Estonia z nową koalicją. Kim jest Kaja Kallas, pierwsza kobieta – premier w historii kraju?

Kaja Kallas, premier, Estonia

Kaja Kallas (na zdj.) otrzymała od prezydent misję utworzenia rządu już wiosną 2019 r., po tym, jak Partia Reform uzyskała najwyższy wynik w marcowych wyborach parlamentarnych. Wówczas nie uzyskała jednak poparcia większości deputowanych Riigikogu. / Fot. Egert Kamenik (EU2017EE) [Flickr, EU2017EE Estonian Presidency, CC BY 2.0]

Dwie największe partie w estońskim parlamencie zawarły umowę koalicyjną i przedstawiły skład rządu. Na czele gabinetu stanie przewodnicząca Partii Reform Kaja Kallas, która będzie pierwszą kobietą w tej roli w historii kraju. Oznacza to, że funkcje zarówno głowy państwa, jak i szefa rządu będą sprawować przedstawicielki płci pięknej.

 

Utworzenie nowego rządu jest konsekwencją dymisji poprzedniego gabinetu Jüriego Ratasa, w którego skład oprócz jego Partii Centrum (KE) weszły partie Ojczyzna (Isamaa) i skrajnie prawicowa Estońska Konserwatywna Partia Ludowa (EKRE).

Ratas ustąpił wraz ze swoimi ministrami po tym, jak Prokuratura Generalna ogłosiła, że Partia Centrum wraz z jej sekretarzem generalnym Mihhailem Korbem byli zaangażowani w działalność o charakterze korupcyjnym. Chodziło finansowanie działalności deweloperskiej w Tallinie.

Ugrupowanie Ratasa porozumiało się jednak z pozostającą dotychczas w opozycji Partią Reform (RE) Kai Kallas i po trwających nieco ponad tydzień negocjacjach obie partie ogłosiły zawarcie koalicji. Jak zapowiedziały we wspólnym oświadczeniu, nowy rząd „będzie kontynuował walkę z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19 (…) i zadba o rozwój wszystkich regionów kraju”.

Rząd musi jeszcze zyskać wotum zaufania Riigikogu (jednoizbowego estońskiego parlamentu), nim zostanie zaprzysiężony przez głowę państwa. Obie partie mają razem 59 miejsc w 101-miejscowym Riigikogu.

Skandal korupcyjny w Estonii. Premier podał się do dymisji

Premier stwierdził, że jego dymisja jest przejawem „wysokiej kultury politycznej”.

Dwa lata temu Kallas nie udało się sformować rządu

Kallas otrzymała od prezydent Kersti Kaljulaid misję utworzenia rządu już wiosną 2019 r., po tym, jak Partia Reform uzyskała najwyższy wynik w marcowych wyborach parlamentarnych. Kallas nie uzyskała jednak poparcia większości deputowanych Riigikogu.

Sytuację wykorzystał poprzedni premier Jüri Ratas, który ponownie sprzymierzył się z dotychczasowym koalicjantem, partią Isamaa. Ponieważ drugi z koalicyjnych partnerów Partii Centrum z okresu 2016-2019, Partia Socjaldemokratyczna (SDE) przeszła na stronę Reformistów, zaprosił do koalicji także EKRE. Wcześniej Kallas wykluczyła możliwość utworzenia rządu razem z tą partią.

Wybór ten, ze względu na radykalny profil polityczny tego ostatniego ugrupowania, wzbudził konsternację wielu centrowych obserwatorów, a niezadowolenia z dołączenia EKRE do rządu nie ukrywała nawet sama prezydent.

Estonia: Spięcia między nowym rządem a panią prezydent

Choć nowy rząd Estonii został zaprzysiężony dopiero tydzień temu, już doszło do poważnych spięć między jego ministrami, a estońską panią prezydent. Minister spraw wewnętrznych nazwał ją „rozedrganą emocjonalnie” po tym, jak dała ona wyraz swojego sprzeciwu wobec desygnowania na członka …

Kto znajdzie się w nowym rządzie?

Oba koalicyjne ugrupowania otrzymają w nowym rządzie po siedem ministerstw. Partii Reform przypadnie dodatkowo stanowisko premiera.

