Biden przekonany, że wkrótce dojdzie do szczytu USA – Rosja / USA w skrócie

USA, prezydent, Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Zdaniem mediów do spotkanie między Joem Bidenem a Władimirem Putinem mogłoby mieć miejsce podczas czerwcowej podróży prezydenta USA do Europy.

 • Przedstawiciele rządu USA współpracowali dziś z czołowym amerykańskim operatorem rurociągów paliwowych Colonial Pipeline, aby opanować skutki cyberataku ransomware, który zmusił firmę do zamknięcia głównej sieci paliwowej zaopatrującej stany wschodnie kraju. Sekretarz Handlu Gina Raimondo poinformowała, że Waszyngton stara się uniknąć poważniejszych zakłóceń w dostawach paliwa i pomóc Colonial Pipeline w jak najszybszym ponownym uruchomieniu swojej liczącej ponad 8850 km sieci rurociągów z Teksasu do New Jersey. (MM)
 • Bernie Sanders wyraził swoje zdanie na temat rosnących nierówności ekonomicznych w USA. „Nie możemy pozwolić na fakt, że 719 miliarderów posiada obecnie 4 razy więcej majątku niż cała dolna połowa kraju” – napisał senator Stanów Zjednoczonych. Jak sygnalizuje CNN pandemia zwiększyła istniejące już nierówności płacowe, majątkowe i dochodowe. Zjawisku nadano nowy termin – „kształt k”, który oznacza, że ​​dobrobyt wraca do niektórych Amerykanów szybciej, podczas gdy wielu innych z trudem sobie z nim radzi. (KKW)
 • Twitter zawiesił profile udostępniające posty pochodzące ze strony Donalda Trumpa. Konto byłego prezydenta USA zostało na tym medium zablokowane po styczniowych atakach na Kapitol. W ostatnich dniach, założył on własną platformę do komunikowania się ze swoimi sympatykami – „Z biurka Donalda J. Trumpa”. Rzecznik Twittera oświadczył, że „zgodnie z naszą polityką dotyczącą uchylania się od blokowania, podejmiemy działania blokujące na kontach, których widocznym zamiarem jest zastąpienie lub promowanie treści powiązanych z zawieszonym kontem”. (KW).
 • Prezydent Joe Biden wyraził przekonanie, że wkrótce dojdzie do jego planowanego spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. „Nie mamy jeszcze ustalonej daty ani miejsca, pracujemy nad tym”, poinformował w piątek (7 maja) dziennikarzy podczas konferencji w Białym Domu. Według dotychczasowych doniesień szczyt Biden – Putin mógłby odbyć się podczas czerwcowej podróży prezydenta USA do Europy. Joe Biden przybędzie na Stary Kontynent, by wziąć udział w szczytach G7 i NATO. (AKrzy)
 • Wczoraj (7 maja) w Nowym Jorku odbyły się demonstracje w geście solidarności z ludem Kolumbii, który od końca kwietnia toczy walkę z rządowymi planami na podwyżki podatków. Jak twierdził prezydent Kolumbii Ivan Duque, decyzja ta wynika z głębokiego deficytu finansów publicznych, spowodowanego pandemią. W wyniku zamieszek zginęło co najmniej 19 osób.  (KKW)
 • Alabama stanie się prawdopodobnie ostatnim stanem, który zalegalizuje marihuanę medyczną, jak podaje CNN. Lekarze będą mogli przepisać nowy lek między innymi na nowotwory, epilepsję i przewlekłe bóle. Pacjenci otrzymywaliby specjalne karty, a sam środek byłby dozwolony w kilku formach, między innymi w postaci kremu, olejków i żelków. (KKW)
 • Uczennica szóstej klasy gimnazjum w Idaho w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła w czwartek (6 maja) strzelaninę w swojej szkole, wyciągając broń z plecaka. Rannych zostało dwoje uczniów i jeden z opiekunów. Jak podały władze, nauczycielce udało się rozbroić dziewczynkę i zatrzymać ją do czasu przyjazdu policji. Zdarzenie jest badane przez FBI i lokalne organy ścigania. Motywy działań nastolatki nie są znane. Jak podaje BBC, sprawczyni ma 11-12 lat. (MKo)
 • USA: Karolina Południowa będzie już 4 stanem, w którym możliwe będzie wykonanie kary śmierci poprzez rozstrzelanie lub krzesło elektryczne. Zmiana jest wynikiem problemów z pozyskiwaniem substancji wykorzystywanych do tzw. śmiertelnych zastrzyków, a także historii więźniów, którzy przeżyli nieudane egzekucje i twierdzą, że taka forma kary śmierci naraża na wielkie cierpienie. Wszystko wskazuje na to, że nowe prawo wejdzie w życie. (KKW)
 • Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo, podpisał we wtorek (4 maja) ustawę, która automatycznie przywróci prawa do głosowania ludziom, którzy wyszli z więzienia. Nowe prawo kodyfikuje praktykę istniejącą w Nowym Jorku od czasu, gdy Cuomo wydał w 2018 roku zarządzenie wykonawcze, zezwalające osobom na zwolnieniu warunkowym, na przywrócenie ich praw wyborczych za jego zgodą. Według rzecznika gubernatora, ponad 67 tys. nowojorczyków odzyskało w ten sposób swoje prawa do głosowania. (KW).
