Ohio: Milion dolarów za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 / USA w skrócie

Gubernator stanu Ohio Mike DeWine [Zdjęcie via twitter.com/GovMikeDeWine]

Gubernator stanu Ohio chce zorganizować loterię dla zaszczepionych osób, w której do wygrania będzie milion dolarów.

 • Grupa ponad 150 polityków Republikanów, kierowana przez krytyków Donalda Trumpa – Evana McMullina i Milesa Taylora, ogłosiła powstanie nowego ruchu politycznego, którego celem jest reforma Partii Republikańskiej i likwidacja w niej wpływów byłego prezydenta. (PNa)
 • Gubernator stanu Ohio Mike DeWine zamierza zorganizować loterię, w której będą mogły wziąć udział tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Jak informuje CBS News, loteria będzie odbywać się przez pięć tygodni i może w niej wziąć udział każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i przyjęła przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Pierwsze losowanie ma odbyć się 26 maja, a do wygrania w każdym z nich jest milion dolarów. W ten sposób gubernator chce zachęcić osoby sceptyczne wobec szczepionek do ich przyjmowania. Koszty loterii zostaną pokryte z innych programów służących walce z COVID-19. (PB)
 • Joe Biden oświadczył, że „Izrael ma prawo bronić się” przed rakietami wystrzeliwanymi z przybrzeżnego terytorium Palestyny. Dodatkowo, prezydent wyraził nadzieję na to, że uda się dojść do porozumienia „wcześniej niż przewidujemy”. W środę (12 maja) Biden rozmawiał z izraelskim premierem, Benjaminem Netanjahu. Departament Stanu ogłosił jednocześnie, że wysłał swojego wysłannika – Hady’ego Amra, najwyższego urzędnika ds. izraelskich i palestyńskich,, do Izraela, aby wezwać władze obu stron do deeskalacji konfliktu. (KW).
 • Liz Cheney, trzecia osoba w hierarchii partyjnej Republikanów i przewodnicząca Konferencji Republikańskiej może utracić swoją pozycję z powodu krytyki Donalda Trumpa. Przez ostatnie miesiące nieustannie dementuje ona słowa byłego prezydenta o rzekomych oszustwach wyborczych. Była również jedną z dziewięciu osób z Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów, które zagłosowały za impeachmentem Trumpa. We wtorkowym przemówieniu (11 maja) broniła wyznawane przez nią poglądy, apelując aby mówić prawdę o tym że „wybory nie zostały ukradzione a Ameryka nie zawiodła”. Prawdopodobnie jednak nie uratuje to Cheney przed utratą stanowiska, które obejmie Elise Stefanik, przedstawicielka stanu Nowy Jork w Izbie Reprezentantów i zwolenniczka Trumpa. (PNa)
 • W stanie Kalifornia ma wejść tzw. „Golden State Stimulus plan”. Około 11 mln. mieszkańców o niskich i średnich dochodach ma otrzymać tzw. czeki o wartości 600 dolarów. Na przeszkodzie inicjatywy może stanąć spór polityczny. Gubernatora Kalifornii, Gavina Newsoma próbują odwołać bowiem republikanie. Polityk Partii Demokratycznej po raz szósty mierzy się z próbą odwołania z pełnionej funkcji. Powodem jest chęć utrzymania restrykcji mających pomóc w walce z pandemią, rzekome opóźnienia w dystrybucji szczepionek, a także rosnąca bezdomność i bezrobocie. (KKW)
 • Według nowego sondażu przeprowadzonego przez The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research (AP-NORC), Joe Biden może liczyć na 63 proc. poparcia. Jeśli chodzi o sposób radzenia sobie z pandemią, 71 proc. respondentów popiera działania prezydenta – w tym 47 proc. Republikanów. Sondaż wskazuje także na wzrost ogólnego optymizmu Amerykanów co to stanu kraju – ponad połowa ankietowanych twierdzi, że kraj jest na dobrej drodze – jest to wynik wyższy niż w jakimkolwiek innym sondażu przeprowadzonym przez AP-NORC od 2017 roku. (KW).
