Stacja Euronews przejęta przez firmę powiązaną z Viktorem Orbanem. „Fidesz nie planuje światowej ekspansji”

Euronews, Francja, Viktor Orban,

Firma Alpac Capital kupi 88 proc. udziałów w stacji Euronews / fot. via Wikimedia Commons [Wikimedia Commons]

Firma Alpac Capital – mająca wieloletnie powiązania z Viktorem Orbanem – przejęła wielojęzyczny kanał informacyjny Euronews. Sam premier Węgier odniósł się do sprawy.

 

 

Zgodnie z umową ogłoszoną w piątek (17 grudnia), firma Alpac Capital, mająca biura w Lizbonie, Budapeszcie i Dubaju, kupi 88 proc. udziałów w stacji Euronews od swojego obecnego udziałowca, egipskiego miliardera Naguiba Sawirisa.

Udziały w firmie posiada również bliski przyjaciel Orbana z dzieciństwa – Lorinc Mészáros.

Mário David, były eurodeputowany i ojciec dyrektora generalnego Alpac Capital, Pedro Vargasa Davida, jest wieloletnim współpracownikiem i doradcą Viktora Orbana. Premier Węgier w tym roku został pierwszym przywódcą UE opisanym w corocznym raporcie Reporterów bez Granic (RSF) jako „drapieżnik wolności prasy”.

Według węgierskiego rządowego portalu internetowego, Mário David, który w latach 2009-2014 był posłem do PE oraz wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, obecnie bezpłatnie udziela Orbanowi „eksperckich porad na temat Unii Europejskiej” na podstawie umowy, która ma obowiązywać do końca roku.

W 2016 r. David został też odznaczony Krzyżem Średnim Węgierskiego Orderu Zasługi, przyznanym mu w Lizbonie przez Orbana. Odznaczenie zostało mu przyznane, jak powiedział wówczas prezydent Węgier János Áder, za „konsekwentne wspieranie węgierskich interesów i aspiracji oraz poprawę postrzegania Węgier w Europie”.

Viktor Orbán jednym z "Drapieżników Wolności Prasy" według Reporterów bez Granic

Określono go jako “samozwańczego orędownika nieliberalnej demokracji.”

Brak obaw o wolność mediów?

Rzecznik Alpac Capital, którego celem jest rozszerzenie zwiększenie dostępności Euronews poza rynek europejski, powiedział EURACTIV.com, że „wszelkie obawy dotyczące możliwego wpływu na wolność redakcyjną stacji są bezpodstawne”.

Rzecznik zaznaczył, że Pedro Vargas David rozmawiał z pracownikami Euronews na początku tego tygodnia, „gdzie przekazał swoje zaangażowanie na rzecz Europy i opowiadał się za podstawowymi zasadami Unii, takimi jak demokracja i wolność”.

„Zdecydowaliśmy się zainwestować w Euronews, ponieważ wierzymy w jego ogromny potencjał i uważamy go za niedowartościowany zasób”, podkreślił.

Z kolei dyrektor generalny Euronews Michael Peters, cytowany przez Politico.eu, podkreślił, że mimo że dyrektor generalny i partner zarządzający firmy, Pedro Vargas David, ma „powiązania finansowe”, jest on „w 100 proc. pewien, że jego projekty finansowe nigdy nie będą kolidować z Euronews”.

„Mam wszelkie gwarancje dotyczące niezależności redakcyjnej”, dodał.

Mimo to, w ramach zmiany właściciela, niezależna redakcja Euronews będzie teraz składać się z trzech osób wybranych przez Alpac Capital, potwierdził Peters.

„Fidesz nie planuje światowej ekspansji”, powiedział Viktor Orban pytany o przejęcie stacji.

Również Komisja Europejska, która ma swój udział we współfinansowaniu Euronews, zaznaczyła, że monitoruje rozwój sytuacji, „aby upewnić się, że jakiekolwiek zmiany w zarządzaniu spółką lub pracy redakcji nie wpłyną na nasze ustalenia”. KE podpisała w listopadzie umowę o partnerstwie ze stacją, która obowiązuje do 2023 r.