 • Amerykański sekretarz stanu, Anthony Blinken, powiedział, że jego kraj zareaguje na lekkomyślne lub agresywne działania Rosji. Oświadczył też, że Stany Zjednoczone mają na uwadze czynniki takie jak kwestia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, włamanie do Solar Winds czy ingerencję w wybory. (KW)
 • Na łamach otwartego listu, czterech senatorów wezwało we wtorek (4 maja) sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena, do udzielenia większej pomocy Jemenowi i zmobilizowania do tego samego innych krajów. „Przetrwanie ponad 20 milionów Jemeńczyków zależy od pomocy humanitarnej i nie możemy ich zawieść” – napisano w liście. (KW).
 • Derek Chauvin, skazany przez sąd w Minneapolis za zabójstwo Georga Floyda, odwołał się od wyroku. Prawnicy byłego policjanta twierdzą, że ich klient nie mógł liczyć na uczciwy proces i bezstronność ławy przysięgłych. Ich zdaniem napięta sytuacja społeczna i presja, jaka ciążyła na ławie przysięgłych, mogła znacznie wpłynąć na wyrok. (MS)
 • Joe Biden ogłosił nowy cel, jakim jest podanie przynajmniej jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 70 proc. dorosłym Amerykanom oraz pełne zaszczepienie przynajmniej 160 mln do 4 lipca. Jak dotąd przynajmniej jedną dawkę otrzymało 145 mln dorosłych obywateli USA. (PB)
 • Joe Biden poinformował w poniedziałek (3 maja), że popiera plan podniesienia przyjmowanej liczby uchodźców w tym roku do 62,5 tys. Uważa się, że decyzję tą spowodowała fala krytyki którą wywołały pierwotne plany utrzymania limitu na poziomie 15 tys. osób. Prezydent zapowiedział także podniesienie limitu do 125 tys. osób w swoim pierwszym roku podatkowym jako prezydenta. Podkreślił jednak, że będzie to trudne zadanie. (KW).
 • Na Florydzie uchwalono prawo, zgodnie z którym platformy społecznościowe będą mogły zawieszać konta polityków jedynie na okres 14 dni, a przekroczenie tego terminu będzie się wiązało z karami finansowymi w wysokości 250 tys. dolarów dziennie za naruszenie tych przepisów. Jak informuje BBC, ustawa czeka teraz na podpis gubernatora stanu, Rona DeSantisa, który jest sojusznikiem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, a Trump – od czasu opuszczenia urzędu – spędza na Florydzie wiele czasu. Od stycznia ma zablokowane konto na Twitterze i jest zawieszonym użytkownikiem na Facebooku i YouTube. (PB)
 • Pentagon poinformował w piątek (30 kwietnia), że odwołuje budowę części muru granicznego z Meksykiem. Była ona finansowana z funduszy wojskowych – niewykorzystane pieniądze mają teraz zostać zwrócone wojsku. Administracja Bidena poinformowała także, że rozpocznie prace nad zwalczeniem zagrożenia powodzią i erozją gleby wynikającymi z niedokończonych odcinków muru. Według Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, budowa „wysadziła wielkie dziury” w systemie zapór przeciwpowodziowych nisko położonych regionów w dolinie Rio Grande w Teksasie. (KW)
 • Sekretarz stanu Antony Blinken uda się w maju na Ukrainę. Blinken będzie przebywał na Ukrainie 5 i 6 maja, a jego podróż ma być sygnałem dla tamtejszych władz, że amerykańska administracja wspiera Kijów w dążeniu do zachowania „suwerenności i terytorialnej integralności” kraju, stwierdził rzecznik resortu dyplomacji Ned Price. (MK)
 • Prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in odwiedzi Biały Dom 21 maja w celu przeprowadzenia rozmów z prezydentem Joe Bidenem. Starszy sekretarz prasowy Moona, Chung Man-ho powiedział, że obaj przywódcy potwierdzą solidność sojuszu swoich krajów i oczekują rozszerzenia wszechstronnej i wzajemnej współpracy. Będzie to drugie spotkanie prezydenta USA z osobistym udziałem zagranicznego przywódcy – wcześniej spotkał się z Yoshihide Sugą, premierem Japonii. (KW).