 • Przedstawiciele rządu USA współpracują z czołowym amerykańskim operatorem rurociągów paliwowych Colonial Pipeline, aby opanować skutki cyberataku ransomware, który zmusił firmę do zamknięcia głównej sieci paliwowej zaopatrującej stany na wschodnie kraju. Sekretarz Handlu Gina Raimondo poinformowała, że Waszyngton stara się uniknąć poważniejszych zakłóceń w dostawach paliwa i pomóc Colonial Pipeline w jak najszybszym ponownym uruchomieniu liczącej ponad 8850 km sieci rurociągów z Teksasu do New Jersey. (MM)
 • Bernie Sanders wyraził swoje zdanie na temat rosnących nierówności ekonomicznych w USA. „Nie możemy pozwolić na fakt, że 719 miliarderów posiada obecnie 4 razy więcej majątku niż cała dolna połowa kraju” – napisał senator Stanów Zjednoczonych. Jak sygnalizuje CNN pandemia zwiększyła istniejące już nierówności płacowe, majątkowe i dochodowe. Zjawisku nadano nowy termin – „kształt k”, który oznacza, że ​​dobrobyt wraca do niektórych Amerykanów szybciej, podczas gdy wielu innych z trudem sobie z nim radzi. (KKW)
 • Twitter zawiesił profile udostępniające posty pochodzące ze strony Donalda Trumpa. Konto byłego prezydenta USA zostało na tym medium zablokowane po styczniowych atakach na Kapitol. W ostatnich dniach, założył on własną platformę do komunikowania się ze swoimi sympatykami – „Z biurka Donalda J. Trumpa”. Rzecznik Twittera oświadczył, że „zgodnie z naszą polityką dotyczącą uchylania się od blokowania, podejmiemy działania blokujące na kontach, których widocznym zamiarem jest zastąpienie lub promowanie treści powiązanych z zawieszonym kontem”. (KW).
 • Prezydent Joe Biden wyraził przekonanie, że wkrótce dojdzie do jego planowanego spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. „Nie mamy jeszcze ustalonej daty ani miejsca, pracujemy nad tym”, poinformował w piątek (7 maja) dziennikarzy podczas konferencji w Białym Domu. Według dotychczasowych doniesień szczyt Biden – Putin mógłby odbyć się podczas czerwcowej podróży prezydenta USA do Europy. Joe Biden przybędzie na Stary Kontynent, by wziąć udział w szczytach G7 i NATO. (AKrzy)
 • Wczoraj (7 maja) w Nowym Jorku odbyły się demonstracje w geście solidarności z ludem Kolumbii, który od końca kwietnia toczy walkę z rządowymi planami na podwyżki podatków. Jak twierdził prezydent Kolumbii Ivan Duque, decyzja ta wynika z głębokiego deficytu finansów publicznych, spowodowanego pandemią. W wyniku zamieszek zginęło co najmniej 19 osób.  (KKW)
 • Alabama stanie się prawdopodobnie ostatnim stanem, który zalegalizuje marihuanę medyczną, jak podaje CNN. Lekarze będą mogli przepisać nowy lek między innymi na nowotwory, epilepsję i przewlekłe bóle. Pacjenci otrzymywaliby specjalne karty, a sam środek byłby dozwolony w kilku formach, między innymi w postaci kremu, olejków i żelków. (KKW)
 • Uczennica szóstej klasy gimnazjum w Idaho w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła w czwartek (6 maja) strzelaninę w swojej szkole, wyciągając broń z plecaka. Rannych zostało dwoje uczniów i jeden z opiekunów. Jak podały władze, nauczycielce udało się rozbroić dziewczynkę i zatrzymać ją do czasu przyjazdu policji. Zdarzenie jest badane przez FBI i lokalne organy ścigania. Motywy działań nastolatki nie są znane. Jak podaje BBC, sprawczyni ma 11-12 lat. (MKo)