Ministrem spraw społecznych pozostanie Tanel Kiik zaś ministrem gospodarki i infrastruktury – Taavi Aas (obaj z KE). Obaj politycy zatrzymają te stanowiska jeszcze z poprzedniego rządu. Resort spraw społecznych zostanie jednak podzielony. Kiik zajmie się ochroną zdrowia, natomiast opiekę społeczną przejmie Signe Riisalo (RE). MSW obejmie dotychczasowy północny prefekt Policji i Straży Granicznej (PPA) Kristian Jaani (KE), zaś resort sprawiedliwości – Maris Lauri (RE).

Reformiści otrzymają też ministerstwa finansów, na którego czele stanie Keit Pentus-Rosimannus oraz edukacji i badań, którym pokieruje Liina Kersna. Ponadto przypadnie im także resort handlu zagranicznego i technologii informacyjnych (Andres Sutt) oraz rolnictwa (Urmas Kruuse).

Nową szefową estońskiej dyplomacji zostanie była ambasador tego kraju w Czechach, Eva-Maria Liimets (KE), podczas gdy ministerstwem obrony kierować będzie Kalle Laanet (RE). Ministerstwo kultury obejmie dotychczasowa minister administracji publicznej Anneli Ott, natomiast ministerstwo środowiska – dotychczasowy przewodniczący komisji ds. społecznych Riigikogu Tõnis Mölder (oboje z KE). Resort administracji publicznej po Ott przejmie Jaak Aab, który w drugim rządzie Ratasa pełnił funkcję ministra edukacji i badań.

Estonia: Minister, który zakwestionował uczciwość wyborów w USA podał się do dymisji

Mart Helme rok temu nazwał premier Finlandii „kasjereczką”.

Dwie kobiety u szczytu władzy

Jeśli nowy rząd otrzyma wotum zaufania, to 43-letnia Kaja Kallas zostanie pierwszą kobietą na stanowisku premiera Estonii w historii tego 1,3-milionowego kraju, który odzyskał niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Co więcej, objęcie rządów przez Kallas oznaczać będzie, że przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy stanowiska zarówno głowy państwa, jak i szefa rządu, piastować będą kobiety. W 2016 r. na prezydenta została wybrana Kersti Kaljulaid, która stała się pierwszą kobietą w historii na urzędzie prezydenta Estonii. W tym roku kadencja Kaljulaid się kończy. Prezydent Estonii ma prawo do jednokrotnej reelekcji.

Urzędująca prezydent jest jednym z kandydatów do stanowiska sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Gdyby jednak nie udało jej się objąć tej funkcji, to Socjaldemokraci zapowiedzieli już, że w przypadku wystawienia jej przez koalicję rządzącą jako kandydatki na drugą kadencję w roli prezydenta, chętnie poparliby jej kandydaturę.

Estonia: Parlament przyjął uchwałę o historii i wsparł Polskę

Estoński parlament przyjął uchwałę pod tytułem „O pamięci historycznej i fałszowaniu historii”. Potępił w niej Rosję za „wypaczanie historii II wojny światowej” oraz wsparł Polskę, która była ostatnio atakowana na tle historycznym przez Moskwę.

 

Uchwała potępia „pakt Ribbentrop-Mołotow wraz z jego …

Kim jest Kaja Kallas?

Urodzona w 1977 r. w Tallinie Kaja Kallas jest córką Siima Kallasa, byłego premiera (2002-2003) i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej za obu kadencji José Manuela Barroso (2004-2014) oraz jednego z założycieli Partii Reform.

W 1999 ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Tartu, odbyła też studia podyplomowe w Estonian Business School oraz uzyskała uprawnienia adwokata. W 2010 wstąpiła do Partii Reform. W wyborach w 2011 r. z listy tego ugrupowania uzyskała mandat deputowanej do Riigikogu.

W wyborach w 2014 r. z ramienia liberałów (ALDE) została wybrana do Parlamentu Europejskiego. W 2018 r. została przewodniczącą Partii Reform, a kilka miesięcy później zrzekła się mandatu eurodeputowanej.