Estonia: Populiści prawdopodobnie w opozycji. Kiedy powstanie nowy rząd?

Jüri Ratas

Lider Partii Centrum i były premier Estonii Jüri Ratas [© European Union 2020 - Source: EUCO]

Estońska Konserwatywna Partia Ludowa (EKRE) i Partia Centrum, dwie populistyczne estońskie partie, będą zapewne musiały poczekać z wizją powrotu do władzy do przyszłorocznych wyborów. Tworzący się rząd „zepchnie” je bowiem do opozycji.

 

 

Dwupartyjna koalicja, rządząca Estonią od stycznia 2021 r., została rozwiązana na początku czerwca, kiedy premier Kaja Kallas z Partii Reform zerwała współpracę z Partią Centrum. Rozpad koalicji oznacza między innymi, że kraj będzie miał nowego ministra spraw zagranicznych, który zastąpi Evę-Marię Liimets z Partii Centrum.

W sobotę sytuacja zaczęła się jednak powoli klarować. Narodowo-konserwatywna partia Isamaa ogłosiła bowiem, że przyjmie propozycję premier o przyłączeniu się do negocjacji w sprawie utworzenia trójpartyjnej koalicji z Partią Reform i Partią Socjaldemokratyczną (SDE).

Widmo przedterminowych wyborów powoli można uznać za zażegnane, choć i tak następne wybory parlamentarne zaplanowane są na marzec 2023 r. Według mediów utworzenia nowego rządu można spodziewać się jeszcze przed letnią przerwą, która rozpoczyna się w Riigikogu, estońskim parlamencie, w czwartek (16 czerwca).

Estonia: Rząd się rozpada. Partia Reform szuka nowego koalicjanta

Na wniosek premier Kai Kallas prezydent Alar Karis odwołał wszystkich ministrów z Partii Centrum, dotychczasowego koalicjanta Partii Reform.

Liderzy EKRE i Partii Centrum porzucili nadzieje

Przewodniczący EKRE Martin Helme przyznał, iż rozmowy między Partią Reform, socjaldemokratami i Isamą zapewne doprowadzą, że kierowane przez niego ugrupowanie znajdzie się w opozycji.

Według niego szkoda, że w wyniku negocjacji powstanie rząd z „dwiema ekstremistycznymi partiami liberalnymi”, który w jego opinii nie będzie w stanie „stanąć w obronie konserwatywnych wartości rodzinnych i zasad państwa narodowego”, donosi Estońska Agencja Prasowa (ERR).

Przewodniczący Partii Centrum i były premier Jüri Ratas powiedział z kolei w sobotę na antenie estońskiego publicznego nadawcy ERR, że będzie „bardzo zaskoczony”, jeśli nie dojdzie do zawiązania się koalicji między Partią Reform, Isamą i Socjaldemokratami.

Układ sił w polityce już się zmienił, powiedział Ratas. Stwierdził jednak, że w nadchodzących wyborach jedyną „poważną alternatywą” dla Partii Reform jest Partia Centrum.