Facebook zablokuje negowanie Holokaustu. Czy zmieni też algorytm doboru treści?

Facebook będzie usuwał treści negujące Holokaust (Photo by NeONBRAND on Unsplash)

Facebook będzie usuwał treści negujące Holokaust (Photo by NeONBRAND on Unsplash)

Amerykański serwis zapowiedział zmiany w swojej polityce dotyczącej walki z mową nienawiści. Wpisy negujące zagładę Żydów podczas II wojny światowej mają być usuwane. A jeszcze dwa lata temu założyciel Facebooka przekonywał, że nie chce wprowadzania takiej blokady.

 

W rozmowie z powstającym w Dolinie Krzemowej technologicznym serwisem Recode twórca Facebooka Mark Zuckerberg mówił dwa lata temu, że ma duże wątpliwości czy powinno się w jego serwisie blokować treści poddających w wątpliwość to, że w czasie II wojny światowej doszło do masowej i planowej eksterminacji Żydów przez niemiecką III Rzeszę.

Irlandia: Facebook będzie musiał wstrzymać transfer danych użytkowników z UE do USA?

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że nie wiedzą, w jaki sposób świadczyć usługi na terenie państw UE po niedawnym orzeczeniu irlandzkiego urzędu ds. ochrony danych.

Zuckerberg zmienił zdanie

Zuckerberg, który sam ma żydowskie korzenie, mówił wówczas, że bardziej niż szkodliwości treści o negowaniu Holokaustu obawia się ograniczania wolności słowa i spodziewa się, że pojawiłyby się żądania blokowania kolejnych, często spornych treści. Zapewniał jednak, że zaprzeczanie zagładzie Żydów jest dla niego „bolesne i obraźliwe”.

Ale po upływie dokładnie dwóch lat założyciel Facebooka zmienił zdanie. „Zmagałem się z konfliktem między opowiadaniem się za wolnością słowa a szkodami spowodowanymi minimalizowaniem lub negowaniem horroru Holokaustu” – napisał na firmowym blogu.

Dodał też, że jego myślenie zmieniło się, ponieważ poznał dane pokazujące wzrost przemocy na tle antysemickim. Ankieta przeprowadzona przez Facebooka wśród użytkowników serwisu pokazała, że aż 25 proc. z tych w wieku 18-39 lat uważa Holokaust za „mit”, „przesadę” albo w ogóle nie wie, że coś takiego miało miejsce.

Francja: Facebook zapłaci zaległy podatek od dochodów

Francja znajduje się w gronie państw, które naciskają na zmianę międzynarodowych przepisów podatkowych dotyczących firm cyfrowych, takich jak Google czy Facebook.

Zmiana w działaniu algorytmu

Teraz treści (posty użytkowników lub linki do zewnętrznych materiałów) negujące fakt zagłady Żydów podczas II wojny światowej będą z serwisu usuwane. Co więcej, osoby poszukujące treści na temat Holokaustu będą przekierowywane do zewnętrznych źródeł, które dostarczą im rzetelną informację na ten temat.

Wcześniej bowiem, działające automatycznie algorytmy Facebooka kojarzyły podobne treści z podobnymi. Rozwiązanie, które w założeniu miało z jednej strony ułatwiać użytkownikom odnajdywanie tego, co ich interesuje, ale jednocześnie łatwiej targetować kierowane do nich reklamy, sprawiło bowiem, że mocniej promowane były np. teorie spiskowe czy teksty negujące naukowe odkrycia lub historyczne fakty.

Jeśli bowiem ktoś wcześniej odwiedzał np. strony ugrupowań nacjonalistycznych lub mocno prawicowe media, to potem Facebook sugerował mu posty o podobnych treściach, w tym także te negujące Holokaust. To sprawiało, że osoby mające jakieś wątpliwości, zamiast się ich wyzbyć, jeszcze się w nich utwierdzały.

To właśnie ten mechanizm automatycznego polecania treści jest zdaniem ekspertów odpowiedzialny za rozrost w ostatnich latach grup osób wierzących w teorie spiskowe dotyczących np. pandemii COVID-19 czy rozbudowy sieci 5G. Zamiast rzetelnych treści, system podsuwał te tworzone przez grupy wyznawców teorii spiskowych.

Szefowie Amazona, Apple'a, Facebook'a i Google'a przesłuchiwani w Kongresie USA. Co wiemy?

Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg i Sundar Pichai tłumaczyli się z zarzutów o budowę monopoli.

Facebook kasuje też konta białych suprematystów

Nie wiadomo czy to zapowiedź szerszej zmiany algorytmów Facebooka. Na razie zapowiedź zmian dotyczących Holokaustu to element reformy polityki walki z mową nienawiści. I nawet one będą wdrażane powoli i stopniowo. Ale pierwsze różnice powinny być widoczne już w tym roku.

Wiceprezes Facebook ds. polityki treści Monika Bickert poinformowała, że w ostatnim czasie serwis szybciej reaguje już na treści związane z rasizmem oraz ruchami białych suprematystów.

„Zablokowaliśmy ponad 250 kont organizacji białej supremacji i zaktualizowaliśmy zasady użytkowania serwisu. Rutynowo banujemy też inne osoby i organizacje na całym świecie, a w drugim kwartale tego roku usunęliśmy z naszej platformy 22,5 mln wypowiedzi szerzących nienawiść. Banujemy też za treści antysemickie, np. pisanie o żydowskich spiskach w celu przejęcia władzy nad światem” – przekazała Bickert.

Światowy Kongres Żydów i Komitet Żydów Amerykańskich pochwaliły już zapowiedź zmian w polityce Facebooka i zaklasyfikowanie negowania Holokaustu jako mowy nienawiści. „Od kilku lat nawoływaliśmy do usuwania przez Facebooka treści negujących Holokaust” – napisano w oświadczeniu Światowego Kongresu Żydów.