Estonia ma nowego prezydenta. Kim jest Alar Karis?

Estonia, Alar Karis

Prezydent-elekt Estonii Alar Karis / Zdjęcie: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0 [Sillerkiil]

Riigikogu, estoński parlament, w drugim głosowaniu wybrał na głowę państwa Alara Karisa, dotychczasowego dyrektora Estońskiego Muzeum Narodowego. Poparło go 72 posłów w 101-osobowej izbie. Karis zastąpi w połowie października urzędującą prezydent Kersti Kaljulaid.

 

Kandydaturę Alara Karisa wysunęła niecałe dwa tygodnie temu koalicja rządząca, złożona z Partii Reform (RE) i Partii Centrum (KE). Przed dzisiejszym (31 sierpnia), drugim już głosowaniem, kandydata poparła też opozycyjna Isamaa. Partia Socjaldemokratyczna (SDE) pozostawiła decyzję swoim posłom (nie obowiązywała dyscyplina partyjna), ale kierownictwo ugrupowania zaleciło członkom oddanie głosu za Karisem.

Wczoraj, w pierwszym głosowaniu, jedynemu kandydatowi nie udało się uzyskać wymaganej większości dwóch trzecich głosów w Riigikogu. Na Karisa zagłosowało 63 posłów, a więc o pięciu mniej, niż potrzebował, aby wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej próbie.

11 października Alar Karis zostanie więc szóstym prezydentem Estonii i zastąpi na tym stanowisku obecną prezydent Kersti Kaljulaid. Sama Kaljulaid wyrażała co prawda gotowość ubiegania się o reelekcję, ale otwarcie opowiedzieli się za nią jedynie socjaldemokraci, nie posiadający wystarczającej liczby 21 posłów, by oficjalnie wysunąć kandydaturę.

Estonia: Parlament nie zdołał wybrać prezydenta. Jedyny kandydat nie zdobył wymaganego poparcia

Gdyby głosowanie w parlamencie nie przyniosło rezultatu, wybór prezydenta przejdzie w ręce 208-osobowego kolegium elektorów.

Kim jest prezydent-elekt Estonii?

Urodzony 26 marca 1958 r. w Tartu Alar Karis podobnie jak jego poprzedniczka jest z wykształcenia biologiem. W 1981 r. ukończył Estoński Uniwersytet Przyrodniczy. Przez rok pracował w Estońskim Biocentrum.

Po rozpadzie ZSRR dokształcał się za granicą, a po powrocie do kraju pracował na Uniwersytecie w Tartu, gdzie w 1999 r. objął katedrę zoologii, jednak już w tym samym roku na pewien czas odszedł z uczelni. W latach 2003-2007 był rektorem Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, a w latach 2007-2012 – Uniwersytetu w Tartu.

W 2013 r. został mianowany na audytora generalnego, odpowiednika polskiego szefa Najwyższej Izby Kontroli. Od października 2017 r. pełnił natomiast funkcję dyrektora Estońskiego Muzeum Narodowego.

Tõnis Saarts, politolog z Uniwersytetu w Tallinie mówił jeszcze przed wyborami w rozmowie z agencją Associated Press, że Karis jest jedną z osób o najwyższych kwalifikacjach na stanowisko prezydenta, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną. Jego dużą wadą jest jednak słabe obycie w dyplomacji.