania praworządności i wartości EPL.

Kolejny zły rok dla demokracji na świecie – badanie Economist Intelligence Unit

Demokracja na świecie ma się coraz gorzej, a stan poszczególnych wskaźników jest najgorszy od czasu pierwszej analizy w 2006 r. – wynika z dorocznego raportu Economist Intelligence Unit. Problemy z demokracją występują także w Europie, a Polskę sklasyfikowano poniżej Węgier.

 

 

Think …

Wszystko po staremu

Z doniesień mediowych wynika jednak, że 3 lutego, czyli w terminie zapowiadanym od dawna jako ostateczny w kontekście przyszłości Fideszu, nic nie zmieni się w sytuacji węgierskiego ugrupowania. „W Budapeszcie nic się nie zmieniło, dlatego zawieszenie na czas nieokreślony zostało utrzymane”, miał przekazać europosłom cytowany przez agencję AFP Donald Tusk.

W podobnym duchu utrzymana jest sobotnia (25 stycznia) publikacja niemieckiego „Spiegla”. Dziennikarze tygodnika przekonują, że ugrupowanie Orbána nie musi obawiać się swojej przyszłości w EPL, ponieważ brakuje poparcia dla takiego rozwiązania. Zwolennikami pozostawienia Fideszu w strukturach frakcji są przede wszystkim austriaccy i niemieccy chadecy. Zwolennikiem wykluczenia Fideszu jest były Spitzenkandidat EPL Mafred Weber, ale z jego stanowiskiem nie zgadza się ani macierzysta bawarska CSU, ani ugrupowanie Angeli Merkel – CDU. Brak chęci wykluczenia Fideszu zasygnalizowali Donaldowi Tuskowi liderzy partii wschodzących w skład frakcji.

PE zatwierdził umowę brexitową

Europosłowie na mini-sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zatwierdzili umowę brexitową, która określa warunki opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Pożegnano też brytyjskich europosłów, dla których było to już ostatnie posiedzenie.

 

Wynegocjowane przez Komisję Europejską i rząd Borisa Johnsona porozumienie już wcześniej …

Ważniejsza arytmetyka?

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, EPL zdobył 182 mandaty w 751 Parlamencie. Czternaście z nich przypadło w udziale Fideszowi. Spekuluje się, że niechęć do osłabiania frakcji jest jednym z głównych powodów pozostawienia sytuacji w jej obecnym kształcie. W ciągu ostatnich tygodni Viktor Orban dawał do zrozumienia, że w przypadku opuszczenia EPL, mógłby podjąć trud zbudowana konkurencyjnej dla chadeków frakcji w parlamencie. „Jesteśmy zainteresowani pozostaniem w EPL, ale odejdziemy z jej struktur, jeżeli w partii wszystko pozostanie po staremu”, powiedział premier Węgier 10 stycznia podczas tradycyjnej noworocznej konferencji prasowej.

Kilka dni później wiceszefowa Fideszu Katalin Novak oświadczyła po przegłosowaniu przez PE rezolucji ws. praworządności w Polsce i na Węgrzech, że „gdy przyjdzie do podjęcia decyzji ws. pozostania Fideszu w EPL, głosowanie [ws. praworządności] będzie poważnym argumentem za tym, by poszukać innych sojuszników”.

Politycy PiS i Fideszu rozmawiali o wspólnej polityce europejskiej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki spotkali się we wtorek (7 stycznia) w Warszawie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.