 • W swój setny dzień urzędowania prezydent Joe Biden udał się do Georgii (29 kwietnia) w celu przedstawienia planu odbudowy amerykańskiej gospodarki. Odwiedził byłego prezydenta Jimmy’ego Cartera. Z powodu pandemii COVID-19 podróże prezydenta Bidena były ograniczone, jednak w środę podczas wspólnej sesji Kongresu ogłosił nowy harmonogram wyjazdów. (JC) 
 • Ohio wkrótce umożliwi osobom transpłciowym urodzonym w tym stanie zmianę oznaczeń płci na aktach urodzenia. Dołączy przy tym do prawie każdego innego amerykańskiego stanu – jedynie Tennessee nie zezwala na dokonywanie takich korekt. W grudniu sąd federalny uznał, że zakaz zmiany płci jest niezgodny z konstytucją. Orzeczenie to zostało wydane w odpowiedzi na pozew wniesiony przez cztery osoby transpłciowe urodzone w Ohio. Powodowie byli narażeni na zawodowe poniżanie, szykanowanie słowne oraz groźby w wyniku braku aktu urodzenia zgodnego z ich tożsamością płciową. Departament Zdrowia Ohio pracuje teraz nad procesem, dzięki któremu obywatele będą mogli żądać zmiany płci i oczekuje się, że wejdzie on w życie do 1 czerwca tego roku. (KW).
 • Prezydent Joe Biden wygłosi dzisiaj (28 kwietnia) swoje pierwsze orędzie przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że przedstawi opiewający na sumę 1,8 bln dolarów plan inwestycji w dzieci, rodzinę oraz edukację. Jego przemówienie ma być także aktualizacją postępów w walce z pandemią COVID-19. (KW).
 • Agenci FBI przeszukali mieszkanie Rudy’ego Giulianiego, czyli byłego prawnika byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w ramach śledztwa w sprawie ingerowania przez obce państwa w amerykańską politykę. Dziennik „New York Times”, powołując się na swoje źródła dziennik napisał, że agenci federalni skonfiskowali także sprzęt elektroniczny Giulianiego. (AW)
 • Gubernator Arizony Doug Ducey podpisał we wtorek (27 kwietnia) ustawę zakazującą aborcji wykonywanej wyłącznie na podstawie zaburzeń genetycznych wykrytych u płodu, wyjątkiem jest stan uznawany za śmiertelny. Lekarzom dokonującym przerwania ciąży grozi kara więzienia na mocy nowo uchwalonej ustawy. „Będziemy nadal traktować priorytetowo ochronę życia naszych dzieci wcześniaków, a ta legislacja przechodzi długą drogę w ochronie prawdziwego ludzkiego życia”, powiedział Ducey. (JC)
 • Po stu dniach na stanowisku prezydenta USA Joe Biden ma poparcie ponad połowy Amerykanów, wynika z sondażu dla agencji Reutera i instytutu Ipsos. Rezultaty badania, przeprowadzonego w dniach 12-16 kwietnia wśród grupy 4423 dorosłych Amerykanów pokazują, że 55 proc. obywateli dobrze ocenia dotychczasowe kroki Bidena. Dezaprobatę dla działań prezydenta wyraziło 40 proc., zaś reszta nie miała jednoznacznego znania. Reuters podkreśla, że poprzednik Bidena, Donald Trump, nigdy nie osiągnął tak wysokiego wyniku. (AKrzy)

Szczyt klimatyczny Bidena: Świat obiecuje ograniczyć szkodliwe emisje. Krytyka wystąpienia Andrzeja Dudy

Jakie deklaracje klimatyczne złożyli przywódcy poszczególnych krajów podczas zainicjowanego przez USA szczytu Leaders Climate Summit?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.