 • USA: Karolina Południowa będzie już 4 stanem, w którym możliwe będzie wykonanie kary śmierci poprzez rozstrzelanie lub krzesło elektryczne. Zmiana jest wynikiem problemów z pozyskiwaniem substancji wykorzystywanych do tzw. śmiertelnych zastrzyków, a także historii więźniów, którzy przeżyli nieudane egzekucje i twierdzą, że taka forma kary śmierci naraża na wielkie cierpienie. Wszystko wskazuje na to, że nowe prawo wejdzie w życie. (KKW)
 • Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo, podpisał we wtorek (4 maja) ustawę, która automatycznie przywróci prawa do głosowania ludziom, którzy wyszli z więzienia. Nowe prawo kodyfikuje praktykę istniejącą w Nowym Jorku od czasu, gdy Cuomo wydał w 2018 roku zarządzenie wykonawcze, zezwalające osobom na zwolnieniu warunkowym, na przywrócenie ich praw wyborczych za jego zgodą. Według rzecznika gubernatora, ponad 67 tys. nowojorczyków odzyskało w ten sposób swoje prawa do głosowania. (KW).
 • Amerykański sekretarz stanu, Anthony Blinken, powiedział, że jego kraj zareaguje na lekkomyślne lub agresywne działania Rosji. Oświadczył też, że Stany Zjednoczone mają na uwadze czynniki takie jak kwestia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, włamanie do Solar Winds czy ingerencję w wybory. (KW)
 • Na łamach otwartego listu, czterech senatorów wezwało we wtorek (4 maja) sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena, do udzielenia większej pomocy Jemenowi i zmobilizowania do tego samego innych krajów. „Przetrwanie ponad 20 milionów Jemeńczyków zależy od pomocy humanitarnej i nie możemy ich zawieść” – napisano w liście. (KW).
 • Derek Chauvin, skazany przez sąd w Minneapolis za zabójstwo Georga Floyda, odwołał się od wyroku. Prawnicy byłego policjanta twierdzą, że ich klient nie mógł liczyć na uczciwy proces i bezstronność ławy przysięgłych. Ich zdaniem napięta sytuacja społeczna i presja, jaka ciążyła na ławie przysięgłych, mogła znacznie wpłynąć na wyrok. (MS)
 • Joe Biden ogłosił nowy cel, jakim jest podanie przynajmniej jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 70 proc. dorosłym Amerykanom oraz pełne zaszczepienie przynajmniej 160 mln do 4 lipca. Jak dotąd przynajmniej jedną dawkę otrzymało 145 mln dorosłych obywateli USA. (PB)
 • Joe Biden poinformował w poniedziałek (3 maja), że popiera plan podniesienia przyjmowanej liczby uchodźców w tym roku do 62,5 tys. Uważa się, że decyzję tą spowodowała fala krytyki którą wywołały pierwotne plany utrzymania limitu na poziomie 15 tys. osób. Prezydent zapowiedział także podniesienie limitu do 125 tys. osób w swoim pierwszym roku podatkowym jako prezydenta. Podkreślił jednak, że będzie to trudne zadanie. (KW).
 • Na Florydzie uchwalono prawo, zgodnie z którym platformy społecznościowe będą mogły zawieszać konta polityków jedynie na okres 14 dni, a przekroczenie tego terminu będzie się wiązało z karami finansowymi w wysokości 250 tys. dolarów dziennie za naruszenie tych przepisów. Jak informuje BBC, ustawa czeka teraz na podpis gubernatora stanu, Rona DeSantisa, który jest sojusznikiem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, a Trump – od czasu opuszczenia urzędu – spędza na Florydzie wiele czasu. Od stycznia ma zablokowane konto na Twitterze i jest zawieszonym użytkownikiem na Facebooku i YouTube. (PB)

Szczyt klimatyczny Bidena: Świat obiecuje ograniczyć szkodliwe emisje. Krytyka wystąpienia Andrzeja Dudy

Jakie deklaracje klimatyczne złożyli przywódcy poszczególnych krajów podczas zainicjowanego przez USA szczytu Leaders Climate Summit?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.